Ondřej Vetchý: Filmy a seriály
Ondřej Vetchý patří mezi nejuznávanější a nejvyhledávanější české herce. Za svou bohatou kariéru našel uplatnění v divadle, ve filmu, televizi i v dabingu. O výjimečnosti jeho hereckého talentu svědčí i fakt, že je držitelem šesti nominací na Českého lva, a to za výkony ve snímcích Golet v údolí (1995), Po strništi bos (2017), Jak jsme hráli čáru (2014), 7 dní hříchu (2012), Vendeta (2011), Báječná léta pod psa (1997) a Tmavomodrý svět (2001). Za vedlejší roli v komedii Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka (2012) pak již sošku Českého lva získal.
Mezi nejlepší filmy a seriály, které Ondřej Vetchý natočil, ale nepatří pouze ty výše zmíněné, cenami ověnčené. V jeho filmografii bychom jich našli skutečně mnoho. Za všechny tak můžeme jmenovat například pohádku S čerty nejsou žerty (1984), komedie Černí baroni (1992) a Kolja (1996), pohádku Čarodějné námluvy (1996), televizní komedii Vše pro firmu (1998), drama Všichni moji blízcí (1999), kriminální seriál Případy detektivní kanceláře Ostrozrak (2000), komedii Babí léto (2001), komediální seriál Okresní přebor (2010), gangsterku Příběh kmotra (2013), rodinnou komedii Pojedeme k moři (2014), romantické komedie Pohádky pro Emu (2016), Bezva ženská na krku (2016) a Ženy v běhu (2019), kriminální seriál Případy 1. oddělení (2010), psychologické drama Beze stopy (2019), minisérii Docent (2023) a komedii Výjimečný stav (2024).
Ondřej Vetchý S čerty nejsou žerty
Když Ondřej Vetchý získal roli čestného, ale naivního mladého čerta Janka bylo mu dvacet dva let a jednalo se o jednu z jeho prvních hlavních rolí ve filmu a dodnes i jednou z nejslavnějších, neboť tato pohádka je dodnes jednou z nejoblíbenějších a hlášky z ní doslova zlidověly.
Většina filmu S čerty nejsou žerty se natáčela na dohled od Prahy – na zámku v Průhonicích. Peklo však tvůrci našli hlavně v Českém ráji. Své místo v pohádce tak mají zdejší skalní města, hrad Kost a vesnička Vesec. Kost je mohutný hrad ze 13. století a filmaři tu natáčeli záběry z vězení a zámecké kuchyně. Od hradu můžete po stezce přes údolí Plekánek dojít až k Máchalovu mlýnu v nedaleké Střehomi a ve zmíněné vesnici Vesec se nachází chalupa Petrovy babičky. Záběry se splašeným kočárem se točily pod Mariánskou vyhlídkou u Hrubé Skály. A legendární vchod do pekla? Ten byste našli na zřícenině hradu Rotštejn nedaleko Turnova. Celý komplex pekla pak představoval areál převážně umělých pískovcových jeskyní Pusté kostely na Českolipsku a Luciferovu kancelář skalní hrad Sloup v Čechách.
Ondřej Vetchý Okresní přebor
V komediálním seriálu Okresní přebor se Ondřej Vetchý stal fotbalistou Jirkou Luňákem a mohl naplno ukázat své fotbalové dovednosti. Ty byly ostatně i klíčem pro výběr jednotlivých herců. Režisér Jan Prušinovský se totiž rozhodl, že nebude dělat tradiční casting, ale uspořádá fotbalové utkání, aby poznal, kdo z herců umí hrát fotbal.
Pro potřeby seriálu tvůrci vymysleli sponzora fotbalového klubu Slavoj Houslice – Jatka Matějka. Vyrobili pro něj logo, plakáty i propagační materiály, jimiž vyzdobili hřiště i klubovnu. Vymyšlené je i pivo Brigadýr s patřičnými etiketami, které popíjejí štamgasti místní hospody, a cigarety Dubina a Golf (ty první jsou bez filtru, druhé s filtrem). Speciálně pro seriál byla vymyšlena i značka sportovního vybavení Rapid. Více zajímavostí zde.
Ondřej Vetchý Případy 1. oddělení
Pokud hovoříme o filmografii Ondřeje Vetchého, nemůžeme vynechat ani jeden z nejlepších českých kriminálních seriálů – Případy 1. oddělení, ve kterém se ujal postavy majora Tomáše Kozáka. Po ohromném úspěchu první řady si diváci po dlouhých šesti letech vymodlili pokračování. Jednotlivé případy byly inspirovány skutečnými kauzami, stejně jako průběh a metody vyšetřování kriminalistů. Na tom měl značný podíl zejména Josef Mareš, velmi zkušený policista, který se zásadně podílel na scénáři. Díky tomu jednotlivé epizody působí téměř jako dokumentární rekonstrukce a opírají se o velmi silné herecké obsazení.