Nedodržený slib

66%
Nedodržený slib
Martin Friedmann, židovský chlapec, se narodil roku 1926 v Bánovcích nad Bebravou (západní Slovensko). Jeho příběh by nebyl ničím výjimečný, pokud by se mu nepodařilo uniknout deportaci do koncentračního tábora díky svému neobyčejnému fotbalovému talentu a několika šťastným náhodám. Dnes žije v L.A. v USA pod jménem Martin Petrášek a hlásí se ke slovenským kořenům. Proč a jak k tomuto jménu přišel a proč pod ním vystupuje i dnes? To a více v Nesplněném slibu, příběhu natočeném podle skutečných událostí.



celticek
celticek
5 916 bodů
8
Já souhlasím s gogo76. Se slovenským filmem mám v poslední době samé pozitivní zkušenosti. Ikdyž se najdou i slabší scény, celkově se mi to líbilo. A ani by to nemuselo být podle skutečné události. Proč točit "pompézní" Lidice, když to jde i jinak?
Lubor68
Lubor68
4 606 bodů
6
Z lidsky historického hlediska dávám pět hvězd. Avšak filmový pohled je pouze za tři. Taková díla však Československý národ potřebuje.
Kamil Fila
Kamil Fila
4 149 bodů
6
Už dlouho u nás nevzniklo dílo tak poctivé a s tak silným příběhem. Pro režiséra Jiřího Chlumského jde dokonce o jeho zatím nejlepší film. ____ Jistě, je to tisící dvacátý druhý příběh o židech za holocaustu, ale nakonec je v umění vždy nejdůležitější nikoli ono "co" ale "jak". A Nedodržený slib vypadá jako cosi zapomenutého v 80. letech, kdy díky Barrandovu mohla vznikat dobrá žánrová díla, a "koncentráčnický" či "partyzánský" film jsou žánry, které vyžadují řemeslo a produkční zázemí. Od starých filmů z osmdesátek se Nedodržený slib liší hlavně technicky, vynikajícím zvukem. Ale objevují se tu i dříve zakázané či problematické motivy, jako jsou vyznání víry či tematizace Tisa jako kněze. ______________ Připadá mi hrozné, že Česká televize, která byla koproducentem Nedodrženého slibu, z malicherných důvodů zabila jeho propagaci. Komusi z ČT se znelíbil kdosi z tvůrců filmu a nasmlouvané pouštění upoutávek bylo z největší části přesunuto do absurdních nočních a ranních hodin, kdy se na televizi skoro nikdo nedívá. Byrokrati si odškrtli kolonku "propagační penzum splněno", ale že přitom poškodili dílo, na které můžou být pyšní a které dokonale splňuje kritérium veřejnoprávnosti. Nikdy mě nepřestane překvapovat taková lidská malost, že někdo takhle zlomyslně zničí práci lidí, s nimiž přitom má (smluvní) povinnost spolupracovat. Kontrast vynikne zvlášť, pokud porovnáme, jak se k Nedodrženému slibu chovají na Slovensku a u nás.

Dodatečné informace

Původní název:
Nedodržaný sľub (více)
  • Slovenská republika Nedodržený slib
  • Slovenská republika Nedodržaný sľub
  • Slovenská republika 1943 – Kampf ums Vaterland
  • Slovenská republika Broken Promise
  • Slovenská republika El camino de la libertad
  • Slovenská republika Le Chemin de la Liberté
  • Slovenská republika Nedodržaný sl’ub
Premiéra v ČR:
4. 6. 2009
Distributor:
SPI
Země původu:
Slovenská republika, Česká republika, USA
Rozpočet:
1,99 mil. USD

Podobné


  • Scéna vlakového transportu do koncentračného tábora sa odohráva vo filme na stanici v Bánovciach nad Bebravou. V skutočnosti ale bola nakrúcaná na vlakovej stanici v mestečku Lednice na Južnej Morave.
  • Snímek byl v kinech uveden ve slovenském jazyce - Ondřej Vetchý byl předabován.
  • Snímek získal na festivalu Los Angeles Jewish Film Festival v USA hlavní cenu v kategorii hraný film.