
Mandragora patří k nejrozporuplnějším a zároveň nejkultovnějším českým filmům 90. let. Jeho námět vychází z dokumentaristické práce Wiktora Grodeckého, jenž snímek napsal ve spolupráci s Davidem Švecem a následně zrežíroval.
Mandragora patří k nejrozporuplnějším a zároveň nejkultovnějším českým filmům 90. let. Jeho námět vychází z dokumentaristické práce Wiktora Grodeckého, jenž snímek napsal ve spolupráci s Davidem Švecem a následně zrežíroval.
Máte-li IQ 170, nikdo na světě vás nezastaví. Počítačový expert Charlie Heller (Rami Malek) disponuje schopností rozlousknout každý kód a šifru, ale když přijde na pomstu a zabíjení nepřátel, je to roztřesený potící se Amatér (The Amateur). Spravedlnost a také zkorumpované vedení CIA mu ale velí zlikvidovat čtyři teroristy, zodpovědné za zabití jeho manželky (Rachel Brosnahan), což ve špionážním psychologickém mixu Jasona Bournea, Mnichova a Uprchlíka provádí dostatečně svižně a vynalézavě.
Černé zrcadlo (Black Mirror) patří mezi nejchválenější současné sci-fi seriály. Navazuje na tradici takových antologických pecek jako Krajní meze či Twilight Zone a kombinuje fantastiku s výpovědí o současné společnosti. Ode dneška si můžete na Netflixu užít sedmou sérii, která opět testuje žánrový potenciál konceptu i limity svých diváků.
První rande je pro mnohé takřka noční můrou. Nervozita, povinný small talk a odpovídání znovu na ty samé otázky, rozpačité pohledy, strach z trapasu… všichni jsme to někdy zažili. Co když vám ale někdo během romantické večeře začne vyhrožovat a nutí vás zabít svého potenciálního partnera? Přesně tuhle chytlavou premisu se rozhodl v Zabitém večeru (Drop) prozkoumat režijní řemeslník Christopher Landon (Všechno nejhorší, Slečna bestie). A vylezla z toho až překvapivě příjemná jednohubka.
Bílý lotos (White Lotus) se stal během svých dvou sérií jedním z nejoceňovanějších seriálů současnosti a pod taktovkou tvůrce Mikea Whitea nám nabízí rýpavou satirickou sondu do života zkažených zbohatlíku i moderní společnosti. Právě ukončená třetí série si připsala rekordní sledovanost a zdá se, že na tuhle seriálovou dovolenou si chce zabookovat lístky téměř každý. Ne každý ale odejde po událostech v thajském resortu nadšený. Jaká jsou hlavní pozitiva a negativa nové sezóny?
Steven Soderbergh je už legendárním filmovým experimentátorem, který pokaždé zkouší jiný žánr, rád střídá velké produkce za malé nízkorozpočtové snímky a zdánlivě klišovitou zápletku dokáže osvěžit formálními či žánrovými hrátkami. Jeho novinka Operace Black Bag (Black Bag) se zdá být v tomto kontextu takřka čistou filmařinou. I špionážní drama plné podrazů a paranoie dokázal ale Soderbergh řádně osvěžit a okořenit ho o čistou tvůrčí radost.
Lézt do podezřelého, volně loženého luxusního auta není příliš chytrý nápad, místo hraní GTA v životní verzi vás totiž mohou čekat dny plné hrůzy. O tom se přesvědčí hlavní hrdina thrilleru V pasti (Locked), jenž se stane aktérem v příběhu, který se na první pohled tváří jako sociální výpověď, ve skutečnosti je však především slušnou žánrovkou.
Možná nejslavnější videohra světa své filmové adaptaci dlouho unikala, kostičkový svět Minecraftu cílený na nekonečnou kreativitu ostatně nepřekypuje dějotvornými motivy, které mohly vytáhnout trn z paty studiu Warner Bros. Právě s takovým posláním ale do světových kin vstupuje šílený Minecraft film (A Minecraft Movie), který nezapře své primární tvůrčí pilíře – ani ne tak populární videohru, kvůli níž kinosály obsadí fandové s rekvizitami, nýbrž nezkrotnou energii Jacka Blacka a mimoňský styl humoru režiséra Jareda Hesse.
Kdo by čekal, že seriálová adaptace knižní série, na níž pohořel Tom Cruise, bude takový hit? Nicméně Jack Reacher (Reacher) už od první série válcoval sledovanost Prime Videa a jeho třetí sezóna se stala jedním z nejsledovanějších počinů streamovací služby. Jen za prvních 19 dní vidělo novou řadu 54 milionů diváků. Třetí sezóna, která adaptuje román Zásah, navíc dává fanouškům to, co jim trochu chybělo u série druhé.
V neděli večer se bude televize Prima snažit zaujmout novým komediálním seriálem Jakub a Sara, v němž si skuteční partneři Jakub Prachař a Sara Sandeva zahráli dlouholetý pár, který řeší typické vztahové problémy a genderové rozdíly. Humor se ovšem při té snaze vytratil kamsi do ztracena.
Apple TV+ sice zveřejnilo teprve dvě z celkem deseti epizod satirické série Setha Rogena Studio, ale už z nich (a také z nadšených zahraničních reakcí) lze odvodit, že vtipnější pohled na každodenní trable studiových hollywoodských bossů dosud nevznikl. Známý převážně pro komedie a také životní styl spojený s permanentním přísunem marihuany, Rogen vytvořil postavu novopečené hlavy smyšlené produkční společnosti Continental, která se srdcem naivního cinefila řídí korporátní blázinec orientovaný na zisk a současné trendy. Při dosud dostupných 70 minutách se skvěle pobavíte, což se jen stupňuje s tím, jak moc chápete reference či oceňujete lavinu hvězdných cameo rolí.
Jestli existuje jedna jistota, na kterou se může filmový fanoušek spolehnout, tak že Jason Statham doručí každoročně do kin jedno akční béčko, které sice nebude patřit mezi nejlepší filmy roku, ale vždy si na sebe spolehlivě vydělá a potěší nenáročné fandy. Pokaždé navíc člověk v podstatě ví, co může očekávat. Jen to někdy dopadne (v závislosti na režisérovi) lépe či hůře. Nová stathamovka Working Man je bohužel oním druhým případem.
Seriál Děcko zaujal i pobouřil diváky relativně nejednoznačnými postavami, které nejednají racionálně, nefungují, jak by měly a dělají zásadně problematická rozhodnutí. To je ale nakonec důvodem, proč je příběh o přímé adopci skvělým seriálem.
Co naplat, mluvící neživé objekty jsou v současnosti oblíbenými protagonisty animovaných filmů. S nejnovějším počinem ale nepřišli animátoři z Pixaru, ale tvůrci z norského studia Qvisten Animation. Spermageddon je animovaným snímkem pro o něco odrostlejší diváky, než například V hlavě. To ale neznamená, že by byl o to méně hodnotnější. Naopak, snímek poskytuje cenné výchovné poselství, skryté pod nánosem pubertálních vtípků, slušné akce a dynamického vyprávění. Ostatně, jedním z režisérů a scenáristů je Tommy Wirkola, jenž stojí za takovými peckami a šílenostmi jako Šílená noc nebo Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic.
Do českých kin konečně dorazil poslední z počinů, který letos slavil vítězství na Oscarech. Ocenění od Akademie v kategorii nejlepší zahraniční film bylo pro mnohé překvapivé, a to i přes řadu festivalových úspěchů či hereckých sošek pro Fernandu Torres. Intimní pohled do temné kapitoly brazilské historie Navždy s vámi (Ainda Estou Aqui) porazil triumfovanou Emilii Pérez a vlastně i české Vlny, s nimiž má drama několik společných prvků.