Nejsledovanější pořad v dějinách malé streamovací služby známé jako Netflix možná není tak originální, jak by přijetí a humbuk plynoucí z milionů promítacích hodin mohly napovídat. Hra na oliheň (Squid Game) principiálně nikdy nebyla původní látkou a vycházela z tradic smrtících her vytyčených třeba v Battle Royale či Hunger Games. Vypečená i drsná satira kapitalistických poměrů nicméně čelí obvinění, že svůj koncept odcizila neznámému indickému filmu Luck z roku 2009. Jeho režisér Soham Shah se s Netflixem hodlá soudit, přičemž v zádech má naděje dusící precedens.
Články 23
Běžící muž (The Running Man) byl nejprve románem Stephena Kinga z roku 1982, dnes ho ale známe hlavně díky nepříliš věrné a trochu brakově vyhlížející adaptaci s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli, jež svým étosem rozhodně nezapře popkulturu roku 1987. Od té doby se hodně namluvilo o tom, že nehledě na nostalgickou zálibu svérázného prvního pokusu (nebo jeho pokračování, které by si přál sám Arnold) by to chtělo ještě alespoň jednu, předloze věrnější a serióznější verzi. Nyní se jí nejspíš konečně dočkáme.
Ještě pár měsíců a Stephenu Kingovi v knihkupectvích nezůstane jediný titul, který by nemohl dostat oficiální filmovou vazbu. Legendární hororový autor, jenž nějaký čas vydával pod pseudonymem Richard Bachman, je vyhledávaným zdrojem filmových adaptací už padesát let, přičemž režisér Francis Lawrence (série Hunger Games, Constantine) si nově brousí zuby na jeho vůbec první sepsanou novelu, dystopický Dlouhý pochod. King ji napsal už roku 1967 na univerzitě v Maine a předběhl s ní dobu, neboť náměty zaostřené na šílené kratochvíle totalitních společností nepřestávají filmové a televizní publikum fascinovat zhruba od půlky sedmdesátých let.
Jsou filmové remaky, jež minimálně mužské publikum bez remcání uvítá. Komiksová sci-fi Barbarella z roku 1968 je tím brakem, v němž tehdy obdivovaná Jane Fonda v extravagantních kostýmech vystavila své ženské přednosti a ztvárnila vesmírnou hrdinku ze 41. století, která bojuje s šíleným vědcem pomocí vlastní sexuality a jejího objevování. Krkolomná feministická exploatace se dočká remaku od studia Sony, který roku 2022 oznámila koprodukující herečka Sydney Sweeney (Euforie). Po roce a půl mlčení vyšlo najevo, že pozici režiséra má na dosah britský poklad Edgar Wright (Jednotka příliš rychlého nasazení, Baby Driver).
Před pár dny si fanoušci oblíbené Cornetto trilogie připomínali dvacetileté výročí od její první části s názvem Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead) a rázem tu máme další narozeniny. Jeden z největších talentů své generace Edgar Wright totiž slaví padesátku, a tak stojí za to si kariéru tohoto anglického stylaře stručně proběhnout.
Jeden z nejšílenějších románů Stephena Kinga, dystopický Běžící muž z roku 1982, se o pět let později dočkal brakové filmové adaptace s Arnoldem Schwarzeneggerem, která rovněž nesla název Běžící muž (The Running Man). Ten na sebe navlékl žlutou kombinézu a v nepřívětivé budoucnosti bojoval o přežití v krvavé reality show postavené na spektakulárnosti živě snímané lidské smrti. Producent, scenárista a režisér Simon Kinberg v rozhovoru pro SlashFilm prozradil, že se schyluje k natáčení remaku pod vedením Edgara Wrighta.
Stephen King už zásobuje knihkupectví převážně hororovými bestsellery přes půl století a většina z nich se dočkala filmové či seriálové adaptace. Jsou mezi nimi i některé z největších a nejlépe hodnocených snímků historie. Momentálně v kinech terorizuje prokletou rodinu děsivý přízrak Kostlivec, jehož King zařadil do sbírky povídek Noční směna už roku 1978. Není přitom jediným kvalitním příběhem, jež hororový guru v různých formách vydal a které dosud odolávají plnokrevné mainstreamové adaptaci.
V českých kinech od čtvrtka loví dinosaury Adam Driver ve sci-fi 65, která z upoutávek vypadá jako akčnější verze Planety opic. Prehistoričtí tvorové jsou pro filmaře vděčným námětem a jejich zpodobnění často odráželo vývoj a možnosti speciálních efektů. K dinosaurům chová mnoho lidí bázeň a zejména jejich zasazení do současnosti skýtá příběhové možnosti, jež zdaleka nekončí u Jurského parku.
Ikonický dobrodružný thriller Nejnebezpečnější hra z roku 1932 by americké publikum popsalo spojením „quintessential action movie“. Tedy čistý, kvintesenciální akční snímek, který stál krátce po nástupu zvukového filmu u zrodu přímočarých příběhů z exotického prostředí, v nichž dialogy jen zvýznamňovaly strhující vizuální provedení. Šílený ruský hrabě v něm na karibském ostrově loví trosečníky, jejichž lodě se roztříštily o útesy obehnané nastraženými bójkami. Nejnebezpečnější hra předznamenala dodnes neutuchající oblibu sadistického tématu, jímž je hon na člověka.
Dnes večer si můžete na Prima Cool pustit svéhlavou béčkovou satiru, která dovádí do extrému dějová schémata známá díky Battle Royale či Běžícímu muži s Arnoldem Schwarzeneggerem. Snímek Jurské hry sice neoplývá kdovíjakými kvalitami, ovšem s nízkým rozpočtem rozehrává odvážnou a přímočarou kritiku médií a jejich honby za senzacemi. Pokud chcete v pátek po práci jen bezmyšlenkovitě relaxovat a zasmát se nad očividně nadneseným a živelným béčkem s dinosaury, může jít o ideálního filmového adepta.