Hra na oliheň jako velký podvod? Indický filmař tvrdí, že fenomén Netflixu ukradl jeho nápad

Hra na oliheň jako velký podvod? Indický filmař tvrdí, že fenomén Netflixu ukradl jeho nápad
Hra na oliheň | Netfix
Vždy se najde někdo, kdo by si z obřího fenoménu rád ukousnul. Sám Netflix tak učinil přidruženou reality show Hra na oliheň: Výzva, s níž přenesl koncept fiktivního jihokorejského seriálu do mezinárodní televizní soutěže, ve které naštěstí nešlo o holé životy. Pokud to náhodou ještě nevíte, Hra na oliheň od scenáristy a režiséra Dong-hyeok Hwanga (Dogani) pojednává o přísně utajovaném podniku pod drobnohledem bohaté smetánky, v němž sociálně slabší jedinci po dobrovolné přihlášce šokovaně zjišťují, že slibovaná soutěž o velkou peněžní odměnu má hlavní nehumánní pravidlo – prohrávající umírají a naživu zůstane jediný výherce.
Hra na oliheň
Hra na oliheň
  • Netflix
82%
Soham Shah přitom u newyorského soudu vznesl žalobu, podle níž seriál obšlehl hlavní zápletku, postavy, motivy, atmosféru, zasazení i celé sekvence z jeho vlastního snímku Luck. Ten vznikl před patnácti lety, kdy Hwang údajně začal se psaním svého budoucího fenoménu, který v prosinci Netflixem otřese druhou sérií. Jeho synopse z dobové recenze plátku The Indian Express zní následovně: „Ram je obyčejný člověk, který potřebuje hodně peněz. To samé platí pro Ayeshu, Majora a Shortcuta. Přichází Velký sázkař Musa a jeho pravá ruka, kteří dají tuto finančně zuboženou skupinu dohromady a odvezou je do Jižní Afriky, kde budou hrát o své štěstí a o vlastní životy.“
Luck (2009)
Luck (2009)
Luck (2009)
Hra na oliheň
Hra na oliheň
Shah má zaostřeno na nespecifikované odškodnění a hodlá Netflixu zabránit, aby dál paraziticky těžil a vydělával na produktu, který podle něj porušil autorská práva. Luck byl podle režiséra v době premiéry široce dostupný a Hwang film pravděpodobně viděl, což jej inspirovalo k psaní vlastní série. Hra na oliheň má dle společnosti Bloomberg hodnotu kolem 900 milionů dolarů a zástupce Netflixu podal směrem k žalobě jednoduché vyjádření: „Toto tvrzení nemá žádné opodstatnění. Hru na oliheň vytvořil a napsal Hwang Dong Hyuk a máme v úmyslu se proti této záležitosti energicky bránit.“
Žaloba přitom tvrdí, že oba příběhy vypráví o skupině zoufalých, zadlužených lidí, které nalákají k účasti v sérii soutěžních her o velké sumy peněz, jen aby později zjistili, že prohrát znamená zemřít. Shahův film dle reportu webu TMZ rovněž obsahoval bohaté diváky, kteří sázeli na hráče a soutěž si zpestřovali vysokými sázkami, zatímco se hráči snažili zůstat naživu, aniž by přitom zaprodali svou duši.
Hra na oliheň: Výzva: finální trailer | Netfix
Jak stojí už v perexu, podobných námětů se v tomto století vyrojila spousta, částečně přitom pramení z akčního subžánru honu na člověka, který zahájila Nejnebezpečnější hra z roku 1932. Přihoďte špetku či celou hrst dystopických přísad a vedle Battle Royale dostanete třeba Únikovou hru, Běžícího muže, jehož do moderní verze právě předělává Edgar Wright, nebo seriály Liar Game a 3 %. Luck se mezi těmito mainstreamovými souputníky ztrácí, v době uvedení v kinech vydělal pouze půl milionu dolarů.
Vytáhnout do boje proti Netflixu se přitom nevyplácí. Zkoušely to egyptské instituce v reakci na pobuřující seriál Africké královny - Královna Kleopatra, v němž si starověkou vládkyni zahrála herečka tmavé pleti Adele James. Scenárista Jeffrey Kennedy pro změnu osočil tvůrce seriálu Stranger Things z toho, že okopírovali jeho příběh o dívce se speciálními schopnostmi, která čelí monstrům z jiné dimenze. Autor loni žalobu odvolal tři roky po jejím vznesení a jen pár týdnů před plánovaným startem procesu.
Prohlédněte si žebříček nejlépe hodnocených seriálů na Netflixu podle uživatelů a uživatelek Kinoboxu.
Zdroje: SlashFilm, Reuters, TMZ