Přelomový román Stephena Kinga konečně míří do kin. Pochody smrti natočí režisér Hunger Games
Premisa je děsivě jednoduchá. Diktátorský režim v budoucnu pravidelně nutí sto pubertálních chlapců k účasti na pěším pochodu z Maine na Floridu, který činí nepříjemných 2200 kilometrů. Jakmile někdo v této celonárodně konzumované události zpomalí pod čtyři míle za hodinu, dostává výstrahu. Když prohřešek zopakuje třikrát v rychlém sledu, nepřiměřeným trestem je kulka do hlavy od doprovodných vojáků. Poslední kráčející šampión vyhraje právo na život a k tomu štědrou finanční odměnu a bonusovou cenu dle vlastního výběru.
Práva měl dlouho v držení Frank Darabont, jenž třikrát zaskóroval s adaptacemi Kingových příběhů Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle a Mlha. K realizaci se ovšem nedostal stejně jako posléze šikovný Nor André Øvredal (Tajemství smrti slečny Neznámé), jenž u projektu figuroval roku 2018 pod záštitou New Line Cinema. Ani ten ovšem neuspěl a práva přešla k Lionsgate, kde mají s Francisem Lawrencem bohaté zkušenosti. Režisér Constantina či Rudé volavky se k Dlouhému pochodu připojil minulý listopad a vypadá to, že na rozdíl od mnoha protagonistů nezpomalí a k produkci přistoupí už letos v létě. To znamená, že premiéra by měla proběhnout už v příštím roce.
Pochvaluje si to hlavně předseda Lionsgate Joe Drake, jenž měl veselé účetní období díky Lawrencově sérii Hunger Games. Ta navíc rovněž spadá k dystopickým námětům a sleduje smrtelné hry budoucnosti s opresivním politickým významem. Za jednu z prvotních inspirací přitom franšíza vděčí právě Kingovi. Dlouhý pochod se, pravda, dočkal publikace až roku 1979, kdy už podobné příběhy zdobily exploatační kinematografii ve filmech jako Rollerball nebo Cesta gladiátorů 2000. Přesto jde o pionýra daného subžánru, který si náramně rozumí se sociální satirou a s různými přidruženými žánry operoval díky Battle Royale nebo fenoménu Netflixu Hra na oliheň.
Lawrence má zkušenosti také s postapokalyptickým světem díky snímku Já, legenda a může čerpat z mnoha inspiračních zdrojů. Prostá chůze se však z pohledu dynamiky liší od většiny akčnějších alternativ a King kladl důraz na psychologii, jíž ulehčuje práci snadná identifikace se zoufalou situací postav. Jiným výzvám bude čelit režisér Edgar Wright, jenž se chopí adaptace další Kingovy dystopie, kultovního Běžícího muže.
Medializované boje na život a na smrt podstoupil roku 1987 Arnold Schwarzenegger, v moderním remaku si zahraje vycházející hvězda Glen Powell (Top Gun: Maverick). HBO mimoto připravuje seriál Welcome to Derry podle románu To, Mike Flanagan uvede Chuckův život s Tomem Hiddlestonem a Markem Hamillem a Osgood Perkins chystá filmovou verzi povídky The Monkey. Koncem roku má na HBO rovněž vyjít odkládaná adaptace upírského románu Prokletí Salemu.
Z mainstreamového hlediska má však největší potenciál Dlouhý pochod, který by s vhodným castingem mohl nahnat lidi kina a zahrnout uspokojivým pocitem, že s kyblíkem popkornu nemusí štrádovat přes dva tisíce kilometrů. Herecké obsazení a další podrobnosti čekejme v nejbližších týdnech.