Původem československý skladatel filmové hudby Elia Cmiral emigroval v 80. letech do Švédska, načež se o dekádu později uchytil v Hollywoodu. Zná se s Dolphem Lundgrenem či s Johnem Travoltou. Na Českou republiku však nikdy nezanevřel a na konci dubna se sem znovu vrátil, tentokrát kvůli akci Composers Summit Prague, sympoziu věnujícímu se filmové hudbě a těm, kteří se v této disciplíně hodlají zdokonalovat. Rozhovor s Eliou Cmiralem byl vedený v kavárně Skautského institutu v pondělí 25. dubna, tedy ještě před závěrečným úterním koncertem v Rudolfinu, kterým Composers Summit vyvrcholil.
Rozhovory
- Rozhovory 3. 5. 2022„Zdají se mi úryvky hudby a filmů,“ říká Elia Cmiral. Skládá v Los Angeles a nevěří, že žijeme ve 21. století
- Rozhovory 30. 4. 2022Z Přerova až do Hollywoodu. Tomáš Oliva se věnuje specifické skladatelské disciplíně
Laboratoř molekulární biologie, kterou vystudoval na Univerzitě Palackého v Olomouci, vyměnil rodák z Přerova Tomáš Oliva za hudební studio, v němž skládá soundtracky a skladby pro hollywoodské trailery. Podílel se například na upoutávkách k seriálu Halo, filmu Protégé a na dalších právě pracuje. Jaké to je dostat se mezi světovou špičku?
- Rozhovory 21. 4. 2022Petr Jákl dokončuje nejdražší film tuzemské kinematografie. „Zajímal mě zrod bojovníka,“ říká o Janu Žižkovi. Přirovnává ho ke Statečnému srdci s českým příběhem
Druhý zářijový týden vstoupí do kin dlouho očekávaný historický velkofilm Jan Žižka. Petr Jákl na něj sehnal peníze, podílel se na scénáři a snímek režíroval. Bude se jednat o vůbec nejdražší tuzemský počin, který jeho autor ambiciózně vyšle i do světových kin. Přinášíme exkluzivní rozhovor s Petrem Jáklem, v němž dojde i na husitskou trilogii Otakara Vávry nebo na skutečnost, proč už nehraje ve svých filmech.
- Rozhovory 10. 4. 2022„Laviho máme rádi, i když nás sere. Některé věci ze seriálu už bychom dneska nezopakovali,“ říkají tvůrci Vyšehradu
Filmový Vyšehrad vznikal dva roky. Dotočilo se koncem roku 2020, finální střih byl schválený teprve před dvěma týdny. I díky tomu by měl nabídnout o něco dospělejší podívanou, která dá postavě Laviho nový rozměr.
- Rozhovory 8. 4. 2022„Hodně přemýšlím o našem vězeňském systému. Připadá mi nedomyšlený a kontraproduktivní,“ říká režisérka Helena Třeštíková
Nový časosběrný film Heleny Třeštíkové René – Vězeň svobody vstoupil ve čtvrtek 7. dubna do českých kin. Autorka v něm navázala na předchozí snímek René z roku 2008, v němž sledovala notorického kriminálníka a mimořádně inteligentního Reného Plášila během let 1988 a 2008. Režisérka nový film představila na letošním festivalu Jeden svět, kde za něj obdržela zvláštní cenu poroty v české soutěži. Nejen o natáčení se dočtete v následujícím interview.
- Rozhovory 22. 3. 2022„Generace Z je otevřenější, empatičtější a ochotnější své prožívání sdílet,“ říká režisérka ceněného online seriálu TBH Lucia Kajánková
Loni byl oceněný na festivalu Serial Killer v kategorii nejlepší webseriál. Letos se TBH dostal do iVysílání a stal se vůbec prvním originálním hraným online pořadem České televize. TBH je sondou do života mladých lidí, jejichž životy změní jeden tragický, i když nepovedený atentát na brněnské střední škole. O jeho vzniku jsme si povídali s režisérkou a scenáristkou Luciou Kajánkovou.
- Rozhovory 28. 2. 2022„Když už chceme hrát něco hloupého a směšného, musí to být hloupé a směšné určitým inspirujícím způsobem.“ Startuje 17. ročník Festivalu otrlého diváka
Již sedmnáctý ročník Festivalu otrlého diváka dnes startuje v pražském kině Aero na Žižkově. Z přehlídky inspirativního braku a dalších mimořádných obskurit se stala kultovní přehlídka. Jak ale začala, kdo si ji vymyslel a s jakou motivací táhne káru s otrlým obsahem dál? Přinášíme rozhovor s Petrem Šarochem a Antonínem Tesařem, kteří jsou spoluorganizátory takzvaného Otrlce.
- Rozhovory 23. 2. 2022„Příroda ve velkoměstě je překvapivě bohatá,“ tvrdí producent filmu Planeta Praha. Co ocenil na covidových lockdownech?
Pochází z Vyškova, ale bydlí v Praze na Žižkově. Vystudoval na FAMU dokument u Karla Vachka, později produkoval řadu jeho mimořádných filmů. Na FAMU posledních deset let vyučuje. Je producentem kousavých filmů Roberta Sedláčka Pravidla lži, Největší z Čechů a Rodina je základ státu. Letos v únoru představil svůj nový režijní počin – krátkometrážní Asanaci věnující se pražskému Žižkovu – a nijak nezahálí ani dál. Tlačí k dokončení řadu pozoruhodných filmových projektů.
- Rozhovory 15. 2. 2022„Devadesátky představují dobrodružství, které dnes mladí lidé nezažijí,“ tvrdí herec Miroslav Čáslavka
Ve druhé polovině devadesátých let ztvárnil hlavní roli v kultovní Mandragoře (1997). V krimiseriálu Devadesátky ztvárnil jednoho z vyšetřovatelů a již brzy se představí v novince Martina Pohla (Řezníka) Párty Hárder. Herec Miroslav Čáslavka zavzpomínal na devadesáté roky dvacátého století.
- Rozhovory 16. 1. 2022V seriálu Devadesátky hraje kontroverzního podnikatele Ivana Jonáka. „Největší problém byl nesklouznout k parodii,“ říká Michal Novotný
Druhá část šestidílného seriálu Devadesátky, který pojednává o kriminalistech a zločincích tuzemské porevoluční éry, poběží dnes večer na ČT1. Jedním z těch, co vyšetřovatelům zatápěli, byl i majitel Discolandu Sylvie Ivan Jonák, který nechal zavraždit svou manželku. V Devadesátkách ho ztvárnil Michal Novotný. S Michalem se známe, proto jste si během rozhovoru tykali.
- Rozhovory 9. 1. 2022„Touha po jediné pravdě je nebezpečná,“ říká režisér Martin Mareček, který pět let natáčel s filmovým kritikem Kamilem Filou
Nový dokumentární snímek Síla ceněného režiséra Martina Marečka (Pod sluncem tma, Dálava) promítají od čtvrtka tuzemská kina. Síla pojednává o pěti letech v životě Kamila Fily a v univerzálním smyslu slova se dotkne řady mužů v produktivním věku, kteří řeší (ne)naplňující práci, partnerství, rodičovství a ještě něco víc. S jakým motivem do natáčení režisér Mareček šel, co během procesu zažil a jak se dívá na dokumentaristiku v současném světě?
- Rozhovory 11. 12. 2021„Online média mají před sebou velkou budoucnost,“ říká režisér pohádky Tajemství staré bambitky 2
Před deseti lety promítala Česká televize vánoční pohádku režiséra Iva Macharáčka Tajemství staré bambitky, kterou 25. prosince 2011 viděly téměř tři miliony diváků. Po dekádě Macharáček natočil volné pokračování, letos v prosinci jej hodlal uvést v kinech, ale zhoršující se pandemická situace a rozhodnutí distributora byly proti. Jak se Macharáčkovi po deseti letech natáčelo s Tomášem Klusem, proč se kina dostávají do začarovaného kruhu a v čem spatřuje budoucnost audiovizuální tvorby?
- Rozhovory 5. 12. 2021„V současném českém filmu chybí aktuální témata a přebývají machismus a sexismus,“ říká exkluzivně pro Kinobox herečka Hana Vagnerová
V českých kinech nyní můžete vidět švýcarsko-český snímek Ztraceni v ráji od debutující scenáristky a režisérky Fiony Ziegler. Hlavní ženskou roli si ve filmu zahrála Hana Vagnerová, v současnosti jedna z nejobsazovanějších českých hereček. O tomto filmu a mnoha dalších tématech jsme mluvili s talentovanou herečkou.
- Rozhovory 2. 12. 2021Režisér Petr Horký vzpomíná na Miroslava Zikmunda: „Jeho deníky by vydaly na cyklus filmů delší, než je Harry Potter.“
Ve věku 102 let zemřel ve středu 1. prosince proslulý cestovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, celoživotně spjatý s Jiřím Hanzelkou (1920 – 2003), s nímž své cesty absolvoval. Před sedmi roky o Zikmundovi dokončil a do kin uvedl celovečerní film režisér, cestovatel a přítel Petr Horký. Při příležitosti úmrtí slavného cestovatele připomínáme rozhovor vedený v září roku 2014.
- Rozhovory 1. 12. 2021Filmasia 2021: Moderní tchajwanská filmařina umí diváka zaháčkovat jako žádná jiná
Ve čtvrtek 2. prosince bude v Praze zahájen 17. ročník filmového festivalu Filmasia, jehož hlavním tématem je letos tchajwanská kinematografie. V čem spočívá její kouzlo? A proč má smysl rozšířit si filmové obzory snímky asijských tvůrců? Nejen o tom jsme si povídali s dramaturgem Filmasie Danielem Krátkým.