Články

Rozhovory

  1. „Ztraceni v Mnichově nemohou být jen veselé legrácky z natáčení,“ říká režisér Petr Zelenka
    Rozhovory26. 10. 2015
    „Ztraceni v Mnichově nemohou být jen veselé legrácky z natáčení,“ říká režisér Petr Zelenka

    Ve čtvrtek vstoupil do českých kin nový film scenáristy a režiséra Petra Zelenky, komediální drama Ztraceni v Mnichově (2015). Autor využil historického tématu (Mnichovská dohoda 1938), grotesky a pamětníka dohody, papouška francouzského ministerského předsedy Daladiera, aby rozehrál film ve filmu, karikující mediální svět, filmařskou profesi a nejprovařenější názory na Čechy nebo Francouze.

  2. „Všichni bychom měli žít, jako by ten dnešní den byl poslední,“ tvrdí autoři dokumentu o Filipovi Topolovi
    Rozhovory23. 9. 2015
    „Všichni bychom měli žít, jako by ten dnešní den byl poslední,“ tvrdí autoři dokumentu o Filipovi Topolovi

    Ve čtvrtek 24. září vstupuje do kin dokumentární film Takovej barevnej vocas letící komenty (2015), vzpomínka na klavíristu, textaře, básníka, zpěváka a frontmana skupiny Psí vojáci Filipa Topola. Snímek o pozoruhodné osobnosti tuzemského undergroundu připravili producent Romek Hanzlík a režisér Václav Kučera. Jak je zasáhla předčasná smrt Filipa Topola? Jaký je odkaz jeho tvorby? Co všechno našli v rozsáhlých archivech? Více se dozvíte v našem rozhovoru.

  3. „Ennio Morricone je v úžasné formě,“ říká šéf symfoniků Jan Hasenöhrl.
    Rozhovory22. 7. 2015
    „Ennio Morricone je v úžasné formě,“ říká šéf symfoniků Jan Hasenöhrl.

    Ennio Morricone, Quentin Tarantino plus čeští symfonici v hostivařském studiu. To se neděje každý den. Jan Hasenöhrl, šéf Českého národního symfonického orchestru a zakladatel festivalu Prague Proms, s Morriconem spolupracuje dlouhodobě. Při příležitosti víkendového natáčení hudby k The Hateful Eight (2015) jsme sympatického trumpetistu vyzpovídali. Na snímku Mistr a Jan Hasenöhrl. (foto: ČNSO / fotomaly.cz/Jan Malý)

  4. „Chtěli jsme natočit loutkový velkofilm a povedlo se to!“, říká režisér Malého Pána
    Rozhovory8. 5. 2015
    „Chtěli jsme natočit loutkový velkofilm a povedlo se to!“, říká režisér Malého Pána

    Příští týden se v kinech objeví nová loutková pohádka Malý Pán (2015) režiséra Radka Berana. Laskavý příběh o hledání, samotě, kráse, přátelství i nepřátelství má za sebou premiéru na festivalu Finále Plzeň, kde sklidil velký úspěch mezi dětmi i dospělými. "Děti se smály, broukaly si závěrečnou písničku a měly zvídavé otázky typu, kdy bude Malý pán 2,“ říká v našem rozhovoru režisér Beran.

  5. Nostalgie po Sovětském svazu a zlosynové Běločeši. Režisér Legionářů popisuje zážitky z ruských cest.
    Rozhovory24. 4. 2015
    Nostalgie po Sovětském svazu a zlosynové Běločeši. Režisér Legionářů popisuje zážitky z ruských cest.

    Režisér Petr Nikolaev (na fotce vpravo) chystá s producentem Jiřím Prušou velkofilm o československých legionářích, kteří na konci 1. světové války ovládli Transsibiřskou magistrálu a odolávali ruským revolucionářům. Nikolaev chce filmem, jehož rozpočet je odhadován na 100 milionů korun, splatit dluh odvaze a odkazu statečných mužů. Ostatně, jedním z nich byl i režisérův dědeček. "Dlouho jsem chtěl převést legionářskou epopej do filmu. Se stoletým výročím první světové války mi došlo, že už není na co čekat," říká autor filmů Báječná léta pod psa, Lidice, Příběh kmotra nebo Vybíjená. Přinášíme rozhovor, který vznikal na letišti Novosibirsk, na závěr putovní cesty za odkazem československých legionářů v Rusku.

  6. Konfrontace dvou světů. František Fuka míří do Japonska, aby natočil svůj první film.
    Rozhovory14. 4. 2015
    Konfrontace dvou světů. František Fuka míří do Japonska, aby natočil svůj první film.

    Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl čas vyrazit do Japonska. Ne, tohle František Fuka, významná osobnost českého Internetu, filmový překladatel, blogger a milovník Japonska do svého cestopisného snímku nejspíš nedá. Ale je to tak. Autor webu FFFILM, kde svědomitě glosuje filmovou produkci, odstartuje na prvního máje z Letiště Václava Havla Praha směr Země vycházejícího slunce. A bude to zábava. Autor totiž vybral na crowdfundingovém webu startovač 170 tisíc korun na natočení svérázného, cestopisného dokumentu. Má Godzilla důvod k obavám?

  7. Tip Febiofestu: Schmitke vás provede krajinou větrníků, krizí středního věku a krušnohorskými mystérii
    Rozhovory24. 3. 2015
    Tip Febiofestu: Schmitke vás provede krajinou větrníků, krizí středního věku a krušnohorskými mystérii

    Čeští tvůrci jdou sebevědomě do Evropy, do Nové Evropy. Na letošním Febiofestu se v soutěžní sekci představí celovečerní debut Štěpána Altrichtera Schmitke (2014). Zaujal vás mysteriózní svět Aloise Nebela (2011), který se točil kolem hor, národních dějin a paměti jednoho "nenápadného" člověka? Pokud ano, můžete vyrazit na snímek, který si na německém festivalu v Cottbusu vysloužil Cenu za nejlepší debut.

  8. Partičkář Ondřej Sokol byl vždycky zamilovaný do holky, která chodila s jiným
    Rozhovory10. 3. 2015
    Partičkář Ondřej Sokol byl vždycky zamilovaný do holky, která chodila s jiným

    Ve čtvrtek do kin zamíří retrokomedie Vybíjená (2015), kterou podle knižní předlohy Michaela Viewegha zfilmoval Petr Nikolaev. Trojici přátel ve snímku hrají "partičkáři" Richard Genzer, Michal Suchánek a Ondřej Sokol. Posledně jmenovaný se divákům zřetelněji představil rolí homosexuála Richarda ve snímku Perfect Days - I ženy mají své dny (2011). Od té doby stihl divadelní režisér Sokol ztvárnit další působivé role, navíc se stal i filmovým režisérem (Krásno). Pojďme ale k Vybíjené a tématům jako přátelství, ženy, nostalgie a životní cíle.

  9. „Vše je v rukou Božích. Včetně natáčení,“ říká režisérka snímku Opři žebřík o nebe.
    Rozhovory21. 1. 2015
    „Vše je v rukou Božích. Včetně natáčení,“ říká režisérka snímku Opři žebřík o nebe.

    Katolický kněz Marián Kuffa žije v malé vesnici Žakovce pod slovenskými Tatrami. Za posledních dvacet let vytvořil z místní fary bezpečný přístav pro více než dvě stě lidí v nouzi. Patří mezi ně bezdomovci, alkoholici, narkomani, mladiství z dětských domovů, tělesně postižení či týraní.

  10. „Krátké filmy jsou ideální ke zkoušení i úplných praštěností,“ říká Karel Spěšný
    Rozhovory13. 1. 2015
    „Krátké filmy jsou ideální ke zkoušení i úplných praštěností,“ říká Karel Spěšný

    Festival krátkých filmů Praha tento čtvrtek zahájí svůj jubilejní 10. ročník představování výjimečných "kraťasů" z celého světa. Dekáda je dost dlouhá doba na to ohlédnout se za začátky přehlídky, okomentovat kvalitu tuzemským děl a zapřemýšlet o budoucnosti krátkých filmů v informační, roztěkané době. Na otázky odpovídá Karel Spěšný, programový ředitel festivalu.

  11. „Nechtěl jsem hrát rozšafnýho Saudka, který jen baví společnost,“ říká Karel Roden.
    Rozhovory9. 1. 2015
    „Nechtěl jsem hrát rozšafnýho Saudka, který jen baví společnost,“ říká Karel Roden.

    Včera do českých kin zamířil snímek Fotograf (2014), jehož vznik je volně inspirován životem a dílem Jana Saudka. Toho si ve filmu režisérky Ireny Pavláskové zahrál Karel Roden. A dle recenzentů se nelehké role chopil velmi dobře a i díky němu má snímek poměrně dost kladných přijetí. Přinášíme rozhovor s Karlem Rodenem, pro něhož byla spolupráce s režisérkou Pavláskovou již pátou v pořadí.

  12. Milan Šteindler natočil českou verzi populárního Kanclu. „Dokážu být hodně trapný a nerad pracuju,“ dodává.
    Rozhovory1. 12. 2014
    Milan Šteindler natočil českou verzi populárního Kanclu. „Dokážu být hodně trapný a nerad pracuju,“ dodává.

    Po Velké Británii a Spojených státech má svůj Kancl i Česká republika. Šestidílná adaptace kultovního seriálu se dnes prvně představí od 20.55 na ČT 1. Pokud bude mít úspěch, můžeme se dočkat dalších dílů. Možná. Asi. Třeba. Český Kancl dirigoval herec a režisér Milan Šteindler. A právě s ním vám přinášíme rozhovor.

  13. Slobodanka Radun: „Porozumění mezi ženou a homosexuálním mužem je tu odjakživa.“
    Rozhovory21. 11. 2014
    Slobodanka Radun: „Porozumění mezi ženou a homosexuálním mužem je tu odjakživa.“

    Do kin zamířil nový tuzemský snímek, komediální drama MY 2 (2014). Jeho režisérkou je původem jugoslávská autorka Slobodanka Radun, pro níž jde o celovečerní debut. Scénář, jehož ústředním tématem je vztah podvedené ženy k homosexuálnímu kadeřníkovi, psala spolu se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. V hlavních rolích filmu MY 2 se představí Jana Plodková a Ondřej Nosálek.

  14. Jan Hřebejk: „Pokud nevíš, jestli si chtěl levnej benzín, nebo svobodu, máš to těžký.“
    Rozhovory17. 11. 2014
    Jan Hřebejk: „Pokud nevíš, jestli si chtěl levnej benzín, nebo svobodu, máš to těžký.“

    Druhého listopadu začala televize HBO vysílat sitcom o vztazích Až po uši. Jeho autorem je režisér Jan Hřebejk, který tak měl možnost nahlédnout do světa nadnárodní televizní společnosti. Na DVD aktuálně vychází jeho filmová adaptace divadelní hry Zakázané uvolnění. A do toho se vzpomíná na 25 let od začátku sametové revoluce. Hned několik důvodů k tomu navštívit Jana Hřebejka. Kde jinde než na jeho hausbótu, který vás vytrhne z ruchu velkoměsta.

  15. Vladimír Michálek: „Jednotícím tématem všech mých filmů je láska.“
    Rozhovory8. 11. 2014
    Vladimír Michálek: „Jednotícím tématem všech mých filmů je láska.“

    Ve čtvrtek vstoupila do kin dramatická romance Pohádkář režiséra Vladimíra Michálka. Snímku dominuje vztahový trojúhelník Jiří Macháček, Eva Herzigová, Anna Geislerová. Dílo inspirovala stejnojmenná kniha Báry Nesvadbové, do které Michálek spolu se scenáristou Markem Epsteinem vnesl novou dějovou linii. Nejde tedy jen o film pro ženy, jak se delší dobu před uvedením mohlo zdát. S režisérem Michálkem jsme si povídali několik desítek minut po novinářské projekci Pohádkáře.