9. 11. 2022
Tahle země není pro starý ani po 15 letech. Novodobá klasika bratří Coenů představila modernizaci westernu, nejdokonalejšího psychopata a drahou krevV jednadvaceti se Rudin přestěhoval z Long Islandu, kde ho dosud vychovávali středostavovští rodiče do Hollywoodu a v 28 se stal šéfem výroby studia Fox. Jako osoba fascinoval herce Kevina Spaceyho, a to dokonce tak, že podle něj hrál brutálního exekutivce ve filmu Swimming with the Sharks. V té době Rudin parkoval auta na místech pro invalidy, buzeroval každého koho potkal, v kanceláři pojídal aromatické sýry, ve kterých si doslova libuje a v roce 1996 získal od bulvárního časopisu Spy přezdívku ,,Největší k - retén v Hollywoodu“, kterou mu minimálně bulvár od té doby neodpáral a minimálně od roku 2014 se k tomu přidala i serióznější periodika.
Rudin dnes tvrdí, že se hodně uklidnil, dokonce napsal omluvný dopis prezidentovi Obamovi a přehodnotil i svá předchozí extempore, ale na druhou stranu tuto životní roli spojil s přáním stát se hollywoodským mogulem klasického typu. A tento sen si splnil skutečně dokonale.
Každopádně v době kdy šéfoval u Foxů se seznámil s bratry Coenovými, kteří tam tehdy natáčeli snímek Zmatky v Arizoně s Nicolasem Cagem. Rudin se s Coeny spřátelil i ve skutečnosti a byli to právě oni, se kterými se dohodl na realizaci jejich společného majstrštyku Tahle země není pro starý, který vynesl Rudinovy Oskara za nejlepší film. Společně pak ještě pracovali na filmech Opravdová kuráž a Uvnitř Llewyna Davise.
U Foxů však dlouho nevydržel a pak přešel do Paramountu, kde vydržel patnáct let a do výroby prosadil třeba Addamsovu rodinu. V té době se také začal kamarádit s jiným mogulem – Harvey Weinsteinem. Ve stejné době ovšem rozjel na Broadwai i svou sekundární kariéru – divadelního producenta. Byl to právě Rudin, kdo na nejprestižnější divadelní ulici světa přivedl Ralpha Fiennese a uvedl tam hitové show Larryho Davida, úspěšného autora komediální show Seinfeld a mnoho dalších kusů.
Rudin šel také do rizika u filmu Truman Show, a to v době kdy vážný film Petera Weira s Jimem Carreym v objektivně charakterní roli vyvolával u většiny diváků i kritiků husinu. A voilá! Byl to kasaštyk a dnes už právem respektovaná klasika.
Mezi jeho velké přátele v branži patří brilantní scenárista a dramatik Aaron Sorkin, ostatně oni dva společně stojí za dvěma vynikajícími filmy Social Network a Moneyball. V druhém případě šel Sorkin hodně do riziko, protože ten film odmítla spousta studií a Rudin ho nejenže vykopal ze země, ale dokonce ho dovedl až do vítězného konce v podobě diváckého úspěchu.
Rudinovo heslo je, že si nemyslí, že by diváci neměli rádi dramata, ale že diváci odmítají slabé filmy a tahle myšlenka je na hollywoodského producenta až nečekaně osvícená. Rudin je vyhlášený tím, že pokud mu někdo přinese látku, která ho zaujme, tak pro ní udělá první a poslední.
Nejnovější články
Scott Rudin: Nejlepší filmy a seriály
Scott Rudin: Filmy a pořady 188
Dodatečné informace
Narození:
14. 7. 1958