Oscar
Ocenění a festivaly

Oscar

Oscar, také známý jako Academy Award či Cena Akademie, je prestižní americké ocenění, které je každoročně udělováno osobnostem za jejich umělecké a technické zásluhy ve filmovém průmyslu. Ceny udílí Akademie filmového umění a věd (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), americká profesní organizace, která čítá přibližně 10 000 členů z celého světa.

Historie Oscarů

První předávání Oscarů proběhlo 16. května 1929 v losangeleském hotelu Hollywood Roosevelt Hotel. Šlo o soukromou akci, přičemž vítězové byli známí již tři měsíce před samotným ceremoniálem. Od té doby se mnohé změnilo a z Oscarů se postupem dekád stalo jedno z nejznámějších a nejprestižnějších filmových ocenění na světě.

Druhé předávání cen bylo vysíláno rozhlasem a od třetího se hlasování mohli účastnit všichni členové Akademie. Od roku 1941 se během vyhlašování používají zalepené obálky. V roce 1947 byla ustavena kategorie pro nejlepší cizojazyčný film (dnes nejlepší mezinárodní celovečerní film), což pomohlo zpopularizovat Oscary v zahraničí. Od roku 1953 začalo být předávání cen vysíláno v televizi, díky čemuž se zvýšil zájem a povědomí o cenách mezi širokou veřejností.

Místo slavnostního ceremoniálu se v průběhu desetiletí často měnilo. Nejvíce ceremoniálů se odehrálo v kulturních centrech Dorothy Chandler Pavilion a Dolby Theatre (dříve Kodak Theatre), z nichž v druhém jmenovaném se slavnostní předávání koná od roku 2001 dodnes.

Oscar za nejlepší film

Oscara za nejlepší film tradičně přebírají producenti vítězného snímku. Během prvního předávání byly uděleny hned dvě ceny pro nejlepší film - "Outstanding Picture" a "Unique and Artistic Picture". Od dalšího ročníku byla cena pro nejlepší film již sjednocena do kategorie "Outstanding Production". V následujících dekádách se název kategorie několikrát změnil, nakonec se však roku 1962 definitivně ustálil na názvu "Best Picture". Od roku 1973 vyhlášení nejlepšího filmu slavnostně zakončuje celý ceremoniál.

Mezi nejznámější snímky, které vyhrály Oscara za nejlepší film, patří Na západní frontě klid (1930), Stalo se jedné noci (1934), Jih proti Severu (1939), Casablanca (1942), Most přes řeku Kwai (1957), Lawrence z Arábie (1962), Kmotr (1972) a Kmotr II (1974), dále snímky Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Amadeus (1984), Četa (1986), Mlčení jehňátek (1991), Schindlerův seznam (1993), Forrest Gump (1994), Titanic (1997), Gladiátor (2000), Pán prstenů: Návrat krále (2003), Tahle země není pro starý (2007), Birdman (2014) a jihokorejský Parazit (2019), který se stal prvním cizojazyčným filmem oceněným v této kategorii.

Soška Oscara

Podobu ceny navrhl zakládající člen Akademie Cedric Gibbons, přičemž realizací byl pověřen sochař George Stanley. Soška Oscara je vyvedena ve stylu art deco a zobrazuje rytíře držícího meč, který stojí na cívce filmu. Původní sošky byly vyrobeny z pozlaceného bronzu, později byl tento materiál nahrazen kovovou slitinou.

Oscar: jak se hlasuje?

Každoroční udílení cen začíná procesem nominací. Nominovaný film musí mít premiéru v uplynulém kalendářním roce, tj. od 1. ledna do 31. prosince, a být promítán nejméně sedm dní po sobě. Cizojazyčné, dokumentární a krátké filmy mají v těchto podmínkách uděleny výjimku. Členové Akademie hlasují zpravidla ve svých profesních odvětvích (např. herci nominují herce, režiséři nominují režiséry). Výjimkou tvoří kategorie Nejlepší film, kde hlasují všichni členové.

Rekordy

V historii předávání Oscarů existuje mnoho rekordů. Nejvíce sošek vyhrály filmy Ben-Hur (1959), Titanic (1997) a Pán prstenů: Návrat krále (2003) - všechny po 11 výhrách. Nejúspěšnější osobou v historii Oscarů je poté Walt Disney, který za svůj život posbíral celkem 26 pozlacených sošek.

Pouze pět filmů v historii Oscarů dosáhlo na tzv. Big Five, tedy výhry ve všech pěti hlavních kategoriích: nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herečka a nejlepší scénář. Jsou jimi romantická komedie Stalo se jedné noci (1934), psychologické komediální drama Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a mysteriózní thriller Mlčení jehňátek (1991).

České úspěchy na Oscarech

Českým tvůrcům se podařilo uspět celkem třikrát v kategorii pro nejlepší cizojazyčný film. Pozlacenou sošku si donesli Ján Kadár a Elmar Klos válečné dramata Obchod na korze (1965), Jiří Menzel za hořkou komedii Ostře sledované vlaky (1967) a Jan Svěrák za komediální drama Kolja (1996). Prvním Čechem oceněným Oscarem byl dětský herec Ivan Jandl, který cenu obdržel za výkon v americkém filmu Poznamenaní (1948). Nejúspěšnějším českým tvůrcem zůstává Miloš Forman, který během své kariéry v USA obdržel celkem dva Oscary za nejlepší režii. Zatím naposledy na předávání Cen Akademie uspěla Markéta Irglová, která v roce 2008 proměnila nominaci na Oscara za nejlepší původní píseň "Falling Slowly" k irskému hudebnímu filmu Once (2007).




Kompletní výpis všech ocenění za minulé roky naleznete v sekci Archiv ročníků.

Oscar: články

  1. Oscar za trest? Režiséři, kteří získali zlatou sošku a poté natočili propadák
    5. 4. 2025
    Oscar za trest? Režiséři, kteří získali zlatou sošku a poté natočili propadák

    Zisk Oscara je pro filmové režiséry tímtéž jako pro sportovce zlatá olympijská medaile. Prestižní každoroční ocenění má dosud velkou váhu také obecně v Hollywoodu, kde svému držiteli zajistí určitá privilegia. Alespoň dokud dotyčný režisér či režisérka tuto důvěru neztratí vinou nadcházejícího propadáku, což v dějinách kinematografie, zejména těch nedávných, není vůbec vzácným scénářem. Těchto osm filmařů vystoupalo na pódium Dolby Theatre a naklonily se jim netušené možnosti, jenže svým dalším snímkem vše do jisté míry zazdili.

  2. Jediný člověk prý zapříčinil úpadek Oscarů. Populární filmy a blockbustery kvůli němu nemají šanci
    19. 3. 2025
    Jediný člověk prý zapříčinil úpadek Oscarů. Populární filmy a blockbustery kvůli němu nemají šanci
  3. Oscarová senzace Anora zlomila sedmdesátiletý rekord. Držela ho největší legenda Hollywoodu
    5. 3. 2025
    Oscarová senzace Anora zlomila sedmdesátiletý rekord. Držela ho největší legenda Hollywoodu
  4. Oscary 2025 ovládl divoký příběh sexuální pracovnice. Anora porazila Brutalistu, Adrien Brody má druhou sošku
    3. 3. 2025
    Oscary 2025 ovládl divoký příběh sexuální pracovnice. Anora porazila Brutalistu, Adrien Brody má druhou sošku
  5. Vlny Oscara nezískají. Proč se českým filmům na prestižních cenách dlouhodobě nedaří?
    1. 3. 2025
    Vlny Oscara nezískají. Proč se českým filmům na prestižních cenách dlouhodobě nedaří?
  6. Proč Ralph Fiennes možná zase nevyhraje Oscara? Hlasující se mylně domnívají, že už ho má
    1. 3. 2025
    Proč Ralph Fiennes možná zase nevyhraje Oscara? Hlasující se mylně domnívají, že už ho má

    Zbyla oscarové Akademii alespoň nějaká důvěryhodnost? Jak naznačuje zpráva magazínu Variety, v níž se krátce před nedělním 96. ceremoniálem probírá hlasování některých anonymních členů, není to úplně jisté. O nejlepší film si to podle všeho rozdá trojice Brutalista, Anora a Emilia Pérez, v kategorii nejlepší herec v hlavní roli se mluví o Adrienu Brodym, Timothée Chalametovi… a také Ralphu Fiennesovi, jenž zazářil v thrilleru Konkláve. Dvaašedesátiletá legenda má ale ke své první sošce paradoxně nejdál, jelikož vyšla najevo lenost a nekompetence minimálně dvou akademiků, kteří se mylně domnívají, že Fiennes už Oscara vyhrál za Schindlerův seznam.

  7. Nejvíc šancí na Oscarech bude mít skandální Emilia Pérez. Vlny v těžké konkurenci neuspěly
    23. 1. 2025
    Nejvíc šancí na Oscarech bude mít skandální Emilia Pérez. Vlny v těžké konkurenci neuspěly
  8. Nejlepší pokračování všech dob? Oscarový metr má dva favority a devítku vyvolených sequelů
    23. 1. 2025
    Nejlepší pokračování všech dob? Oscarový metr má dva favority a devítku vyvolených sequelů