Vypadá to, že nikdo neví, co si počít s vysněným opulentním Horizontem Kevina Costnera. Benátský festival promítl během svého posledního dne mimo soutěž druhý díl a zřejmě se bude opakovat situace s jedničkou. Negativní recenze, nezájem širšího publika, ale přesto hlasitě projevovaná sympatie k dílu, které připomíná zašlé časy dějin filmu. Kritikům se nelíbí ani tak samotný Costnerův western, jako spíš to, co představuje. Proto je tak těžké ho odsoudit, i když je podle všeho velmi útrpné u sáhodlouhého snímku vydržet od začátku do konce.
Články 16
Ani nezájem diváků ho nezlomí. Letošní Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1) byl počátkem životního snu Kevina Costnera, který chce divákům do kina doručit čtyřdílný westernový epos. Problém je, že publikum o jeho ambiciózní výpravu na Divoký západ zatím moc nestojí. Snímek kiny prohučel, premiéra druhé části se odložila na neurčito a studio Warner Bros. doufá ve spásu na streamu. Slavný režisér a herec ale stále chystá natáčení třetí a čtvrtého dílu a dokonce nastínil, kdy by k němu mělo dojít.
Kevin Costner zažil se svým opulentním westernem Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1) několik okamžiků ultimátního štěstí na premiéře během festivalu v Cannes, kde se mu po první projekci pár minut tleskalo ve stoje. Kdo se jen trochu vyzná, samozřejmě ví, že na nejslavnějším festivalu světa se ve stoje tleská po každé projekci za účasti štábu a média se vždy chovají, jako by to byl znak absolutního triumfu. Studená sprcha přišla hned, jakmile se začaly scházet recenze. Co hůř, lepší to nebylo ani v pokladnách kin, když už došlo na uvedení do distribuce. Přestože se mělo jednat pouze o začátek velkého dobrodružství, premiéra hotového druhého dílu byla odložena na neurčito, rozdělaná trojka skončila v mrtvém bodě a čtvrtý díl je v nedohlednu. Je to konec ambiciózního projektu? Záchrana by mohla přijít díky VOD.
Bezpochyby jde o obdivuhodný film, jaký dnešní generace v kinech nepamatuje. A zřejmě i v tom tkví problém, který první část westernové série Kevina Costnera Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1) vyprovodil z kin na přelomu června a července už po pár dnech. Matně promovaný tříhodinový portrét osidlování Divokého západu vydělal v Severní Americe jen 23 milionů dolarů, v ČR na něj během prvního víkendu vyrazilo jen něco přes dva tisíce lidí. Druhá část rozplánované čtyřdílné série, která se měla v kinech zaskvět už v půlce srpna, si tudíž na premiéru počká o něco déle. Publikum má dostat příležitost k objevení a docenění úvodní části na placených VOD službách či na platformě Max.
Kevin Costner byl vždy sveřepým buldokem, co si jde neohroženě za svým, i kdyby ho to mělo stát střechu nad hlavou. Viděli jsme to u Posla budoucnosti i Tance s vlky a aktuálně to můžeme pozorovat u Horizontu (Horizon: An American Saga - Chapter 1). Do vysněného čtyřdílného opusu o osidlování Divokého západu herec investoval nemalou část svých peněz, po komerčním neúspěchu první části se dá ovšem velmi hlasitě pochybovat, zda se všech čtyř dílů vůbec dočkáme. Jedná se přitom o ten druh komerčního selhání, jehož tvůrčí odvahu lze ocenit.
Brzy sedmdesátiletý Kevin Costner v začátcích kariéry samozřejmě potřeboval pomocnou ruku, mezi herecké osobnosti jej konkrétně vynesl režisér a scenárista Lawrence Kasdan, který mu dal první větší příležitosti ve filmech Velké rozčarování a Silverado. Charismatický rančer následně podstupoval sérii riskantních rozhodnutí a do svých režijních projektů pumpoval miliony dolarů z vlastního prasátka. A několikrát se ošklivě spálil, pokud hovoříme čistě o finanční stránce věci. Na stará kolena jej přitom účetní tabulky zajímá čím dál méně a do vysněné westernové ságy Horizont, jejíž první část právě světovým kinům vyjevuje etnicky a genderově vypjaté osidlování Divokého západu, opět vložil desítky milionů z vlastních úspor. Tržby jsou po prvním víkendu tristní a lidé nad tím často vyjadřují potměšilou radost, což naštvalo i spisovatele Stephena Kinga.
Uplynulý víkend se nesl v duchu začátku letních prázdnin, což znamenalo jediné – rodiče vzali své ratolesti za dobré vysvědčení do kina. Vyhlédli si v tomto ohledu zejména projekce animáku Já, padouch 4, díky čemuž se sérii povedl výjimečný výsledek. Gru a Mimoni totiž vyhráli i přes to, že oficiálně dorazí do kin až následující čtvrtek.
Máme tu poslední červnový týden, kdy končí školní rok a začíná karlovarský festival. Pokud si tuzemský svátek filmu plánujete nechat ujít, můžete namísto Thermalu navštívit své oblíbené kino a zhlédnout jeden ze čtyř premiérových titulů. Pokud do Varů jedete, filmy v běžné distribuci na vás počkají. Proč se s nimi ale neseznámit už dnes.
Už tento týden tuzemská kina přivítají velkolepý návrat Kevina Costnera na režisérské křeslo a také na prérie Divokého západu, kam zasadil svůj očekávaný western Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1). Úvodní část plánované tetralogie už viděli první diváci na festivalu v Cannes a z francouzské riviéry zaznívala slova nefalšovaného obdivu i roztrpčení nad tím, že devětašedesátiletý tvůrce Tance s vlky příliš nehledí na divácký komfort a pomalu buduje vlastnoručně financovanou ságu. Tříhodinovým filmem, který už v srpnu doplní hotový druhý díl, hodlá oponovat „líným“ westernovým autorům a přímočarým zápletkám. Hlavní roli v tom dle jeho slov sehrají ženské postavy.
Devětašedesátiletý Kevin Costner se slzami v očích přijímal sedmiminutový aplaus, jímž publikum ve francouzském Cannes ocenilo jeho riskantní westernovou novinku Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga - Chapter 1). Tříhodinový ponor do osidlování amerického západu sice některé diváky připravil o svatou trpělivost a zanechal po nich prázdná místa, ale obecenstvo skandující „Kevin, Kevin, Kevin!“ vyjádřilo slavné hvězdě vřelou podporu. Costner před červnovým uvedením ve světových kinech, jež bude následovat premiéra druhé části v průběhu srpna, sliboval výrobu celkem čtyř filmů své definitivní filmové ságy.