Costner je zase miláčkem publika. Při uvedení westernové ságy v Cannes skandovali jeho jméno

Costner je zase miláčkem publika. Při uvedení westernové ságy v Cannes skandovali jeho jméno
Horizont: Americká sága | Warner Bros.
Herci a režisérovi s kovbojskou náturou přitom nejsou ambiciózní projekty cizí. Kariéru za kamerou odstartoval pompézně, když jeho Tanec s vlky roku 1990 překonal veškerou soudobou konkurenci, minimálně z pohledu oscarové pozornosti. Costner poté bohužel stál za sérií finančních propadáků, ať už těch z jeho perspektivy hereckých (Wyatt Earp, Vodní svět), nebo i režijních (Posel budoucnosti). K režii se odhodlal už jen v případě zdařilého westernu Krajina střelců a po dvou dekádách hlásí comeback s Americkou ságou, jejíž úvodní část si pro zdráhavost studií musel zčásti financovat sám – poskytl údajně 20 milionů dolarů a vzal si hypotéku na vlastní ranč.
Horizont: Americká sága
Horizont: Americká sága
75%
Jeho umělecké přesvědčení tudíž šplhá pořádně vysoko, i když jej asi nelze srovnávat s pětaosmdesátiletým Francisem Fordem Coppolou (Kmotr), jenž v Cannes za velkého humbuku představil své možná rozlučkové „veledílo“ Megalopolis. Costner oproti němu neměl takovou publicitu, ale osobní příběh by také vydal na pár hutných stránek. „Omlouvám se, že jste museli tak dlouho tleskat, než jsem si uvědomil, že můžu začít mluvit,“ pobavil evidentně dojatý herec publikum po premiéře filmu.
Ten z perspektivy rančerů, farmářů a vojáků mapuje pokládání základů neosídleného amerického regionu v polovině 19. století, soustředí se pochopitelně i na vztahy s původními obyvateli a morální dilema. „Je to pro mě velký okamžik stejně jako pro herce, kteří se mnou přijeli, a pro lidi, co ve mně věřili a pokračovali v práci. Je to zvláštní byznys a jsem šťastný, že jsem se stal jeho součástí. Tohle je speciální místo a já na to nikdy nezapomenu, ani mé děti,“ dodal herec slibující završení velké tetralogie.
Horizont: Americká sága: 2. trailer | Warner Bros.
K tomu však bude potřebovat, aby první dva oficiálně dokončené a pro uvedení v kinech naplánované filmy uspěly. Na takové predikce je po jedné festivalové projekci brzy a délka potlesků většinou nic neřeší. Film má být nasáklý krví a Costner oprašuje pozici spravedlivého hrdiny s rychlým koltem, v průběhu k potěšení publika zneškodní zlého osadníka a k mírnému roztrpčení naváže intimní vztah s dámou v nesnázích, jejíž postava je o 33 let mladší. Dosavadní recenze od známých zahraničních webů včetně Variety, Vanity Fair či RogerEbert.com ovšem hlásají nenaplnění potenciálu a poukazují na to, že jako samostatný film se první filmová část klopotně potácí mnoha emočně odtažitými liniemi. Je však nicméně příslibem, že kompletní série by mohla fungovat.
Costner filmu údajně obětoval spoustu času, který nemohl věnovat dokončování populárního seriálu Yellowstone. Z něj po avizovaných kreativních neshodách s tvůrcem Taylorem Sheridanem předčasně odešel, což se podobně jako hercův rozvod s Christine Baumgartner dočkalo značné mediální pozornosti. To může paradoxně pomoct Horizontu, který potřebuje rozvířit diskuzi a přitáhnout i mladší obecenstvo. Costner svým oldschool projektem přece jen cílí na starší publikum, což dosavadní reakce víceméně potvrzují a zmiňují tradiční oslavu pionýrského ducha. Kritická recenze Vanity Fair ovšem varuje před nekoherentním a vizuálně neoslnivým zážitkem plným klišé, který spíš než film připomíná nedotaženou seriálovou sezónu. Z letargie prý nedokážou vytrhnout ani matné výkony od Sama Worthingtona (Avatar), Sienny Miller (Ztracené město Z) či Giovanniho Ribisiho (Zachraňte vojína Ryana). Dojatý Kevin tak ještě zdaleka nemá vyhráno.
Podívejte se na žebříček nejlepších westernů podle Kinoboxu.
Zdroje: Variety, Vanity Fair, Screen International
Podívejte se, jak se Kevin Costner umisťuje v žebříčcích nejlepších herců a režisérů podle naší databáze.