První Díra (El hoyo) přišla právě na vrcholu trendu všudypřítomných alegorií kritizujících nespravedlivou dělbu bohatství ve společnosti a svůj námět zabalila do atraktivního hávu hororu. vypráví příběh o surreální vertikální věznici, skrz kterou se každý den spouští luxusní hostina vypočítaná přesně podle potřeb všech přítomných. Kdyby měli lidé v horních patrech dost slušnosti a rozumu, na každého vězně by zbyla spravedlivá porce. Protože se ale (doslovné) horní vrstvy obyvatel chápou příležitosti a cpou si břicha, ti dole hladoví. Nyní přichází pokračování Díra 2 (El hoyo 2), které se dočkává o řád chladnějšího přijetí. Čím to?
Články 9
Tento víkend nás nebude počasí zrovna nutit vyrazit ven, a tak bude možná lepší, když zůstaneme v teple domova. Pro zpříjemnění domácích chvil pak streamovací služby přišly s další štědrou nabídkou titulů, mezi níž si tentokrát přijdou na své zejména hororoví nadšenci či fanoušci seriálového hitu od Netflixu.
Španělský horor Díra (El Hoyo) patří rozhodně mezi nejradikálnější a nejzvrácenější díla, jež se na Netflixu kdy objevila. Pohled do nejkrutější věznice budoucnosti, v níž je platforma s jídlem distribuovaná vertikální budovou od horního patra, tudíž na lidi vespod zůstávají v lepším případě zbytky, chtěl být satirou společnosti. Divákům ovšem svým obsahem často zvedal žaludky. Po enormním úspěchu tu máme druhý díl, který bude chtít laťku zvrácenosti ještě zvýšit.
Jaké je nejhorší nápravné zařízení světa? Věznice v Mexiku a jihovýchodní Asii nebo pracovní lágry strýčka Kima přirozeně nahání husí kůži. Španělé mají ovšem v tomto ohledu nejbujnější představivost a před pěti lety na Netflixu uvedli hororovou sociální satiru Díra (El hoyo), v níž osazenstvo vertikálního lapáku budoucnosti musí doufat, že vyfasuje některé z nejvyšších pater. Čím níž se s jediným spoluvězněm nacházíte, tím menší je šance, že sjíždějící platforma s jídlem uchová nějaké potraviny. Smělý dystopický námět míří v prvním znepokojivém traileru do sequelu, který na streamu zaúřaduje od 4. října. A vypadá to, že Díra 2 (El hoyo 2) z hojně sledované a chválené jedničky udělá krotký film.
Na Netflixu si můžete pustit thajský snímek Hladoví po úspěchu, v němž nadaná kuchařka z rodinného bistra podstupuje dril u vyhlášeného šéfkuchaře, za jehož úspěchem však stojí osobní nenávist k zámožné a nenasytné klientele. Namísto dusného kuchyňského psycha dostáváme sociálně-kritické menu složené ze známých žánrových ingrediencí a kostrbaté snahy udělat z jídla nadčasové podobenství konzumerismu a stavovského rozdělení společnosti. A to s tradičním sloganem „nejlépe chutná od babičky“.
Filmy o zabijáckých virech brzy dostanou nový přírůstek s názvem Rich Flu, v němž se bude Rosamund Pike potýkat s nemocí, která postupně vyhlazuje nejbohatší lidi planety.
Netflix nás v počátku tohoto roku zásobuje stoupajícím množstvím atraktivních filmů a dalším do party je španělský thriller o jednom vězeňském transportéru a napínavé cestě, která je lemována smrtí a stínem záhadně motivovaného zabijáka.
Vertikální samosprávní centrum neboli Díra. 2 lidé v jedné místnosti. Číslo na zdi určující patro, v němž se nacházíte. Uprostřed podlahy a stropu obdelníkový výřez, kterým se pohybuje platforma vezoucí jídlo. V nejvyšším obydleném patře, tedy prvním, platforma překypuje nejvybranějšími delikatesami a pochoutkami. Po určeném času platforma sjede o patro níž. Čím hlouběji se noří, tím méně jídla s sebou nese. Nešťastníkům obydlujícím nejnižší podlaží se nakonec naskýtá jen svírající pohled na špinavé nádobí, z nějž jsou i nepatrné zbytky jídla pečlivě vyjedeny. Každý měsíc se sice stěhujete do nového patra, co když ale natrefíte na dvě vysoká čísla za sebou? Hlad probouzí pud sebezáchovy, který se dříve či později nesmiřitelně konfrontuje s lidskostí.
Netflix si podmaňuje streamovací území a stále více jeho projektů se těší vděčné globální pozornosti. Nejinak je tomu v případě španělského sci-fi hororu, který přichází s velmi netradiční a nepříjemnou sociální kritikou. Jak se mu to daří?