Tady nebude stačit dívat se pokradmu přes prsty. Společnost Lionsgate, která nám před dvaceti lety nadělila brutální hororovou sérii Saw, uvrhne publikum do ještě znepokojivější noční můry. Scenárista videoherní série Outlast od Red Barrels Studio J. T. Petty, jenž napsal a natočil hororové filmy Hellbenders či Stopy zmizelých, osobně adaptuje děsivé POV příběhy do celovečerního filmového formátu. Na projekt dohlédne renomovaný producent Roy Lee, jenž má prsty třeba v To, Barbarovi a Talkshow s ďáblem.
Články 111
Něco takového tu prý ještě nebylo. Internet zaplavují zprávy o odlivu méně zdatné frakce diváctva z kinosálů, kde úvodní minuty hororové novinky Terrifier 3 pravidelně skolí několik omdlévajících jedinců. Třetí část extrémně vypečené série Damiena Leoneho, v níž klaun Art (David Howard Thornton) tentokrát rozmašíruje idylické vánoční představy a s nimi i samotného Santu Clause či několik nevinných dětí, má být nejkontroverznější kinopremiérou za dlouhá léta. Tvůrci proto musí hájit rozhodnutí neušetřit krvavých lázní ani dětské postavy, což si přitom hororové filmy podle nich troufají dlouhodobě.
Stephen King je autorem mnoha knižních klasik z převážně hororového soudku a půlstoletí staré Prokletí Salemu má mezi jeho zavedenými tituly zvláštní postavení. Dle soudobé kritiky revolučně pojatý upírský román, v němž se na jinak poklidné městečko Jerusalem’s Lot snáší apokalypsa temné krvelačné noci, dostává až nyní produkčně štědré filmové zpracování. Prokletí Salemu (Salem's Lot) na službě Max, kam rovnou putovalo v opozici k původně zamýšlené kinodistribuci, by ovšem k pořádné upírské mele potřebovalo delší stopáž a hlavně lepší lidské postavy.
Osmdesát pět. Tolik filmových a televizních děl od roku 1976 vzniklo na motivy fantazie Stephena Kinga, jenž své morbidní, fantaskní i nostalgické vize otiskuje do desítek tisíc knižních stránek. Nejprodávanější autor své doby si v podstatě vyčlenil samostatné zábavní impérium a vedle hororů stojí také za oceňovanými dramaty s mnoha oscarovými nominacemi. Věřte tomu, nebo ne, zlatou sošku však libovolný snímek podle Stephena Kinga získal jednou jedinkrát.
Streamovací domovina nejdražšího seriálu všech dob, Prstenů moci ze světa Pána prstenů, ještě ve světě nemá takový apel jako Netflix nebo HBO. Na Amazon Prime Video přesto nalezneme několik více či méně zaprášených klasik, které s moderním publikem artikulují způsoby rozmanitými, nadčasovými a místy vyloženě rozkošnými. Problém nicméně v České republice a v mnoha dalších zahraničních trzích nastává s ohledem na jazykovou bariéru, neboť většina nejatraktivnějších klasických děl postrádá vedle dabingu i české titulky. Podívejme se na patnáct přehlížených filmů z tamní nabídky, které mohou z různých perspektiv uspokojit především nostalgiky. A současně nakrknout uživatele vyžadující český překlad, jemuž Amazon zatím moc nepřeje. A to je v případě následných perel velká škoda. Pro příznivce české lokalizace ale Amazon naštěstí také nabízí bohatou nabídku titulů (v našem filtru si nastavte dabing a nebo titulky).
Hororový guru Stephen King nenapsal moc lepších a strašidelnějších románů než Prokletí Salemu, jímž roku 1975 navázal na Carrie, dva roky poté svůj úspěch potvrdil vydáním Osvícení. Příběh vyhořelého spisovatele Bena Mearse, jenž v rodném městečku v Maine bohužel nalezne novou inspiraci hlavně při potlačování hrozící upírské apokalypsy, měl vůbec poprvé předstoupit před obecenstvo v kinosálech. Připravované Prokletí Salemu (Salem's Lot) od scenáristy série To Garyho Daubermana, které Warneři zatím vlažně promují várkou prvních fotografií, po letech přetáček, odkladů a postprodukčních prací (a po pochvale od samotného Kinga) v říjnu zamíří rovnou na službu Max.
Herecky se zejména na Netflixu dávno etablovala, na filmové projekty už dohlíží i z pozice producentky a nově si Millie Bobby Brown vyzkouší, jaké je to produkovat a také hrát ve filmu podle vlastní knižní předlohy. Spřízněný Netflix, který vystavěl své renomé a moc mimo jiné na hereččině seriálu Stranger Things, adaptuje její debutový román Nineteen Steps z období druhé světové války. Konkrétně se jej chopí čtyřnásobný oscarový uchazeč Anthony McCarten, jenž napíše scénář stejně jako v případě oceňovaných hitů Teorie všeho, Nejtemnější hodina či Bohemian Rhapsody.
Netflix brzy vyrukuje s druhou sérií Hry na oliheň a pátou řadou Stranger Things, ale bohatší televizní sklizeň se chystá u konkurence z Maxu. Streamovací domovina Hry o trůny nebo The Last of Us má v dohledném horizontu v rukávu několik lákavých nabídek, jež určitě nebudeme odmítat. Nově zveřejněné video odhaluje výhled největších seriálových premiér pro rok 2025, vůbec první záběry dostáváme z pořadů jako A Knight of the Seven Kingdoms, Duna: Proroctví, Bílý lotos 3, Welcome to Derry nebo z druhé sezóny The Last of Us.
Městečko Derry v severoamerickém Maine není pro děti zrovna idylickou destinací. Dospělí jsou svázaní traumaty, jejichž kořeny sahají až k dávným generacím, a nad zarostlými lady a zatuchlými kanály se vznáší balónky signalizující přítomnost klauna s velmi drastickou povahou. Stephen King nalezl v knize To své opus magnum a režisér Andy Muschietti hutnou předlohu o dvou časových liniích přetavil do dvou výdělečných filmových adaptací z let 2017 a 2019. Nyní se chystá na režii čtyř epizod seriálové události HBO Welcome To Derry, která se ponoří do minulosti města a jejího zabijáckého přízraku i za účasti herce Billa Skarsgårda, jenž si zopakuje roli Pennywise.
Existuje asi málo kultovnějších komiksových filmů, než jakým je původní Vrána (The Crow) od Alexe Proyase. Výjimečnému žánrovému filmu k jeho mysteriózní auře bohužel dopomohl i tragický skon Brandona Leeho, jenž zemřel při nehodě v průběhu natáčení. I bez ohledu na tuto tragédii se ale jednalo o počin, na jehož kvality se těžko navazuje. Jak si ve srovnání s legendou bude stát nový remake? To nám může napovědět nový trailer, který rozhodně nešetří brutalitou a akčními sekvencemi.