O 17. listopadu 1989 se v Česku víc mluví a píše, než natáčí. To je vzhledem k posedlosti tuzemské kinematografie historií překvapivý stav věcí. Zvlášť když uvážíme, že události konce roku 1989 v životech mnoha současných filmařů představují nejvýznamnější historický milník, kterého se sami účastnili.
Články 27
Dnes si připomínáme 106. výročí vzniku samostatného Československa, které se po rozpadu Rakouska-Uherska na konci první světové války stalo jedním z nástupnických států. Filmů, jež by se zabývaly přímo touto dějinnou událostí, není až tak mnoho, pokud se však zaměříme i na díla obecněji mapující tehdejší dobu anebo její klíčové osobnosti, rázem máme z čeho vybírat. Pojďme se tedy podívat na některé filmové tipy, které se sluší na výročí 28. října připomenout.
Na televizi Prima startuje v neděli večer nový ambiciózní seriál Sedm schodů k moci, v němž se tvůrci pustí v našem rybníčku netradičně do politických vod. Příběh nenápadné servírky Anny Malé, která se postupnými krůčky dostane z kantýny v Poslanecké sněmovně do nejvyšších politických pater a ložnice premiéra, už je téměř rok dostupný na streamovací platformě Prima+ a nyní mu konečně budou moci dát šanci i televizní diváci.
Možná jednou někdo napíše román o tom, jak vznikal snímek Muž, který stál v cestě. Bude to nejspíš právnický thriller o tom, jak se scenárista Ivan Fíla domnívá, že bude své dílo i režírovat, ale místo toho jej producent Miloslav Šmídmajer z projektu odstraní. Ideální by bylo, kdyby takový film obsahoval i to, jak by původně mohl onen zamýšlený snímek vypadat.
Loni vstoupilo do českých kin 76 českých a koprodukčních snímků. Po redakční a šéfredaktorské topce představujeme patnáctku titulů, které byly nejvíce vyzdvihované uživatelkami a uživateli Kinoboxu a tuzemskou kritikou. Jde o mimořádně pestrý mix, který nemá v naší porevoluční kinematografii obdoby.
Promlčeno s Karlem Rodenem rozhodně dokáže zaujmout. Asi proto se snímek po uvedení na Netflixu zařadil mezi nejsledovanější filmy v Česku. Co stojí za vznikem těžko uchopitelného projektu? Přečtěte si rozhovor s režisérem Robertem Sedláčkem.
Vypadá to, že se točí a distribuuje jako o život. Po více než dvou letech od propuknutí covidu se do kin dostává řada českých a koprodukčních filmových projektů, které usilují o pozornost diváků. Přinášíme druhou část velkého přehledu letošních českých premiér, tentokrát od června až do konce roku 2022. Termíny uvádí Unie filmových distributorů na základě informací z jednotlivých produkcí a distribučních společností. Data premiér se můžou měnit.
O největším „čutálistovi“ není ani tentokrát pochyb. I když i Jirka Langmajer v Po čem muži touží 2 pošilhává po balónu, vládne tržbám a návštěvnosti českých kin Lavi z filmového Vyšehradu.
V novém filmu Roberta Sedláčka, který tento týden vstupuje do kin, se Karel Roden vrací po dlouhé době do Čech, aby zúčtoval s tíživou minulostí. Výsledkem je duchaplný thriller, jenž rozhodně stojí za pozornost.
Pochází z Vyškova, ale bydlí v Praze na Žižkově. Vystudoval na FAMU dokument u Karla Vachka, později produkoval řadu jeho mimořádných filmů. Na FAMU posledních deset let vyučuje. Je producentem kousavých filmů Roberta Sedláčka Pravidla lži, Největší z Čechů a Rodina je základ státu. Letos v únoru představil svůj nový režijní počin – krátkometrážní Asanaci věnující se pražskému Žižkovu – a nijak nezahálí ani dál. Tlačí k dokončení řadu pozoruhodných filmových projektů.