Dnes si připomínáme 25 let od premiéry provokativní Spalující touhy (Eyes Wide Shut) od Stanleyho Kubricka. Zatímco pověst snímku a jeho umělecký status v průběhu let stále více stoupá, během premiéry se s úspěchem nepotkal. A to jak u diváků, tak např. i u oscarové Akademie, kde byl Kubrick již poněkolikáté ignorován. Najde se ale mnoho dalších skvělých filmů, které jsou na tom podobně.
Články 9
Když se někdo zmíní o sci-fi filmech, většina fanoušků má po ruce alespoň obecný kanonický přehled. Nejdůležitější je pravděpodobně Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey), nejslavnější Star Wars, nejfilosofičtější na západě Blade Runner a na východě Stalker. Ke sci-fi se minimálně jednou přikloní snad každá velká režisérská osobnost, neboť v nesnadné charakterizaci a ohraničení tohoto žánru spatřují možnosti pro nekonečně kreativní vyjadřování, ať už vizuální nebo příběhové. Ve většině případů sci-fi filmy vychází z jiných kulturních zdrojů včetně literatury a komiksu, v dnešní době často rozvíjí či remakují klasická díla a série. V tomto článku se ovšem zaměříme na osm finančně nejúspěšnějších sci-fi historie, jejichž námět pramení přímo z myslí filmařů a neopírá se o žádné přidružené médium nebo značku.
Kultovní dánské Království nevyzpytatelného Larse von Triera přišlo na svět ve dvou čtyřdílných sériích v letech 1994 a 1997. Následná smrt dvou z hlavních herců poslala plánovanou třetí řadu k ledu, nakonec se však přesto daly věci do pohybu, i když s notným zpožděním. Království: Exodus je nyní ke zhlédnutí i v Česku na platformě KVIFF.TV. Ještě než ale přineseme recenzi pěti nových epizod, připomeňme si, proč Království způsobilo před čtvrt stoletím takový rozruch.
Co si budeme nalhávat, ne vždy nám naše plány vyjdou. My naštěstí většinou jen nestihneme autobus nebo přesolíme polévku, někdy se ale může stát, že roky tvrdé práce a snů přijdou vniveč. Následuje seznam filmů, které mohly být skvělé nebo alespoň výrazné, ale nikdy se to nedozvíme. Ať už do toho vstoupil osud nebo příliš šetřivý producent.
Předpověď budoucího vývoje je nejčastěji vlastní futuristickým sci-fi filmům, které se na takové věštecké motivy, ať už v dystopickém či utopickém rámu, přímo zaměřují. Někdy se ale trefná vize věcí příštích objeví také ve filmech, od nichž by to nikdo nečekal. Následující seznam tvoří deset snímků, které dokázaly předpovědět budoucnost a některé její aspekty, aniž by o to primárně usilovaly. Občas jde spíše o humornou a bizarní trefu, většinou však o docela znepokojivé a negativní vyhlídky.
Do českých kin konečně vstoupila největší sci-fi letošního roku, netrpělivě očekávaná Duna. Po kontroverzní verzi Davida Lynche z roku 1984 jde o druhé velkofilmové ztvárnění stejnojmenné kultovní literární ságy z pera Franka Herberta. Připravili jsme proto pro vás přehled dvaceti výjimečných filmových děl, které také vznikly na základě uznávaných povídek či románů.
Odehrává se ve vesmíru, ale nejde o sci-fi. Hrají v něm slavní herci, ale jde o artový snímek. "High Life" pojednává o jedné podivné cestě lidských vězňů kosmem, během níž se narodí dítě a řeší sexualita. Koprodukční evropské drama "High Life" bude mít v českých kinech premiéru 25. dubna 2019 a my vám přinášíme obsáhlý rozhovor s režisérkou filmu, Francouzkou Claire Denis.
Původně jsme se měli nové sci-fi Alexe Garlanda s Natalií Portman dočkat v kinech. Studio Paramount se ale nakonec na poslední chvíli rozhodlo snímek přenechat (pro Evropu) Netflixu. Máme litovat, že si Annihilation neužijeme v kinech, nebo byl přesun na streamovací službu správnou volbou?
Mohlo by se zdát, že nový film bratrů Kučerových (tvůrců Čepele smrti) je sice o nějaký zlomek procenta lepší než jejich první video-opus, ale stále je to neuvěřitelná sračka, natočená neumětely pomocí digitálního fotoaparátu, jejíž nasazení do kin za 179 Kč (ano, tolik jsem zaplatil!) je výsměchem všem fanouškům hororů a obětem holocaustu.