Zajímavosti 12
- Báseň, kterou dívka recituje na konci filmu, napsal ruský romantický básník Fjodor Ivanovič Ťutčev.
- Ač byl film natočen sedm let před černobylskou katastrofou, předpověděl zčásti její následky. Zamořené oblasti v bezprostředním okolí vybuchlého reaktoru místní dnes říkají Zóna a jejím hlídačům Stalkeři.
- V Sovětském svazu se prodalo 4,3 milionů lístků.
- Film byl z větší části natáčen v estonském Tallinnu a jeho okolí, především ve staré chemičce a v blízké vodní elektrárně na řece Jägala.
- Scény uvnitř Zóny jsou natočeny barevně, scény ve městě mimo Zónu sépiově.
- Film je natočen velmi volně na motivy novely "Piknik u cesty" bratrů Arkadije a Borise Strugackých, bratři Strugačtí také sami napsali scénář.
- Matky s fáborky slouží k odhalování anomálií zvaných "komáří mýtiny". Jedná se o gravitační pole takové síly, že jakmile se jakýkoliv předmět dostane do jeho blízkosti, jednoduše zmizí.
- Ke konci filmu je scéna, kde Stalkerova žena kouří cigarety z krabičky, na které jsou ta samá písmena, jako na policejní helmě. Jsou to opět režisérovy iniciály AT.
- Říká se, že nesetříhané snímky první verze filmu měla po několik let u sebe doma střihačka Ljudmila Fejginova. Ty byly zničeny ohněm, který si bohužel vyžádal i její život.
- Originální negativy filmu byly zničeny chybou při zpracovávání v laboratoři a celý film se tak musel znovu natočit od začátku s novým hlavním kameramanem.
- Filmová „Zóna“ byla inspirována jadernou havárií, která se stala blízko Čeljabinsku v roce 1957. Několik stovek čtverečních kilometrů bylo zamořeno radioaktivním spadem, celá oblast byla zpustošena. V té době však o této zakázané zóně nebyla nikde žádná oficiální zmínka.
- Na odznaku na policejní helmě jsou dvě písmena: AT. Jsou to iniciály režiséra Andreje Tarkovského.