Nejmladší výherce Oscara za hlavní mužský herecký výkon obětoval nejen pro vysněnou zlatou sošku mnohé. Adrien Brody se ještě před třicátými narozeninami zaskvěl v úloze polského žida Władysława Szpilmana, jenž ve filmu režiséra Romana Polanskiho Pianista (The Pianist) bloumá Varšavským ghettem, zdecimovaným nelítostnou mašinerií holocaustu. O naturalistický efekt se vedle přímého pamětníka Polanskiho zasadil také Brody, jenž zhubnul na 58 kilogramů a dle svých slov poznal, co obnáší vynucená hladovka a jaké jsou následky v tomto případě dobrovolného fyzického strádání.
Články 30
Jack Black se narodil do rodiny satelitních inženýrů. A tím není myšleno satelity, s nimiž se dá naladit na nejčerstvější díl Hry o trůny, ale takové, s jejichž pomocí se odpalují nukleární rakety. To je původ jako dělaný pro kariérního komika. Jsou situace, kdy se dá buď brečet, nebo smát, a vyrůstat ve stínu nukleární hrozby je jedna z nich. Jack Black si to vzal k srdci a stal se jedním z nejznámějších amerických bavičů své generace. Ve středu oslavil své 55. narozeniny, připomeňme si tedy šest jeho nejlepších rolí. Mělo jich být pět, ale kterou vyřadit? Snad to působí aspoň trochu legračně.
Peter Jackson se v moha ohledech stal režisérem jedné série. Jistě by nesouhlasili příznivci dokumentaristiky, která je předním Jacksonovým zájmem od začátku jeho kariéry a v jejímž rámci uvedl několik zásadních děl. Nicméně když natočíte něco tak úspěšného, jako je milovaná trilogie Pán prstenů, publikum čeká především na další vaše fikční projekty. A tady Jackson jednoznačně zadrhává. Dostane ještě šanci vrátit se ke své milované látce? A ne, tím nemyslíme svět Středozemě.
Andy Serkis, nejslavnější herec s nejméně proslavenou tváří, slaví 60. narozeniny. Všichni jej známe zásluhou obdivuhodných výkonů ve fantaskních a sci-fi velkofilmech Pán prstenů, King Kong, Zrození planety opic nebo Star Wars: Poslední z Jediů, v nichž zpopularizoval a také zdokonalil metodu motion capture kombinující počítačem generované postavy s animací a hlavně fyzickým expresivním herectvím. Podle Serkisovy filosofie může hrát kdokoli kohokoli bez ohledu na barvu kůže a další „maličkosti“ související s castingovými pravidly woke kultury, již herec s britskými, arménskými a iráckými kořeny považuje spíš za omezování tvůrčí svobody. Jakožto mistr charakterní rozmanitosti si to může dovolit.
Časopis Forbes dal dohromady žebříček nejmajetnějších lidí planety, jemuž vévodí módní imperátor Bernard Arnault a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. Čtrnáct jmen má podle dané evidence na kontech přes 100 miliard dolarů, přičemž lidé ze showbyznysu jsou v této konkurenci přece jen upozadění. Mezi dolarové miliardáře každopádně náleží také čtveřice filmových tvůrců, jejichž přínos je minimálně u prvních třech osobností nezpochybnitelný a dobře známý. Čtvrté jméno naopak kdekoho překvapí.
Sexsymbolem osmdesátých let byly Kim Basinger nebo Michelle Pfeiffer, ovšem většina Francouzů a posléze i Čechů by možná vyhrkla jméno Sylvie Kristel s ohledem na její roli v erotickém dramatu Emmanuelle (1974). Proslulá francouzská adaptace stejnojmenného románu Emmanuelle Arsan z roku 1959 byla v 80. letech populární a často citovaná také v tuzemské kultuře. Stala se prvním erotickým filmem distribuovaným velkým studiem (Columbia Pictures) a její úspěch zažehl vlnu různorodých děl otevřeně zdůrazňujících sexualitu. Režisérka Audrey Diwan (Událost) pracuje na novodobém remaku, v němž titulní roli ztvární Francouzka Noemie Merlant (Tár) a vedlejší úlohu nově přijala Naomi Watts (Kruh).
V době internetu jsme novými ukázkami na televizní či hollywoodské premiéry každodenně zaplavení a tvůrci umí s trailery pracovat tak obratně, že pouze jim se věnuje řada webů či YouTube kanálů. Videa nám přitom často lžou, zatajují a prezentují úplně jiná díla, než jaká i na jejich popud nakonec zhlédneme v kinech nebo na streamu.
Tvář Adriena Brodyho patří k těm nejsnáze zapamatovatelným z jeho herecké generace. Oscara uzmul ještě jako dvacátník, což je v hereckých kategoriích velký nezvyk, a přestože máme nepěknou tendenci ho škatulkovat, jeho herecký katalog je překvapivě bohatý.
Původní verze filmu King Kong měla premiéru 7. dubna 1933 a i po 90 letech zůstává možná nejvlivnějším dílem spojujícím dobrodružný, romantický a fantaskní žánr. A rovněž témata tehdejších exploatačních pseudodokumentů a náturu dvou režisérů, jejichž dobrodružné životy by samy vydaly na strhující hollywoodský velkofilm.
V českých kinech od čtvrtka loví dinosaury Adam Driver ve sci-fi 65, která z upoutávek vypadá jako akčnější verze Planety opic. Prehistoričtí tvorové jsou pro filmaře vděčným námětem a jejich zpodobnění často odráželo vývoj a možnosti speciálních efektů. K dinosaurům chová mnoho lidí bázeň a zejména jejich zasazení do současnosti skýtá příběhové možnosti, jež zdaleka nekončí u Jurského parku.