Máme tu první lednový čtvrtek roku 2025. Distributoři začínají zlehka a do kin posílají „pouhé“ čtyři premiérové tituly. Mezi nimi český dokument, dva animované filmy a jeden z nejočekávanějších hororů sezony, který v amerických kinech straší už od Vánoc. Pojďme si je všechny představit.
Články 23
Když Bram Stoker v Transylvánii ubytoval upíra Drákulu, stvořil literární a obecně hororový milník, jimž filmaři zaníceně straší publikum od němé éry kinematografie. Knihu velmi volně adaptoval (a finančně tím zničil studio Prana) také německý režisér Friedrich Wilhelm Murnau v expresionistické klasice Upír Nosferatu, která po víc jak sto letech dostala prestižní hollywoodský remake. Nadcházející Nosferatu v režii Roberta Eggerse (Čarodějnice, Maják), jenž v českých kinech zatne špičáky od druhého ledna, má být dle prvních šesti desítek zahraničních recenzí jednou z nejlepších předělávek v celé historii.
Upíři prošli během kinematografie mnoha proměnami. Od odpudivých příšer z jiného světa, jak je představil Murnauův Upír Nosferatu, přes neodolatelné a zhoubné svůdce, jakým byl Dracula Bély Lugosiho, až po komické postavičky či tragická monstra. Spisovatelka Anne Rice započala v roce 1976 románovou sérii Upíří kroniky, jejíž první díl Interview s upírem (Interview with the Vampire) obnovil představu upíra jako nadpozemské a krásné bytosti, naprosto osamělé ve svém údělu nesmrtelného vrcholového predátora. Dává jedině smysl, že se látky chopili filmaři, byť až téměř 20 let od jejího napsání.
Máme tu poslední říjnový čtvrtek, na který letos připadá Halloween. Pokud chcete vyrazit do kina na nějaký horor, z premiérových titulů si nevyberete. Film Europe ale do distribuce uvádí pestrou kolekci výmarských němých filmů včetně největších klasik jako je Upír Nosferatu nebo Kabinet doktora Caligariho. Zhlédnout je můžete v Praze během pětidenní přehlídky Tiché noci, následně také ve vybraných kinech. A ti, kdo se bát nechtějí, si mohou vybrat hned ze sedmi premiér.
Období Halloweenu v kinech jako obvykle patří hororům, ale tenhle předvádí cosi výjimečného. Terrifier 3, internetem a fanoušky brutální série Damiena Leoneho vyformovaný do události převyšující i nedávno halasně očekávaného druhého Jokera, v zámoří už o debutovém víkendu neskutečně zaválel. Úděsně se šklebící klaun Art v podání neznámého Davida Howarda Thorntona vyškolik nudně se pitvořícího a zpívajícího Joaquina Phoenixe a okamžitě zdevítinásobil svůj skromný rozpočet, což souzní se značným zintenzivněním debaty o obsaženém šokujícím násilí. Nejen o jeho údajně špatně vstřebatelném efektu se nakonec budou moct přesvědčit také diváci a divačky v České republice, kam možná nejhraničnější mainstreamový projekt všech dob dorazí 28. listopadu.
V Plzni začíná již dnes, 16. října, Mezinárodní filmový festival road movie, který chce už posedmé svým divákům nabídnout to nejlepší z oblíbeného filmového žánru, v němž postavy nejčastěji cestují, někoho hledají a poznávají přitom často zejména sami sebe. Až do 19. října vás tedy v plzeňském Moving Station čekají jak kvalitní celovečerní zážitky, tak jedinečné propojení filmu a hudby.
Přelom roku bude ve světových kinech pořádně děsivý a mrazivý. Vřítí se do nich totiž stvoření, které je mocnější než jakékoli jiné zpodobnění zla. A vpadne do nich podle trailerů v neuvěřitelně atmosférickém a tísnivém podání, čemuž pomáhá jak hvězdné obsazení, tak natáčení v českých lokacích. Podaří se režisérovi Robertu Eggersovi hororem Nosferatu přesvědčit o svém enormním talentu a upevnit pozici jednoho z nejosobitějších tvůrců současnosti?
Režisérovi Robertu Eggersovi stačily pouhé tři filmy k tomu, aby se stal jedním z nejvyhledávanějších režisérů své generace. Po osobitém hororu Čarodějnice a atmosférickém experimentu Maják se hutným a nekompromisním Seveřanem přesunul podstatně blíže k mainstreamu, kde se nyní hodlá naplno usídlit. Jeho hororový Nosferatu o nechvalně známém upírovi by tedy měl být kombinací štědrého rozpočtu, hvězdného obsazení a autorské vize, která v prvním teaseru zatím bere dech.
Na plátně často zneklidňující a výbušný herec, jehož nezaměnitelný šeptavý hlas jako kdyby svolával démony k tajemnému rituálu, pracuje v sedmdesáti letech víc než kdy dřív. John Malkovich obdržel hned za svou první filmovou roli z roku 1984 nominaci na Oscara, miluje divadlo a hudbu a zůstává životním optimistou i ve chvílích, kdy ztrácí své příbuzné nebo když přichází o hromadu peněz. Žádný hollywoodský herec rovněž nehrál sám sebe v natolik kultovním filmu jako on.
První exkluzivní fotografie z nadcházejícího hororu Nosferatu, jímž režisér Robert Eggers (Čarodějnice, Seveřan) vysekne moderní poctu děsivé expresionistické klasice Upír Nosferatu (1922), zachycuje herečku Lily-Rose Depp na pozadí znepokojivého stínu v podobě povědomého upířího pařátu. Nová verze příběhu vycházejícího ze Stokerova románu Drákula, v níž si transylvánského hraběte Orloka zahraje Bill Skarsgård (To), se natáčela od letošního února v České republice v barrandovských ateliérech, v okolí pražské Invalidovny či na zámku Rožmitál pod Třemšínem.