Osmdesátá léta poskytla divákům nepřeberné množství hororových klasik a neotřelých námětů, na něž by ještě o dekádu dříve nikdo ani nepomyslel. Autorem jedné z těch nejoblíbenějších je kultovní režisér Wes Craven a točí se kolem děsivého přízraku, který vraždí dospívající mládež v jejích snech. Jelikož právě uběhlo 40 let od premiéry úvodní Noční můry v Elm Street (Nightmare On Elm Street), připomeneme si několik zajímavých zákulisních faktů, o nichž jste možná neslyšeli.
Články 65
Myslíte si, že Santa Claus má výhradně pozitivní renomé bodrého obdarovávače a západního symbolu sváteční komerce? Minimálně hororová komedie Ďábelský Santa by nesouhlasila, přičemž před 40 lety se vousatí tlouštíci v červeném dočkali vůbec nejhorší reprezentace ve skandálním slasher hororu Silent Night, Deadly Night. Psychologicky znepokojivé a místy černohumorné béčko o mladíkovi, v němž Santův oblek vyvolává letité trauma a krvelačné choutky, dostane moderné verzi od producentů aktuální vánoční brutality Klaunovy Vánoce alias Terrifier 3.
Streamovací domovina nejdražšího seriálu všech dob, Prstenů moci ze světa Pána prstenů, ještě ve světě nemá takový apel jako Netflix nebo HBO. Na Amazon Prime Video přesto nalezneme několik více či méně zaprášených klasik, které s moderním publikem artikulují způsoby rozmanitými, nadčasovými a místy vyloženě rozkošnými. Problém nicméně v České republice a v mnoha dalších zahraničních trzích nastává s ohledem na jazykovou bariéru, neboť většina nejatraktivnějších klasických děl postrádá vedle dabingu i české titulky. Podívejme se na patnáct přehlížených filmů z tamní nabídky, které mohou z různých perspektiv uspokojit především nostalgiky. A současně nakrknout uživatele vyžadující český překlad, jemuž Amazon zatím moc nepřeje. A to je v případě následných perel velká škoda. Pro příznivce české lokalizace ale Amazon naštěstí také nabízí bohatou nabídku titulů (v našem filtru si nastavte dabing a nebo titulky).
Před časem jsme vzpomínali na to, proč Wes Craven zasadil svou sérii Nočních můr zrovna do ulice s názvem Elm Street. Tím však filmařovy inspirace z reálného světa co se týče úspěšné hororové franšízy nekončí. Jak tedy první Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street) přesně vznikla?
Jen pár vteřin nových záběrů a stejně je to síla. Hororovým fanouškům není zapotřebí filmovou sérii Terrifier představovat, jejího vypečeného antagonistu známého jako Art the Clown si už mnozí stačili vytetovat a jiní před ním marně prchali v nočních můrách. Režisér Damien Leone jej na bezbranné oběti poštval nejprve v několika kraťasech, načež se herecký mim David Howard Thornton děsivě pitvořil ve dvou celovečerních verzích. Především ta druhá z roku 2022, která trvala výživných 138 minut, přidala k nechutným mordům i snovou surreální atmosféru a ke kultovnímu vysvědčení přidala i úžasné patnáctimilionové tržby (rozpočet se pohyboval kolem čtvrt milionu dolarů). Terrifier 3 bude po halloweenském masakru zasazený do období Vánoc a nový trailer nás psychicky připravuje na dosud nejdrsnější fyzický teror, který od 24. října okusíme také v českých kinech.
Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street) v roce 1984 zahájila velmi úspěšnou hororovou franšízu a dosud se dočkala osmi dalších pokračování, televizního seriálu a bezpočtu knih či komiksů. Wes Craven první snímek natočil za milion dolarů a tržby ve výši 57 milionů daly jasně na srozuměnou, že tuhle značku se vyplatí ještě notně podojit. To se také stalo a příběhy démonického Freddyho Kruegera jsou dodnes velmi oblíbené. Ale proč popálený čtverák v klobouku úřaduje zrovna v ulici Elm Street?
V jádru hororových příběhů se často vyskytuje nějaké pečlivě střežené tajemství. Postava se buď bojí, že by střípek z její temné minulosti mohl vyjít najevo, anebo určitou vzpomínku dokonce sama potlačuje v zájmu zachování duševního zdraví. Touha odvrátit zrak od nepříjemných výjevů je v neustálém souboji se zvědavostí, bohužel však nelze jednoznačně říct, která strana by měla zvítězit.
Horor má ze všech filmových žánrů zřejmě největší fanouškovskou základnu a zejména pro začínající tvůrce je jeho univerzální apel na emoce spojené se strachem a úzkostí vhodným prostředkem k metaforám a sociálním komentářům. Americký režisér s indickými kořeny Bishal Dutta do své celovečerní prvotiny Démon ve mně (It Lives Inside) promítá vlastní zkušenosti s dospíváním v cizí kultuře, v níž člověk snadno opouští tradice svých předků. A také svou fascinaci americkými horory v čele s Noční můrou v Elm Street, jejíž vliv je na pomalu vyprávěném snímku orientovaném na postavy až příliš patrný.
Hororový žánr je v kinematografii trvale na vzestupu a filmaři či filmařky z celého světa jeho prostřednictvím realizují své hollywoodské sny. Australská sourozenecká dvojice Philippou nedávno uvedla velebený snímek Mluv se mnou a v říjnu pocítíme hrůzy indické mytologie v napínavém filmu Démon ve mně (It Lives Inside). Celovečerní debut indického rodáka Bishala Duttyho, který formovaly jeho kulturní kořeny i vztah k americké popkultuře, se představuje ve druhé znepokojivé upoutávce.
Produkční společnost Radio Silence už nepočítá s režiséry Mattem Bettinelli-Olpinem a Tylerem Gillettem (Krvavá nevěsta) pro další film ze série Vřískot. Jejich místo zaujme scenárista a režisér Christopher Landon (série Všechno nejhorší), jak uvedl magazín The Hollywood Reporter.