Proč se Noční můra odehrává zrovna v Elm Street? Tvůrce to dokázal dojemně vysvětlit
V jedničce (a koneckonců i trojce a specifické sedmičce s názvem Nová noční můra) se hlavní Freddyho soupeřkou stala Nancy Thompson v podání Heather Langenkamp. Dívka bydlela v domě s adresou 1428 Elm Street, a přestože název této ulice není v celém filmu vůbec zmíněn, pro Cravena se zjevně jednalo o dostatečně důležitý fakt, aby jej dal i do názvu snímku.
Ve velkém rozhovoru pro časopis Rolling Stone, kterého se v roce 2014 účastnili Craven, Langenkamp, představil Kruegera Robert Englund a řada dalších zainteresovaných osob. V něm Englund zmínil pravdivé tvrzení, že každé město má ulici, jež se jmenuje Elm Street. Skutečně jde o jeden z nejčastějších názvů ulic v amerických městech (a obvykle předměstích), což snímku dodává příjemně děsivou konotaci, že něco podobného by se klidně mohlo dít i v okolí našeho bydliště. Sám Craven však přišel ještě s trochu jiným vysvětlením.
„Elm Street je název ulice, v níž se nacházel knižní sklad, z něhož stříleli po Kennedym. Pro mě to byl okamžik, kdy skončil nevinný svět." A o konci nevinnosti svým způsobem pojednává i samotný snímek. V jeho centru totiž sledujeme skupinu dospívajících, kteří sice koketují s prvními milostnými zážitky, do značné míry jsou však stále nevinnými dětmi. Zabijácký duch Freddy se jim následně mstí za to, co mu provedli jejich rodiče – kteří přitom nejsou schopni své ratolesti ochránit a většinu času dokonce ani nevěří, že se nějaká záhrobní hrůza, v níž mají nepřímo prsty, odehrává.
Je tedy pochopitelné, že jako podobně silné generační trauma Craven cítil moment, kdy v jeho čtyřiadvaceti letech došlo k zastřelení prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, když projížděl kolem knižního skladu v texaském Dallasu. Snad žádný atentát (potažmo vražda obecně) ve 20. století nezasáhl do světového dění tak výrazně jako události 22. listopadu 1963, kdy Lee Harvey Oswald několika výstřely Kennedyho zavraždil.