Noční můra v Elm Street vycházela ze skutečného případu podivných úmrtí. Vraždil Freddie doopravdy?

Noční můra v Elm Street vycházela ze skutečného případu podivných úmrtí. Vraždil Freddie doopravdy?
Noční můra v Elm Street | New Line Cinema
Cravenova kariéra po úspěchu hororů Poslední dům nalevo (1972) a Hory mají oči (1977) trochu stagnovala, což se změnilo ve chvíli, kdy si tvůrce začátkem 80. let přečetl článek v novinách Los Angeles Times. Pojednával o kambodžské rodině, která před hrůzostrašným režimem Rudých Khmerů prchla do Spojených států, čímž však její trable neskončily. Syna z této rodiny totiž i po útěku provázely děsivé noční můry, v nichž ho něco pronásledovalo, a on kvůli tomu celé dny odmítal spát. Když nakonec usnul, rodiče jej slyšeli křičet ze spánku a vzápětí mladík záhadně zemřel.
Wes Craven
Wes Craven

Herec, Režisér

7.0

Syndrom asijských smrtí

Nebyl přitom jediným asijským uprchlíkem, kdo tímto způsobem zesnul uprostřed spánku. Později lékaři tento fenomén dokonce nazvali jako „syndrom asijských smrtí“ a jeho obětí se většinou stávali mladí muži z etnika Hmongů, obývajícího jihovýchodní Asii. Nejednalo se přitom pouze o běžence z Kambodži, nýbrž z velké míry i ze sousedního Laosu. Odtud totiž pocházely desítky tisíc Hmongů, kteří se přidali na stranu Spojených států během vietnamské války. Po jejím konci se však roku 1975 i z Laosu stala komunistická země a tito bývalí vojáci byli považováni za kolaboranty; nezbylo jim tedy než prchnout za oceán.
Cravena zároveň zaujalo, že novinové články informující o těchto podivných úmrtí nezmiňovaly jakékoli propojení těchto případů, vždy o nich referovaly jako o ojedinělých událostech. Článek z roku 1981, který filmaře primárně inspiroval, prostě jen suše konstatoval úmrtí již čtvrtého muže z etnika Hmongů v posledních devíti měsících a třináctý takto zaznamenaný případ od roku 1978. K popsání fenoménu a jeho pravděpodobného původu v zástavě srdce došlo až později – Cravena však fascinovala představa, že by spolu úmrtí mohla souviset.
Noční můra v Elm Street
Noční můra v Elm Street
Noční můra v Elm Street
Noční můra v Elm Street
Noční můra v Elm Street

Vzpomínky na dětství

Nápaditý filmař dále vycházel i ze svých vlastních zkušeností. Vzpomněl si, jak ho v dětství bezdůvodně vystrašil starší pobuda, který se procházel kolem domu Cravenovy rodiny, a prvky jeho vzezření zakomponoval do charakteristického oděvu Freddyho Kruegera. A ani jeho jméno není náhodné. Cravena jako malého chlapce totiž šikanoval vrstevník jménem Fred Kruger.
Ze zpětného pohledu také šlo o průkopnické ztvárnění myšlenky „stranger danger“, tedy že každý neznámý člověk může pro dítě či dospívající značit možné nebezpečí. V 80. letech ještě obavy ze sexuálních násilníků toulajících se po předměstí nebyly mezi Američany tak běžné jak dnes, a tak postava Freddyho zhmotňovala určité nevyslovené strachy a rizika, před nimiž chtěli rodiče své děti varovat. Jako každý správný horor tedy Noční můra v Elm Street tyto hluboce zakořeněné, do běžné mluvy těžko převoditelné obavy tematizovala, čímž se nesmazatelně zapsala do žánrového kánonu.
Noční můra v Elm Street
Noční můra v Elm Street
  • Google Play
  • iTunes
76%
Podívejte se také na náš žebříček nejlepších hororů.
Zdroje: ScreenRant, Wikipedia, History.com, Los Angeles Times