Letos to nebyla až tak záludná volba. Retro snímek Vlny od režiséra a scenáristy Jiřího Mádla od srpna dobývá tuzemská kina, v nichž před sebe nepustil žádnou z ostatních velkých premiér. Dosud jej vidělo přes 350 tisíc diváků a divaček, kteří většinou pějí nadšené ódy a na karlovarském festivalu filmu přiklepli vítězství v Divácké ceně deníku Právo s famózním skóre 1,05. Příběh redakce Československého rozhlasu, která v dobách před a bezprostředně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 bojovala za zachování svobodného projevu, bude po hlasování České filmové a televizní akademie bojovat jako český vyslanec o Oscara.
Články 14
„Co nejvíc vzbudilo všeobecnou pozornost a ocenění u tohoto filmu, byl Formanův pronikavý pozorovatelský talent. V recenzích bylo konstatováno odvážně nazřené téma mladých s neobvyklou mírou autentičnosti, nekonvenční způsob vyprávění a volně strukturovaný příběh, odkloněný od běžné, tradiční formy,“ shrnuje Stanislava Přádná v biografii Miloše Formana přednosti Černého Petra. Snímek, standardně uváděný s rokem vznikem 1963, přesně před 60 lety vstoupil do českých kin.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Ve čtvrtek v noci zemřel jeden z nejvýznamnějších českých filmových dramaturgů Václav Šašek. Na svém kontě má téměř 60 snímků jako dramaturg a 26 scénářů jako autor. Bez něj by neexistovala česká nová vlna a těžko si bez něj představit i 70., 80. a 90. léta naší kinematografie.
České, údajně romantické komedie tu s námi nejsou dlouho. Jejich vlna prakticky začala až s Líbáš jako Bůh (2009) a Ženy v pokušení (2010). Po více než dekádě a několika desítkách titulů se zdají být zcela vyčerpané a u mnoha lidí vyvolávají spíše odpor. Řada herců a hereček se tak zprofanovala, a dokonce možná i láska v jejich pojetí vypadá hůř. Co je na těchto filmech ale nejhorší? Ukažme si to na novince Po čem muži touží 2.
Zemřel 13. dubna 2018 ve věku 86 let. Dnes, 18. února 2022, by oslavil devadesátiny. Miloš Forman, držitel dvou Oscarů, tří Zlatých glóbů a dalších cen, se výrazně zapsal do dějin kinematografie hned na dvou frontách – v 60. letech v rámci československé nové vlny a v 70. a 80. letech na americké půdě. Natáčel s Jackem Nicholsonem, Jimem Carreym, Edwardem Nortonem nebo Woody Harrelsonem. Pojďme si připomenout jeho život, kariéru a divácky nejoblíbenější filmy.
V pondělí 8. února 2021 zemřel ve svém pařížském bytě ve věku 89 let slavný francouzský scenárista a spisovatel Jean-Claude Carrière. Často se vzhledem ke své profesi označoval jako muž ve stínu, tvořil nicméně "ve stínu" takových osobností světové kinematografie jako byl Luis Buñuel nebo Miloš Forman.
V televizi dnes večer (21:35 na ČT2) běží nesmrtelné drama z psychiatrické léčebny, které od své premiéry drtivě vyhrává u kritiků i diváků a jehož tvůrčí konstelace vyústila v nezapomenutelně silný a vyvážený zážitek. Vše ale mohlo vypadat jinak, kdyby jeden poštovní balík dorazil v pořádku na místo určení.
Dnes večer v televizi poběží dokumentární film Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman (2019). Slavného československého rodáka připomene po premiéře festivalu v Cannes, kde byl snímek uveden v sekci Cannes Classics. Nač se můžeme těšit?
Budeme se loučit s X-Meny, vzpomínat na Miloše Formana nebo se dojímat u druhého Psího poslání. Do kin míří pět novinek a jedna restaurovaná klasika. Pojďme si všechny filmy představit.