
- Drama
- Historický
Mirko Musil, rodným jménem Miroslav Musil, se narodil 26. srpna 1924 v Praze. Pocházel z umělecky založené rodiny; jeho otec byl lékařem, který předtím zpíval v operetě, a matka byla koncertní zpěvačkou. Již od dětství se věnoval ochotnickému divadlu a během studií na gymnáziu v Praze působil v dramatickém kroužku. Původně plánoval studovat medicínu, ale uzavření vysokých škol během druhé světové války jej přimělo k nástupu na Státní konzervatoř v Praze, kde studoval herectví. Studium dokončil až po válce v roce 1948.
Divadelní kariéra
Po absolvování konzervatoře nastoupil do Realistického divadla na Smíchově, kde působil v letech 1948–1950. Následně se stal členem Městských divadel pražských, kde setrval čtyřicet let až do roku 1990. Během svého působení na divadelních prknech ztvárnil přibližně 160 rolí, převážně vedlejších a epizodních postav. Jeho herecký projev byl charakteristický charakterními rolemi s prvky komiky a grotesky.
Filmová kariéra
Ve filmu debutoval krátkometrážním snímkem "Události dne" (1956). V následujících letech se objevil v řadě filmů, často v rolích vojáků, železničářů, číšníků či dělníků. Mezi jeho významnější filmové počiny patří "Zabil jsem Einsteina, pánové" (1970), "Šíleně smutná princezna" (1968), "Adéla ještě nevečeřela" (1977) a "Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách" (1974). Celkem má na svém kontě přes 70 filmových rolí.
Televizní tvorba
Mirko Musil byl také aktivní v televizní tvorbě. Objevil se v populárních seriálech jako "Sňatky z rozumu" (1968), "F. L. Věk" (1971), "Chalupáři" (1975) či "Arabela" (1979). V seriálu "30 případů majora Zemana" (1975) ztvárnil různé role ve čtyřech epizodách. Jeho televizní role byly často menší, ale výrazné a přispěly k jeho popularitě mezi diváky.
Dabingová činnost
Významnou stopu zanechal v dabingu, kde působil od poloviny 60. let. Jeho hlas je známý především z dětských filmů a seriálů. Nezapomenutelně nadaboval postavu Strýčka Skrblíka v seriálu "Kačeří příběhy" (1987–1990) a šéfa bandy lupičů ve filmu "Mrazík" (1964). Jeho dabingové role jsou dodnes ceněny pro jejich výrazný a charakteristický hlasový projev.
Osobní život
Mirko Musil byl ženatý a měl dvě děti. I přes své vytížení v divadle, filmu a dabingu si vždy našel čas na rodinu. Byl známý svým skromným a přátelským přístupem k životu i kolegům.
Úmrtí a odkaz
Mirko Musil zemřel 14. června 1999 v Praze ve věku 74 let.