F. L. Věk

80%
F. L. Věk
Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě. (zdroj: Česká televize)




Pete69
Pete69
34 482 bodů
7
Tento seriál jsem jako mladý nemusel vůbec, teď si k němu postupem času hledám cestu a začíná se mi líbit, skvělí herci a nádherná výprava to vše v silné vlasteneckém hávu. Seriál je na mě ale až zbytečně natažený a například jeden díl je z 80% "jen" operní představení a ke toho více, kde by se dalo ubrat. Seriál se stal jistě cernobilým klenotem naší seriálové tvorby.. 70%
avenis
avenis
12 918 bodů
9
K seriálu mám vztah i proto, že jsem nějakou dobu bydlela v Dobrušce. F. L. Věk se sice jmenoval F. V. Hek, ale Jirásek vzal "V" z jména Vladislav a vyměnil ho s "H", asi aby to bylo romantičtější. Ani rodný dům F. L. Věka v Dobrušce není autentický, protože ten původní už nestojí. Ostatně filmaři jsou velcí kouzelníci, proto seriálové náměstí v Dobrušce představuje náměstí v Novém Městě nad Metují. A kdo vstoupí zvenku do Věkova krámu, ocitne se rázem v Barrandovských ateliérech.
Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 362 bodů
8
Velmi pěkně uděláno! Po skoro padesáti letech a nebarevné je to stále "koukatelné"! A je tam prakticky všechno! Historie, vlastenectví, láska, ... Mladý Radek Brzobohatý! Krásný, charakterní, ... Ale i výkony všech ostatních herců je třeba zmínit: Jana Pivce, Antonie Hegerlíkové, Radovana Lukavského, Václava Vosky, ... I když seriál plyne pomalým tempem, na každý další díl se divák vždycky těší. A kupodivu to není předělané tak, že by někdo, kdo toho Jiráska nečetl, se k tomuto seriálu nemohl hlásit, že zná tento román v pěti dílech z televize. To se u Babičky Boženy Němcové (tedy té druhé, z téhož roku 1971 jako F.L. Věk) rozhodně říci nedá!

Dodatečné informace

Původní název:
F. L. Věk (více)
  • Československo F. L. Věk
Premiéra v ČR:
12. 9. 1972
Země původu:
Československo
Tržby:
0 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné



  • Protestanta Žalmana měl původně ztvárnit Jaroslav Vojta, realizace se bohužel již nedočkal a byl nahrazen Zdeňkem Kryzánkem.
  • Třináctý, závěrečný díl byl poprvé odvysílán v původní podobě teprve po roce 1989. Komunistická cenzura shledala v popisu útlaku českého obyvatelstva v rakouské říši 18. století až příliš velkou podobnost s tehdejší nastupující normalizační cenzurou. Jenom některé scény z tohoto dílu byly připojeny k dvanácté části.
  • Točilo se v Novém Městě nad Metují, na zámku v Opočně, v Dobrušce (kostel svatého Ducha) a v Praze (převážně na Malé Straně a Hradčanech.