F. L. Věk

80%
F. L. Věk
Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě. (zdroj: Česká televize)




Pete69
Pete69
33 033 bodů
7
Tento seriál jsem jako mladý nemusel vůbec, teď si k němu postupem času hledám cestu a začíná se mi líbit, skvělí herci a nádherná výprava to vše v silné vlasteneckém hávu. Seriál je na mě ale až zbytečně natažený a například jeden díl je z 80% "jen" operní představení a ke toho více, kde by se dalo ubrat. Seriál se stal jistě cernobilým klenotem naší seriálové tvorby.. 70%
Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 207 bodů
8
Velmi pěkně uděláno! Po skoro padesáti letech a nebarevné je to stále "koukatelné"! A je tam prakticky všechno! Historie, vlastenectví, láska, ... Mladý Radek Brzobohatý! Krásný, charakterní, ... Ale i výkony všech ostatních herců je třeba zmínit: Jana Pivce, Antonie Hegerlíkové, Radovana Lukavského, Václava Vosky, ... I když seriál plyne pomalým tempem, na každý další díl se divák vždycky těší. A kupodivu to není předělané tak, že by někdo, kdo toho Jiráska nečetl, se k tomuto seriálu nemohl hlásit, že zná tento román v pěti dílech z televize. To se u Babičky Boženy Němcové (tedy té druhé, z téhož roku 1971 jako F.L. Věk) rozhodně říci nedá!
Pas
Pas
6 225 bodů
6
Hlas lidu,hlas boží! Většina hodnotí tento seriál pozitivně. Je to naprosto logické,protože toto dílo ma svoji jednoznačnou kvalitu,obrovskou dimenzi a skryté vyznání. Vyznání slušnosti a pravdy, viru, že špatné časy jednou přejdou a zase bude dobře. Viz paralela s rokem 1968 a 1989. V dnešní době není skoro žádný snímek, ze kterého by si mohli vzít lidé /mladí i staří/ příklad do života v tom dobrém slova smyslu. Pokud ovšem nepočítám takové to dnešní: starej se jen o sebe, urvi, co se dá,vydělávej hodně peněz, neplať moc daně a hlavně se brzy nauč anglicky, ačkoli neumíš ještě dobře česky..... Nic naplat, nová doba! Já bych jen rád připomenul, co tady zatím nikdo nezdůraznil,že to je právě Františkův charakter, jeho serióznost a slušnost a zcela samozřejmá ochota pomáhat druhým lidem, která je minimálně vhodná k přemýšlení, neřku-li k nápodobě.

Dodatečné informace

Původní název:
F. L. Věk (více)
  • Československo F. L. Věk
Premiéra v ČR:
12. 9. 1972
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Tržby:
0 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Předplatná


  • Protestanta Žalmana měl původně ztvárnit Jaroslav Vojta, realizace se bohužel již nedočkal a byl nahrazen Zdeňkem Kryzánkem.
  • Třináctý, závěrečný díl byl poprvé odvysílán v původní podobě teprve po roce 1989. Komunistická cenzura shledala v popisu útlaku českého obyvatelstva v rakouské říši 18. století až příliš velkou podobnost s tehdejší nastupující normalizační cenzurou. Jenom některé scény z tohoto dílu byly připojeny k dvanácté části.
  • Točilo se mj. i na zámku v Opočně, v Dobrušce (kostel svatého Ducha) a v Praze (převážně na Malé Straně a Hradčanech.