Ohledně projektů Zacka Snydera je těžké měřit úspěch/neúspěch. V tuto chvíli má za sebou dva veřejností odmítnuté Rebel Moony, jimiž však dokázal, že stále zvládá ohnout producenty podle své vůle a vymáčknout z nich nerozumné peníze na nerozumný projekt, na němž se upřímně vyřádí. Takže sám Zack je spokojený (i když prakticky jako jediný). A není to nakonec cíl každého umělce? Po obzvlášť chmurném výsledku jeho nelicencované verze Star Wars bude muset přesto trochu snížit měřítko. Můžeme si však být jistí, že i tak pojede na doraz aktuálních možností.
Články 28
Červenec je u konce, a tak vám opět přinášíme přehled těch nejlepších tipů, které byste si na Netflixu neměli nechat ujít v srpnu. A bude se skutečně na co koukat, kromě dlouho očekávaného finále seriálu Umbrella Academy se totiž podíváme i na to, jak si žijí bohové na Olympu, a s Emily se vrátíme do Paříže.
Rebel Moon se velmi rychle stal nechvalným, už jen kvůli tomu, jak tento projekt vznikl. Zacka Snydera nejprve odmítl Disney, když přišel s nápadem na vlastní Star Wars počin. Urputný vizionář ze scénáře vyškrtal všechny trademarky předaleké galaxie a vyrazil do centrály Netflixu, kde pochodil mnohem lépe. Tedy s jednou výjimkou, jíž byla věková přístupnost. Vymínil si tedy, že krom umírněného sestřihu pro masové publikum později bude moct uvést ještě důsledně přestříhanou režisérskou verzi. A tak se děje. Jediný problém je, že Rebel Moon si po premiéře obou již natočených dílů rychle získal pověst asi nejhoršího Snyderova projektu. Ohlášení delší verze téhož s extra porcí násilí a sexu tudíž nevyvolává ty reakce, v něž asi režisér doufal.
Tak a je to tady. Po mnoha neurčitých slibech se konečně dozvídáme novinky o tajemném režisérském sestřihu obou dílů Rebel Moonu. Svérázná a kritickou obcí vysmívaná sci-fi sága Zacka Snydera uvedla první díl na Netflixu koncem loňského roku a letos v dubnu jsme se dočkali pokračování. Tím však Snyder se svou obilnou epopejí rozhodně nekončí, neboť jak je už jeho zvykem, přesvědčil Netflix k vydání pozměněných režisérských verzí, které by měly skutečně odrazit „jeho vizi“.
Dřívější blockbusterová hvězda Zack Snyder rozšiřuje svou egománii o druhý celovečerní příspěvek do vesmírné ságy Rebel Moon, kterou Netflix po prosincové premiéře jedničky víceméně přestal propagovat. Vykradený svět Star Wars s konceptem Sedmi statečných a hrstí environmentálního poselství o význačnosti agrikultury má znovu přes dvě hodiny a víc jak půlku stopáže zabírají světélkující akční scény s natolik topornou dynamikou, že zrychlení přehrávání minimálně o čtvrtinu se po pár minutách začne jevit jako zcela přirozené řešení.
Dnes byl uveden druhý Rebel Moon (Rebel Moon: Part Two - The Scargiver), což jste na rozdíl od předchozího dílu mohli dost dobře přehlédnout – pokles marketingu ze strany Netflixu je nepopiratelný. Aby ne, když se jednička dočkala tristních reakcí a stala se nejhůře metakriticky přijatým filmem Zacka Snydera. První reakce na dvojku jsou pak ještě drtivější – v tuto chvíli udělilo 90 % kritiků záporné hodnocení, tentokrát bez hlasitých protestů fanoušků. Pokud ale něco víme o tomto svérázném vizionáři, tak že si nikdy nepřipustí krutou realitu příliš blízko k tělu. Zatímco tedy zbytek světa zvažuje, zda vůbec zmáčknout „play“ u Jizvonožky, Zack sní o dílu tři. A čtyři. A pět. A šest. A možná taky o dalších dílech.
Zack Snyder už pěkných pár let nemá nejlepší období. Jeho vize DC Univerza se ve zdraví nedočkala ani první týmovky, během jejíž produkce navíc celou operaci opustil v důsledku osobní tragédie. Ani jeho Armáda mrtvých (Army of the Dead) se nesetkala se zvlášť vřelou kritickou a komerční odezvou. Přesto, díky své přesvědčivosti a šarmu, dokázal z Netflixu vytáhnout pár stovek milionů na Rebel Moon, který dopadnul jako jeho největší dosavadní fiasko – jeho metakritické hodnocení kleslo i pod úroveň jeho doposud nejhůře přijatého Sucker Punche. Jistí si můžeme být jen tím, že Zack se ničím z toho nenechá odradit. Nyní se nechal slyšet, že by si nenechal ujít příležitost vrátit se ze všech svých projektů právě k filmu z roku 2011.
Rok 2004 zastihl Zacka Snydera ještě v příčetném stavu. Tehdy osmatřicetiletý filmař v březnu toho roku uváděl do amerických kin svůj celovečerní debut, s nímž si sice ukousl pořádný krajíc, ale dokázal ho spořádat bezesporu důstojně. Úsvit mrtvých (Dawn of the Dead) byl nejen zábavným a skutečně originálním remakem kultovky George Romera ze 70. let, ale navíc společně s následujícím Snyderovým filmem 300: Bitva u Thermopyl (300) pomohl ustanovit vizuální styl, který se v první dekádě 21. století pokoušela spousta filmařů napodobit.
Měsíc před premiérou druhého dílu sci-fi ságy Rebel Moon (Rebel Moon: Part Two - The Scargiver) jsme se dočkali plnohodnotného traileru. Přestože téměř dvouminutovou ukázku vypustil Netflix už koncem prosince, tedy po uvedení prvního dílu Zrozená z ohně (Rebel Moon - Part One: A Child of Fire), nyní máme k dispozici ještě o minutu materiálu víc. A je vidět, že tu někdo aspoň na poslední chvíli snaží zachraňovat už tak pošramocenou reputaci tohohle dvojfilmu.
Zack Snyder je... Zack Snyder. To jediné je nezpochybnitelné. Svérázný režisér ne vždy točí filmy, které ocení většina publika, vždy ale točí tak, že to jde od jeho srdce. To si musíme připomínat, když usínáme u Rebel Moon (Rebel Moon - Part One: A Child of Fire). „Myslí to fakt dobře. Tak moc se snaží!“ Taky to je filmař, kterému někdy padají z pusy pořádné perly. Nedávno byl v podcastu Joe Rogana, kde přirovnával svůj aktuální počin k cinefily i širokou veřejností milované druhé Duně, což vyvolalo pořádné haló ohledně toho, v jakém sebeklamu Snyder žije, když si myslí, že jeho vysmívaný projekt pro Netflix má stejnou váhu jako návštěva Arrakisu.