Druhá Hra na oliheň sice doplácí na příběhové rozdělení na dvě série a některé postavy či zápletky by zasluhovaly více prostoru. Seriál ovšem neztratil nic ze své divácké atraktivity, drajvu a tvůrčího talentu servírovat nám jak brutální hry i snadno stravitelnou kritiku kapitalismu a současného světa. To vše v trendy diváckém balení, co baví od začátku do konce.
![Hra na oliheň](https://1263469901.rsc.cdn77.org/resize/images/2024/11/27/upload_4742666884468840426.jpg?width=-&height=270&quality=95)
Hra na oliheň (Squid Game) je jihokorejský seriál. Čtyři sta padesát šest lidí, kteří v životě z různých důvodů neuspěli, najednou dostali záhadné pozvání k účasti ve hře o přežití s výhru deseti milionů amerických dolarů. Hra se odehrává na neznámém místě a účastníci zůstanou zamčení, dokud se nenajde vítěz. Příběh bude zahrnovat populární korejské dětské hry ze sedmdesátých a osmdesátých, jako je hra na oliheň, ovšem s vražednými modifikacemi.
Série 3 Epizody 22
- 3. série, Hra na oliheň2025 6 epizod
- 2. série, Hra na oliheň2024 7 epizod (52–77 min)
- 1. série, Hra na oliheň2021 9 epizod (33–63 min)
Herci a tvůrci 117
Režie:
Scénář:
Recenze: Hra na oliheň
70%
85%
Násilím se tady opravdu nešetří a pro leckoho tak bude seriál, jehož hrdinové sestupují s oprátkou na krku barevnými kulisami za doprovodu Straussova valčíku, možná jen stylistickou a intelektuální pózou. Takový soud nelze nikomu upřít, ale dle mého ignoruje podnětné psychologické přemýšlení o lidech jako takových, kteří často začínají žít až tehdy, kdy jim jde, lidově řečeno, o kejhák, a že až tehdy odhalují své pravé já, často prohnané, nevypočitatelné a brutální. To je záležitost k opravdu nesnadnému zamyšlení. A Hra na oliheň tak činí znepokojivě, emocionálně i zábavně naráz.
Komentáře k seriálu Hra na oliheň 52
Hra na oliheň: Trailery a videa10
Dodatečné informace
Původní název:
Ojingeo Geim (více)
Hra na oliheň
Ojingeo Geim
イカゲーム
สควิดเกม เล่นลุ้นตาย
El juego del calamar
Igra lignje
Jocul calamarului
Kalamar Oyunu
Kalmar o'yini
Kalmaro žaidimas
Kolkrabbaleikarnir
Le Jeu du Calmar
Nyerd meg az életed
Round 6
Squid Game
Trò Chơi Con Mực
لعبة الحبّار
משחק הדיונון
Το παιχνίδι του καλαμαριού
Гра в кальмара
Игра лигње
Кальмар ойыны
魷魚遊戲
鱿鱼游戏
Premiéra v ČR:
17. 9. 2021
Distributor:
Netflix
Země původu:
Jižní Korea
Ocenění:
Podobné
Hra na oliheň (Squid Game) - sociální komentář
Hra na oliheň vznikla ve stejné době jako filmy Parazit, Na nože, Díra (El hoyo), Menu, Trojúhelník smutku nebo seriál Bílý lotos. Společně s nimi bývá někdy v angličtině kategorizována jako dílo z žánru „Eat the Ritch“, tematizující a kriticky nahlížející ekonomické nerovnosti v zemích prvního světa.
Tímto prizmatem se nabízí chápat Hru na oliheň jako podobenství politicko-ekonomického systému, který vede k propastným rozdílům mezi chudými a bohatými. Zatímco ti první dávají všanc život, protože nevidí jinou možnost, jak splatit své dluhy, ti druzí se jejich zoufalým počínáním baví a vsázejí na vítěze.
Kromě výše uvedených filmů Hra na oliheň navazuje také na řadu starších filmů, které pracovaly s motivem boháčů lovících lidi. Mezi ně patří například klasika z roku 1932 Nejnebezpečnější hra (The Most Dangerous Game) nebo Živý terč (Hard Taget), kterým v Hollywoodu debutoval John Woo.
Hra na oliheň - fenomenální úspěch
Hra na oliheň (Squid Game) zaznamenala fenomenální úspěch po celém světě. S rozpočtem okolo 21 milionů dolarů zvýšila podle agentury Bloomberg hodnotu Netflixu asi o 900 milionů. Krátce po svém uvedení se stala historicky nejsledovanějším seriálem této streamovací platformy. Během necelého měsíce si seriál pustilo 111 milionů uživatelů po celém světě.
Úspěch Hry na oliheň zvýšil zájem o korejskou kulturu, jazyk, K-pop i K-dramata. Zelené teplákové soupravy, které soutěžící v seriálu nosí na sobě, ikonické masky stráží nebo strašidelná panenka, která dohlíží na plnění prvního úkolu, se rychle staly žádaným zbožím. Ať už v podobě upomínkových předmětů nebo třeba kostýmů na Halloween.
Na základě obliby seriálu vznikla také reality-show Hra na oliheň: Výzva(Squid Game: The Challenge), v níž 456 skutečných hráčů soutěžilo o výhru v hodnotě 4,56 milionu dolarů. Na rozdíl od seriálové předlohy pochopitelně všichni účastníci vyvázli živí a zdraví, přesto vzbudila tato reality-show nemalé kontroverze. Také jim se ve své recenzi pro Kinobox věnoval Martin Svoboda.
Hra na oliheň - příběh
Hlavním hrdinou seriálu Hra na oliheň je rozvedený otec a zadlužený gambler Seong Gi-hun (Jung-Jae Lee), který dostane možnost vyhrát pohádkové jmění. Společně s dalšími 455 těžce zadluženými účastníky soutěže si má utkat šest oblíbených dětských her. Nikdo však zprvu netuší, že prohrávající platí svým vlastním životem.
/SPOILER/
V posledním kole zbývají dva finalisté – Seong Gi-hun a jeho kamarád z dětství Cho Sang-woo (Park Hae-soo). Gi-hun se ho snaží přesvědčit, aby hru společně ukončili a rozdělili si výhru. Sang-woo ale spáchá sebevraždu, a učiní tak svého soupeře vítězem. Gi-hun prochází těžkou existenciální krizí a nabytých peněz se nechce ani dotknout. Poté, co zjistí, že za celou soutěží stál Oh Il-nam, kterého poznal jako obyčejného hráče v aréně, najde nový smysl života v boji proti organizátorům této brutální hry.
Kdy bude druhá série Hry na oliheň (Squid Game)?
Premiéra druhé série seriálu Hra na oliheň je naplánována na 26. prosince 2024. Seriál bude dostupný na platformě Netflix.
Podívejte se na další skvělé seriály v žebříčku nejlepších seriálů, nejlepších seriálů na Netflixu nebo také na filmy v žebříčku nejlepších thrillerů, kde najdete i Hru na oliheň.
Kde sledovat online: Hra na oliheň
Předplatná
Zajímavosti 26
- Netflix vydělal na hře „Squid Game“ 900 milionů dolarů, ale jihokorejský scenárista a režisér Hwang Dong-hyuk z toho nedostal žádný podíl. Podle zdrojů byla jeho smlouva sepsána tak, že ztratil veškerá práva na duševní vlastnictví a nedostal žádné odstupné.
- Ve hře pracují tři úrovně strážců v červených kombinézách: manažeři se čtverci na helmách, vojáci (trojúhelníky) a dělníci (kruhy). Manažeři jsou ozbrojeni revolvery, vojáci mají samopaly a revolvery a neozbrojení dělníci vykonávají podřadné úkoly. Zatímco hráči nosí čísla, strážní svá čísla neuvádějí, a tak je kromě hodnosti vizuálně nerozeznáte.
- Mnoho rodilých mluvčích korejštiny, jako například komik Youngmi Mayer, a korejských tlumočníků se na internetu vyjádřilo kriticky ke špatnému překladu korejských dialogů v seriálu do jiných jazyků. Někteří poukazovali na to, že se ztratilo mnoho jemných kulturních nuancí, například proto, že v titulcích byly téměř úplně vynechány rozdíly ve formálním a neformálním používání jazyka mezi soutěžícími různého společenského postavení, používání třídně specifických nadávek a skutečnost, že Sae-byeok před Jihokorejci skrývá svůj severokorejský přízvuk. Vzhledem k tomu, že většina ostatních titulků není překládána přímo z korejštiny, ale vychází z anglických (běžná praxe, která šetří čas a peníze), byly chyby automaticky překopírovány i do ostatních jazyků.