Operace Poštmistr

66%
Operace Poštmistr
Během druhé světové války inicioval Winston Churchill vznik tajné jednotky, která měla bojovat proti Němcům nekonvenčními prostředky. V jejích řadách byli výhradně profesionálové vycvičení pro boj s nacisty daleko za nepřátelskou linií. Jak si poradili s náročným úkolem zničení lodí, které zásobovaly nacistické ponorky? Film Operace Poštmistr (The Ministry of Ungentlemanly Warfare), v němž hlavní roli hraje Henry Cavill, natočil Guy Ritchie podle skutečných událostí.



Recenze: Operace Poštmistr

Kinobox.cz
60%

Guy Ritchie chtěl zřejmě složit poctu skupině hrdinných vojáků a zvěčnit je jako bezchybné drsňáky. To lze lidsky samozřejmě pochopit, ale na výsledku je vidět, že se zde tvůrci drželi poněkud zkrátka. Trocha nadhledu a humoru nechybí, některé momenty připomenou třeba Hanebné pancharty, ale nakonec jde o neurážející, důstojně zpracovanou, ale nijak zapamatovatelnou akčně-komediální jednohubku s historickým přesahem.


Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Casablanca společně s Tuctem špinavců, potkává Tarantinovy Pancharty. Guy Ritchie opět jiný, bohužel opět na neutrál, přinášející neuspokojení z něčeho co mohlo být tak strašně cool. Zápletka rozhozená do několika směrů a díky své svižnosti a sympatickým hercům, zachraňující neuspokojivou a trochu línou akci a nevyužité obsazení. The Ministry of Ungentlemanly Warfare je zábavnější než poslední dvě Ritchieovky, ale začínám mít pocit, že už nás nedokáže překvapit a možná ho točení filmů už moc nebaví. A Cavilla to nejspíš bude stát kariéru.
Patrikcz
Patrikcz
9 420 bodů
7
Jsem opravdu vděčný za každý (pro mě) neznámý válečný příběh, který si Guy Ritchie natočil svým osobitým stylem. Někdo může namítat, že se opisovalo od Tarantinových Hanebných panchartů, ale mě to tak ani nepřišlo. Jasně je tu dost akce, vše vypadá strašně jednoduše a jednotka žoldáků nepřemožitelně, ale co je hlavní - já se bavil. Nad pár věcmi bylo třeba přihmouřit oko (němci tu na někoho možná budou působit neschopně, ale vzpomeňte si, jak je prezentovali ve snímku Fury - železná srdce...), ale bylo fajn především dozvědět se něco o lidech, kteří během 2. světové války úspěšně působili pro SOE v tajných operacích. Palec nahoru za výběr herců, hlavně Henry Cavill - šlo vidět, že si roli užil - 7/10.
Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
0
Kosení nácků je žánr sám o sobě, ale Guy Ritchie se nechytá na 60 let starej Tucet Špinavců a na Pancharty už vůbec ne. Jeho příspěvek je naivní slátaninou, u které jsem se nudil a měl ji problém cokoliv věřit (což spolu souvisí).
Na vině je klasicky slabej scénář, ale jeho vady zde nehodlám rozvádět. Bude o tom svědčit to, že na tyhle postavy se nebude vzpomínat a nikomu nepřirostou k srdci jako třeba Aldo Raine, Hans Landa nebo onen nácek, jenž byl ochotný umřít pro chrabrost...

Již v první půl hodině nás Ritchie chce utvrdit v tom, že jeho hrdinové jsou velcí frajeři, kteří zabíjí nácky s větší lehkostí a klidem, než třeba já krájím zeleninu. Jsou to dokonce takoví borci, že se klidně smějí ozbrojené nepřátelské hlídce do obličeje (můžou si to dovolit, protože scénárista své hrdiny přeci nezabije v prvních deseti minutách stopáže), jakoby nevěřili tomu, s jakou ochotou jsou právě náckové ochotni zabíjet klidně i ženy a děti. Zajímalo by mě, kolik toho autor ví o druhé světové...
Vzhledem k tomu, jak je to celé hrozně vyumělkované, naivní a trapně namistrované, tak mě to vůbec nevtáhlo.
Tlumič zde tlumí dost na to, že výstřely nejde prakticky vůbec slyšet, což je odchylka od reality, která filmařům slouží k tomu, že se nemusí moc zapotit ve vymýšlení způsobu, jak by měli hrdinové infiltrovat základnu, aby to fungovalo a naplnilo aspoň nějakou míru uvěřitelnosti. Snazší je si hrát na to, že výstřely přes tlumič nejdou prakticky vůbec slyšet a nepřátelé jsou prostě nepozorní, hluší a neschopní.

Komando hrdinů se navíc skládá z herců, kterým nevěřím, že jsou postavami nějakého ukotveného fikčního světa.
Henryho Cavilla mám rád, ale zde pojal svou postavy nějak nesoudržně; Na jednu stranu jako nějakej úchylák vyplazuje jazyk, když morduje nácky a na druhou stranu ponechává postavě jistou britskou uhlazenost a šviháckost.
Alan Ritchson mi přijde jako vystřiženej z úplně jiný doby a kontextu - protože taky je. Zbytek komanda je nevýraznej, jak jen být může.

Celej film je taky poměrně hnusně natočenej: Jakoby autor měl už řemeslo v ruce, ale skoro vůbec nesnažil. Přijde mi to jaksi uhlazený, blbě nasvícený, nelíbí se mi barevnost film - však se tady podívejte do galerie a uznejte, že to od pohledu vypadá jako průměrnej českej film, ačkoliv starý ritchieovky přes svou stylizaci působily podstatně uvěřitelněji díky jisté míře špinavosti a co víc, navzdory té špinavosti vypadaly krásněji díky barvám a zrnu.
Kde je problém? To se od té doby Ritchie nenaučil pracovat s digitálem?

Závěrem bych dodal, že si nežádám jen vážné filmy, kde vše bude dopodrobna promyšlené (ačkoliv to napomáhá imerzi). Rád bych třeba viděl ujetý film z druhé světové, který by karikoval, jak velkou roli hrál ve Třetí říši pervitin - o tom se totiž moc nemluví... Ritchie ale očividně nedokáže vymyslet nic promyšleně seriózního ani dost originálně ujetýho.

Dodatečné informace

Původní název:
The Ministry of Ungentlemanly Warfare (více)
  • USA Operace Poštmistr
  • USA The Ministry of Ungentlemanly Warfare
  • USA El ministerio de la guerra
  • USA Guerra Sem Regras
  • USA Guerra sin reglas
  • USA Ha'Yekhida Le'Lokhama Lo Gentlemenit
  • USA Il Ministero della Guerra Sporca
  • USA Ministerstwo niebezpiecznych drani
  • USA Nojentlmencha ishlar vazirligi
  • USA Qeyri-Centlmen İşlər Nazirliyi
  • USA Your Lucky Day
  • USA Министарство неџентлменског ратовања
  • USA Министерство неджентльменских дел
  • USA Министерство Неджентльменских Дел
  • USA Міністерство неджентльменської війни
  • USA 攻壳型战
  • USA 無限制軍團
  • USA 非紳士戰爭部
Premiéra v ČR:
25. 7. 2024
Distributor:
Amazon Prime Video
Země původu:
USA, Velká Británie, Turecko
Přístupnost:
16+
Rozpočet:
60 mil. USD
Tržby:
27,45 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Operace Poštmistr je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • Rádioví operátoři, kteří přijímali bezdrátové zprávy, by zaznamenali, co přijali, a předali by zprávu k dekódování. Dekódování prováděl jiný personál. Tento protokol byl nezbytný pro bezpečnost, aby jen několik lidí vědělo, jaké zprávy, odkud a od koho jsou přijímány.
  • Když radista na lodi HMS Violet volá poručíka, používá americkou výslovnost „Loo-tenant“. Měl by použít britskou výslovnost "Lef-tenant", protože je příslušníkem královského námořnictva, a to i v angličtině.
  • V celém filmu obsahují dokumenty a označení v němčině závažné překladatelské a gramatické chyby.