Bolek Polívka dnes slaví 75 let, nepíšeme však jen ze slušnosti k oslavenci, že patří k nejvýraznějším českým hercům. Dokonce jde říct, že Polívka je ve svém oboru zručnější než většina scenáristů, jejichž texty přivádí k životu. Na jednu stranu si zaslouží pochvalu, že mnoho svých rolí povyšuje nad to, co by se dalo při pohledu na papír očekávat. Na tu druhou je trochu škoda, že jen málokdy má s čím pracovat. Což není jen kritika filmařů okolo něj, ale částečně i jeho vlastních voleb. Najdeme přesto dva české režijní velikány, z nichž každý představuje velmi odlišný přístup k filmařině, kteří Polívku zužitkovali naplno: mainstreamový režisér Jan Hřebejk a nonkonformní rebelka Věra Chytilová. Připomeňme si tři Polívkovy role u obou těchto autorů, které se takřka jedna ku jedné překrývají s šesti nejlepšími filmovými výkony, jaké během své dlouhé kariéry podal.
Články 25
Letní filmová škola slaví 50. narozeniny a její program proto bude snad ještě nabitější než jindy. Festivaloví návštěvníci se od pátku 26. července do čtvrtka 1. srpna v Uherském Hradišti dočkají množství retrospektiv, díky nimž budou moci na velkém plátně zhlédnout jedny z nejlepších filmů všech dob. Podívejme se na desítku titulů z letošního programu, která je seřazená chronologicky podle data vzniku snímku a řídí se pravidlem, že každá programová sekce může být zastoupena pouze jednou. I díky tomu je patrné, jak našlapaná letošní nabídka bezesporu je.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Jáchyme, hoď ho do stroje!, Létající Čestmír, večerníček Radovanovy radovánky nebo Okresní přebor patří mezi památná díla s Luďkem Sobotou. Herci a baviči je dnes osmdesát let, což si říká nejen o blahopřání, ale i o připomenutí jeho kariéry.
Není každý den posvícení... Představujeme nejhorší současné české filmy podle uživatelů Kinoboxu. Vstup jen na vlastní nebezpečí.
Čtyři představitelé Třech Tygrů Albert Čuba, Robin Ferro, Štěpán Kozub a Vladimír Polák to od mimořádně populárních krátkých skečů, divadelních improvizací a úspěšného covidového online seriálu sKORO NA mizině dotáhli až na plátna kin. Komediální roadmovie s akčními prvky JACKPOT vstupuje tento čtvrtek do promítacích sálů. Čtveřici doprovází režisér Emil Křižka, který loni zaujal syrovým thrillerem Hrana zlomu. Podařilo se mu vybičovat Tři Tygry k mimořádnému výkonu a pobavit publikum?
Co si představíte, kdy se řekne nejúspěšnější český film? Ten, který se stal kultovním? Snímek, který v kinech vydělal nejvíc peněz? Nebo jde o kousek, k němuž se nejčastěji vracíme, ať už na videu, online nebo v rámci televizního vysílání? Variant je hodně, ale my se dnes vydáme cestou nejmenšího odporu a podíváme se na deset kousků v nabídce Netflixu, na které po revoluci do českých kin vyrazil největší počet diváků.
Bruce Willis si na anticenách Zlaté maliny, jež fungují jako letitá satirická protiváha Oscarů, vysloužil vlastní kategorii „Nejhorší výkon Bruce Willise v daném roce“ a dostal hned osm nominací, protože hrál v osmi filmech. (Hodně z nich jsme i recenzovali.) Znamená to, že je to nejhorší herec na světě? A jak se to vůbec pozná?
Jen pár dnů po premiéře idylické romanťárny Srdce na dlani přichází zpráva, že už i jeden z nejtalentovanějších režisérů posledních dvou dekád natáčí svůj příspěvek k tolik populárnímu a protežovanému žánru. Robert Sedláček, autor trefných hořkých komedií Muži v říji, Rodina je základ státu nebo historického seriálu České století a dramatu Jan Palach dokončuje romantickou komedii Řekni to psem. Podívejte se na trailer a bohatou fotogalerii.
Dnes večer si v televizi (od 20.15 na Prima Cool) můžete pustit kultovní akční sci-fi komedii, která se řadí mezi nejlepší filmy žánrových ikon Sylvestera Stalloneho a Wesleyho Snipese.