Zákruty kariéry Nicolase Cage jsou téměř nekonečným zdrojem fascinace filmových fanoušků. Ústup ze slávy jedné z největších hollywoodských hvězd 90. let a braní pochybných rolí v béčkových i céčkových produkcích s cílem splatit rostoucí dluhy už byly popsané mnohokrát. Méně se však ví, že Cage neměl daleko k tomu, aby se stal tváří hned dvou milovaných franšíz z přelomu milénia.
Články 35
O Nicolasi Kimu Coppolovi lze říct hodně věcí, ale jednu rozhodně ne: nejde o zbabělce. Vždyť se dokonce vzdal svého příjmení, které ho váže ke slovutnému strýci Francisi Fordu Coppolovi, režisérovi Kmotra a Apokalypsy. Ne že by své rodinné konexe odmítl využít, už v patnácti letech se cpal alespoň do vedlejších roliček ve strýčkových filmech. Přesto se hned zkraje rozjeté kariéry rozhodl přijmout umělecké jméno a budovat svůj brand odděleně od zbytku klanu Coppolů. A že to je nějaký brand! Dnes slaví Nicolas Cage 60. narozeniny, podívejme se tedy na jeho deset nejvýraznějších rolí.
Na plátně často zneklidňující a výbušný herec, jehož nezaměnitelný šeptavý hlas jako kdyby svolával démony k tajemnému rituálu, pracuje v sedmdesáti letech víc než kdy dřív. John Malkovich obdržel hned za svou první filmovou roli z roku 1984 nominaci na Oscara, miluje divadlo a hudbu a zůstává životním optimistou i ve chvílích, kdy ztrácí své příbuzné nebo když přichází o hromadu peněz. Žádný hollywoodský herec rovněž nehrál sám sebe v natolik kultovním filmu jako on.
Ať už jej řadíme mezi hrozné, kultovní nebo skvělé herce, na jednom se shodneme – Nicolas Cage je originál. Devětapadesátiletý držitel Oscara za Leaving Las Vegas (1995) se v posledních patnácti letech zvlášť činil, aby poctivě zalátal patnáctimilionové daňové úniky, a přijímal role v projektech mnohdy extravagantních a šílených. V novém rozhovoru pro Vanity Fair se Cage nechal slyšet, že obecenstvu již odevzdal svůj veškerý talentový arzenál a možná přichází čas, který by měl věnovat rodině. Tři nebo čtyři filmy by však ještě stihnout mohl.
Kdo v devadesátkách nemiloval lehce natvrdlého, ale jinak extrémně sympatického Codyho v kultovním sitcomu Krok za krokem? Jeho představitel Sasha Mitchell, který tento týden oslavil 56 let, byl pohledný, okouzlující, vtipný, zkrátka měl všechny předpoklady pro to, aby se stal hvězdou první kategorie. Stačilo však jedno obvinění a jeho kariéra v podstatě ze dne na den skončila.
Přepravovat na jedné nákladní lodi ochránce zákona i nejhorší vyvrhele zní jako nápad pro výživný akčňák ve stylu Con Air. Jihokorejský Vlčí lov, uváděný v půlnoční sekci v Karlových Varech, do této partie přimíchává ještě zmutovaného vojáka ze druhé světové války. Lodí, kterou otřásá vězeňská vzpoura, monstrum prochází jako nezastavitelný stroj na zabíjení. A o nic jiného vlastně tvůrcům nejde.
Akční matador Gerard Butler už vedl Sparťany do bitvy u Thermopyl, unikl zkázonosnému meteoritu a třikrát zachránil prezidenta Spojených států. V novince Letadlo pilotuje dopravní letoun a po zásahu bleskem musí nouzově přistát na ostrůvku, který mají pod palcem teroristé. Neoriginální, ale každým coulem poctivá a esenciální akční jízda může začít.
Od premiéry legendárního detektivního thrilleru Sedm, v němž Brad Pitt a Morgan Freeman naháněli vraha, jehož oběti spojovalo sedm smrtelných hříchů, uběhly téměř tři dekády. A filmaři mají stále problém se majstrštyku režiséra Davida Finchera byť jen přiblížit.
Správný herec či herečka má tolik různých tváří, že v každém filmu obnaží trochu jinou stránku lidské osobnosti. Občas ale někdo dokáže smíchat dva naprosto rozdílné charaktery a v jediném celovečerním snímku ztvárnit roli kladnou i zápornou. Dvě různé úlohy, které k sobě ve světě filmu chovají vztah srovnatelný s energií mezi detektivem a sériovým vrahem. Podívejte se na několik příkladů skvělých dvojrolí, kdy se stejným člověkem v jednu chvíli sympatizujeme, přičemž v té další bychom mu nejraději vrazili kudlu do zad.
Když za Arnoldem vyrazil producent Don Simpson s tím, aby ho pro připravovaný velkolepý akčňák v režii Michaela Baye získal, měl v ruce jen velmi pracovní verzi scénáře.