Recenze filmu Ona

78%

Komentáře a recenze 80

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Sci-fi romantika Spike Jonze o světě, kde je docela normální, když člověk randí s počítačem. Jonze je jedinečný a zručný režisér, který srší nápady, Phoenix zahraje dokonale prakticky cokoliv a scénář je perfektní. Nebýt několika opravdu hodně pomalých scén, byl bych ještě nadšenější, protože takhle originální snímky nevznikají každý den a vlastně ani každý rok.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 725 bodů
10
Romantických snímků na bázi umění je jako šafránu a tak tento vskutku působí jako zjevení. Dějovým projevem je citový vztah osamělého muže s virtuální realitou. A ten tkví v tom, že má v osobním smartphonu operační systém, který obsahuje intuitivní bytost. Umělou inteligenci s ženským hlasem k nerozeznání od živé bytosti. Projevy jsou tak živé a zásadní, že vznikne veliké osobní pouto, které nakonec přejde až ve vážný citový vztah. Když se to vezme kolem a kolem, tak v dnešní době při pohledu jaké všemožné aplikace se vyvíjejí, by to už nemuselo být ani výmyslem. Citové projevy jsou tak hlavní devizou příběhu a nutno uznat, že takto zpracované mužské touhy a přesvědčení snad ještě natočeny nebyli. Po vizuální stránce je souhra budoucnosti s retrostylem. Všude tzv. chytré přístroje, ale móda a vkus dob minulých. Tempo vyprávění nikam nespěchá, vše má podmanivou atmosféru za doprovodu jemné převážně klavírní hudby, do které je vsazena smysluplná filozofie melancholického příběhu o odcizení a vztazích mezi muži a ženami, při kterém vzniká otázka, kde je hranice virtuálního robotického pocitu a vědomí. Dokáže umělá hyperinteligentní bytost povznést člověka k tak radikálnímu citu jako je láska? Snímek je svým rozsahem určen snad jen pro filmové fajnšmekry, neboť citová stránka věci z každičkého obrazu jenom přetéká. Vrcholem všeho je sex. Už jsme měli možnost něco podobného vidět v akčním snímku ´Demolition Man´ (ano, ony helmy), ale tady jde skutečně o něco jiného. Není to však žádný výmysl. Tak jak je to tu prezentované dnes skutečně existuje na nahrávkách a jedná se o erotickou relaxaci. Takže jak to ukončit. Jedná se o romantický a skutečně citově založený artový počin, který je jen pro zasvěcené. Ostatní se budou děsuplně nudit.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
8.5
Sice je to romantický snímek, ale velmi nápaditý a dobře zpracovaný. Láska osamělého muže k virtuální realitě může být mementem pro dny příští.. Věřím tomu, že sociální izolace a virtuální svět v příštích generacích pohřbí život, jak jej dnes známe, to je téměř jistě. Film jako takový se mi proto velmi líbil, je to uvěřitelné..
hanys_
hanys_
18 781 bodů
8
Když ji miluješ, není co řešit. Podivuhodná romantika, která ale ke konci (když už se to téma vyčerpá) trošku ztrácí tempo a ty počáteční nápady už tolik neoslňují. 7/10
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
8.5
Ona je zajímavým filmem, který by se mohl časem těšit kultovní proslulosti, ale o tom rozhodne nemilosrdný soudce čas. Velmi chytře vystavěný scénář staví na současném trendu osamělosti městského člověka, zcela závislého na sociálních sítích a jsem si více, než jistý, že právě snímek Ona bude patřit k častým námětům teoretických prací filmových vědců a dost možná i jiných oborů humanitních věd. A má to tak být. Ona totiž klade celou řadu zásadních otázek, nad kterými by se pozorný divák mohl zamyslet. Takhle si nějak představuji lyrický film.
Spooner
Spooner
15 887 bodů
8
Už dlouho mě žádná vidina budoucnosti neoslovila tak, jako ta z hlavy Spikea Jonze. Takový pocit, že je zde vize budoucnosti postavena na reálných základech a přesně takhle to může za desítky let vypadat, už jsem neměl pěkných pár let. Škoda, že je to celé zabaleno do příběhu, jenž ve své poslední třetině již vaří z vody a motá se stále v těch stejných kruzích. Joaquin Phoenix je ovšem zase parádní a hlas Scarlett Johansson ještě nikdy nebyl tak sexy.
lamps
lamps
15 327 bodů
7.5
Jako romantický snímek pro romantiky, které už filmová romantika značně nudí a kteří vypínají televizi ještě předtím, než si zamilovaný pár naposledy vtiskne v dešti vášnivý polibek, je Her naprosto skvělá volba. Originální příběh zasazený do budoucnosti pracuje totiž s tolika neznámými a dosud neokoukanými prvky, že vlastně sám na sebe vyvíjí tlak v tom ohledu, aby všechno to nové a zvláštní úspěšně ustál a paradoxně nakonec neupadl do dějové všednosti. A po mírném trápení v ospalejší poslední třetině mohu přeci jen slavnostně prohlásit, že svérázný tvůrce Spike Jonze svůj nelehký úkol opět zkušeně zvládl. Nejedná se sice v žádném případě o nějakou hlubokomyslnou odyseu napříč sexuálními buňkami lidstva a ta romantická atmosféra zkrátka nemohla fungovat tak dobře, když nezaměnitelný ženský element byl nahrazen počítačem (jakkoli zněl jeho hlas sexy), ale ruku na srdce, režie je bezchybná, originalita jasně triumfuje a scénář je vystavěn dostatečně chytře, aby nás udržel v pozornosti až do poněkud nevýrazného finále. A chraň pánbůh, ať se tahle vize nikdy nevyplní. :)
hrumsrt
hrumsrt
10 906 bodů
10
/Woman in the airpod/ To pravé opojení ze sledování filmů tkví již v samotném objevu nového poctivého filmu. A když narazíte právě na takový, u něhož cítíte, že je to replika vašeho "šálku", nejde na něj zapomenout. Ted je úžasně ztotožňující se postava s geniálním výkonem Joaquin Phoenixe. Tenhle portorikánec je totální král! Opravdu, co do hereckých schopností jsem nepotkal moc jemu rovných. Rafeal, jak zní jeho prostřední jméno, se mi vzdaluje v soukromém život, kde jeho povaha a arogance skřípe... Ted si našel svoji Siri a absolutně jí propadne. Sice bych ocenil nějaké dravější jméno než Samantha, ale co už. S duší romantika představuje takové emoce, se kterými když jste ochotní soucítit, filmu se zcela oddáte. Mimořádně dramatický a zároveň good-feel filmeček. Dokážete-li v tom pak vidět ještě ten filosofický epos, tak už chápete, proč se nebojím to označit, jako jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl! Nemám ani sílu popsat, jak moc mě to pohltilo a kolik pro mě tenhle film znamená. Jak nádherná parafráze lásky to v podstatě je. Jak divnější pocit tohle ještě může být, milujete a ani nevíte koho(co). Nevidíte její obraz, ale přesto ji cítíte. Když zavřete oči, dokážete si ji dokonale představit, ovšem popsat slovy ji nelze. Je jako emoce, taky ji nepopíšete. Musíte si to prožít! Holt dokonalé scifíčko, které tak moc oceňuji. Takový film jsem vždycky potřeboval. 100%
Patrikcz
Patrikcz
9 420 bodů
8
Velmi zajímavý film (mírně mi připomínal snímek Ex machina), který přináší celkem zajímavou vizi, jak by mohli pohlížet lidi na vztahy v budoucnosti - popravdě bych se v dnešním světě vůbec nedivil, kdyby někteří považovali za vztah s OS za normální. Myslím si, že netradiční zážitek přinesl přinesl i samotným hercům, především Phoenixovi. Při sledování Her jsem se bavil a hlavou se mi honila lavina myšlenek, trochu mě ovšem zklamal konec, který nepřinesl odpovědi na několik otázek, což mi většinou dost vadí. Jinak si ale myslím, že film stojí za shlédnutí...7/10.
liborek_
liborek_
7 283 bodů
10
(možný spoiler!) Jeden z nejchytřejších filmů poslední doby, který více než vizionářskou futorologickou fikcí je delikátní anatomií lásky, romantiky a také role člověka v moderním světě ovládaném všudypřítomnou IT. Děj se odehrává v nedefinované budoucnosti, která však vykazuje zřetelnou kontinuitu s naší současností. Nevidíme vlastně nic, co bychom neznali z našich každodenních životů; dnešní technologie jsou ve filmu pouze - logicky - na vyšší úrovni (povědomý je i onen retro styl oblékání, který koresponduje s pravidelnými módními cykly, jak je známe i teď). __Osamělý Theodore prochází složitým obdobím. Rozvádí se a má pocit, že vše podstatné v životě si už prožil. Je citlivý, vnímavý, ale současně pociťuje prázdnotu, kterou vyplňuje hraním her a různými náhražkami (např. na internetu: v chatovacích místnostech, virtuálním sexem apod.). Zlom přichází se Samanthou, operačním systémem jeho PC, který má vysoký stupeň umělé inteligence a do nějž se Theodore zamiluje. Výjimečnost filmu spočívá v tom, že Theodor i divák beznadějně podlehnou iluzi, že i Samantha se zamiluje do Theodora. Jejich vztah je totiž tak něžný, tak krásný, tak skutečný. Jejich rozhovory jsou tak vtipné a duchaplné! V této záplavě emocí se snadno ztratí podstatné detaily: Samantha je umělý (!) komerční (!) produkt (!), o kterém se Theodore dozvěděl z reklamy. Je to složitý algoritmus, který byl nějakou korporací vytvořen tak, aby po vstupní diagnostice byl naprosto customer-specific a aby se choval zcela přirozeně (včetně pochyb o sobě samém a domnělých emocí). Tím nejdůležitějším detailem (pro mou interpretaci klíčovým) je však Theodorovo cyranovské zaměstnání: Píše osobní dopisy za ty, kteří nejsou schopni (nebo nemají čas) své city dostatečně vyjádřit. Vědomě se obracejí k náhražce a Theodore se tak účastní grandiózního podvodu (a jistě dobrého byznysu) na adresátech, kteří podléhají iluzi, že city z řádků dopisů jsou autentické. Stejným způsobem je však podveden Theodore sám prostřednictvím Samanthy, která navzdory různým (projektovaným) náznakům vymanění se z rámce pouhého umělého algoritmu stále zůstává neživým produktem IT vývojářů - a tedy neživou náhražkou. Z tohoto pohledu může být následné ukončení vztahu se Samanthou (její "odchod") např. výsledkem snah producenta OS1 o omezení životnosti produktu (o licenční politice softwarových firem v nedefinované budoucnosti můžeme různě fantazírovat). __Jelikož Samantha je customer-specific (dokonale zná Theodorovy záliby, práci, minulé vztahy, sexuální preference), zintenzivňuje nám náhled na Theodorovu osobnost. Theodor touží po lásce, ale díky Samantě si můžeme uvědomit, že láska je do značné míry sobecká emoce, která je korigována kompromisy, jež reálný vztah nutně přináší. Se Samanthou je to jiné, protože Theodore fakticky stále zůstává osamocen, zůstává sám se sebou; Samantha mu pouze umožňuje ventilovat přemíru emocí, které v sobě dusí. Theodor se nechává obelhávat náhražkou a dostává za to částečné uvolnění tíhy duše a iluzi krásného vztahu (který se líbí i nám divákům, protože má rysy přirozenosti a je prost klišé - bylo by zajímavé sledovat OS1 ve vztahu s nějakým buranem). Podstatným rysem popisované společnosti budoucnosti pak je, že se nikdo nepozastavuje nad tím, že chlap randí s počítačem. Vztah člověka a elektroniky se stává přirozeným a všeobecné podlehnutí náhražkám se stalo normou. __Přetrvávající osamělost, sociální uzavřenost, obklopování se (krátkodobými) náhražkami, ovlivňování nejintimnějších sfér našeho soukromí komerčními firmami a individualismus jsou fenomény dneška, které film zajímavým způsobem extrapoluje do celkem realistické podoby budoucnosti. Zda je to pozitivní nebo negativní představa, záleží na každém z nás... Když se pak k výbornému scénáři připočítají skvělí Joaquin Phoenix a Scarlett Johansson, výborná hudba i kamera, dostaneme jeden z nejsilnějších a myšlenkově nejpodnětnějších filmů, jakých byl Hollywood v posledních letech schopen.