Americká sportovní redakce si před dvaapadesáti lety na olympiádě v Mnichově rozhazovala jednotlivé disciplíny, když k jejich centrále dolehly zvuky nedaleké střelby. Palestinští útočníci na ubytovnách zajali izraelský tým a celý svět rázem v němém úžasu přihlížel živé reportáži novinářů, kteří stáli před nepoznanými etickými dilematy. Na Oscary pasované faktografické drama Mnichov 1972 (September 5) zapojuje právě perspektivu šokovaných žurnalistů a podobně jako Vlny Jiřího Mádla prolíná hranou dramatizaci s množstvím archivních záběrů. V prvním traileru má tento přístup kýžený naturalistický efekt a upoutávka nás spolu s dosavadní chválou z Benátek připravuje na jeden z nejzásadnějších filmových zážitků roku. U nás ho v kinech okusíme až od 6. března 2025.
Články 28
Jedenáct členů izraelského olympijského týmu zemřelo před dvaapadesáti lety na mnichovských hrách, kde je povraždili členové extrémní palestinské organizace Black September. Tragické události se věnoval Steven Spielberg ve svém mistrovském díle Mnichov (Munich) z roku 2005, kde přejal perspektivu izraelských vykonavatelů pomsty pídících se po strůjcích atentátu, který upoutal pozornost celého světa. Nové filmové zpracování z Hollywoodu nese název September 5 a herec John Magaro v rozhovoru pro Movieweb uvedl, že tentokrát se dočkáme trochu jiného úhlu pohledu.
Filmová vyobrazení druhé světové války bývala plná patriotismu a přímočarého oddělování dobra a zla. Velkofilm Zachraňte vojína Ryana, který měl v České republice premiéru před 25 lety, vše změnil. Zůstal mu sice sentimentální rozměr, neboť Steven Spielberg uctíval památku padlých i veteránů a poněkud glorifikoval politickou znouzectnost USA, ale současně přišel s mnohem radikálnějším portrétem chaotické válečné vřavy a těžce zkoušeného morálního přesvědčení. Rovněž se vztahoval ke skutečným událostem souvisejícím s tzv. politikou jediného přeživšího, která měla zabraňovat tomu, aby v boji padli všichni sourozenci.
V předminulé dekádě patřil k nastupující herecké smetánce a zahrál si v několika důležitých a finančně úspěšných filmech od předních hollywoodských režisérů. Australský rodák Eric Bana začínal jako stand-up komik a přes tamní verzi pořadu Saturday Night Live se rychle propracoval až do kolébky showbyznysu. Víc než slávy si nicméně váží své rodiny a spoustu energie vrhá do automobilových závodů, tudíž dobu Hectora a Hulka nechal bez výčitek daleko za sebou.
Britský herec Daniel Craig patří k nejúspěšnějším hercům planety, samozřejmě hlavně díky roli agenta 007 v pěti úspěšných moderních bondovkách. Přesto by byla škoda, kdybyste si ho zaškatulkovali jen jako buldoka jejího veličenstva. Pod fasádou dokonalého nadmuže se totiž skrývá velký kus sebereflexe, zájmu a smyslu pro humor.
Australský herec známý díky sérii Piráti z Karibiku si pobyt v Karlových Varech evidentně užívá a dobrou náladu přenáší také na návštěvníky, kteří mohli ve čtvrtek večer zhlédnout jeho oscarový výkon v životopisné klasice, již osobně uvedl.
Jih proti Severu, Kmotr, Amadeus či Forrest Gump. Tyto a mnohé další tituly patří mezi oscarové vítěze, na něž filmový svět zřejmě nikdy nezapomene. Existují ale i snímky, na které si v dnešní době vzpomenou už jen skuteční filmoví znalci. Toto jsou některé z nich.
Jen co byly vyhlášeny oscarové nominace za rok 2021, internet se plní statistickými údaji, které se vztahují k čerstvě pokořeným rekordům. Letošní ročník nabízí několik vskutku zajímavých milníků, které mohou vynahradit tradičně diskutabilní výběr filmové akademie.
Autobiografie nejslavnějšího žijícího filmového režiséra pomalu začíná nabírat konkrétní obrysy. Koho v ní ztvární mistr kinematografického surrealismu?
Ačkoli se dokázali prosadit a být hlavními tvářemi velkých hollywoodských produkcí, spolupráce s následujícími herci a herečkami se studiím v posledních letech moc nevyplácí. Jejich filmy totiž místo očekávaného výdělku často končí v obrovském minusu, tudíž není vyloučené, že mnoho z nich už v úspěšném velkofilmu nikdy neuvidíme.