Když ani zlatý plešoun ke slávě nestačí. Zapomenuté a přehlížené filmy, které vyhrály Oscara v hlavní kategorii

Když ani zlatý plešoun ke slávě nestačí. Zapomenuté a přehlížené filmy, které vyhrály Oscara v hlavní kategorii
Crash (2004) | 2005 Lions Gate Films

Moonlight (2016)

Moonlight
Moonlight
Držitel tří zlatých sošek v režii Barryho Jenkinse je příkladem vysoce kvalitního festivalového filmu. Věnuje se tématům přátelství, sexuální identity či života v současném americkém prostředí ve třech různých etapách v životě hlavního hrdiny. Na pohled nenápadný film překvapivě porazil favorizovaný La La Land.

Spotlight (2015)

Spotlight
Spotlight | Open Road Films
Hvězdně obsazené novinářské drama inspirované skutečnými událostmi pojednává o kauze, kdy reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili obří skandál zneužívání nezletilých chlapců představiteli místní arcidiecéze. Formálně skromný snímek Toma McCarthyho byl kromě ceny za film roku oceněn ještě za původní scénář. V hlavní kategorii porazil např. velkolepý survival thriller REVENANT Zmrtvýchvstání, za nějž si odnesl svého prvního hereckého Oscara Leonardo DiCaprio.

Argo (2012)

Argo
Argo
Třetí celovečerní režijní počin herce Bena Afflecka je thrillerem vycházejícím ze skutečné události, která nebyla známa několik desetiletí. Snímek popisuje tajnou operaci na záchranu šesti Američanů, která se odehrála na pozadí krize s rukojmími v Íránu. Kromě Oscara za nejlepší film Argo obdrželo ještě dvě ocenění (za scénář a střih).

Umělec (2011)

Jean Dujardin, Bérénice Bejo
Umělec | The Weinstein Company
Koprodukční film Michaela Hazanaviciuse vypráví o konci němé kinematografie a nástupu zvukové éry. V tomto duchu byl také natočen – němý a černobílý. Překvapivý vítěz oscarového klání, jenž si odnesl celkem pět sošek, byl v daném roce akademiky upřednostněn například před Válečným koněm Stevena Spielberga či kinematografickou poctou Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev. Snímek ale velmi brzy zapadnul.

Crash (2004)

Crash (2004)
Crash | 2005 Lions Gate Films
Skvěle obsazená dramatická mozaika několika lidských osudů ze současného Los Angeles v režii Paula Haggise v roce 2006 dokázala zvítězit nad dosud populární Zkrocenou horou Anga Leeho či historickým thrillerem Stevena Spielberga Mnichov. Zařadit se mezi velké a nesmrtelné filmové klasiky se jí ale tak úplně nepodařilo. Film navíc velmi silně stárne a jeho dobré úmysly vyznívají spíš naivně.

Cena za něžnost (1983)

Cena za něžnost
Cena za něžnost | Paramount Network
Dojemné melodrama Jamese L. Brookse pojednává o složitém vztahu matky (Shirley MacLaine) a její dospělé dcery (Debra Winger). Hvězdně obsazená rodinná sága, která se odehrává v rozmezí třiceti let, kromě hlavního Oscara obdržela ještě čtyři další sošky (z toho jedna byla pro Jacka Nicholsona v roli vysloužilého astronauta).

Ohnivé vozy (1981)

Ohnivé vozy
Ohnivé vozy | Warner Bros.
Britské biografické sportovní drama režiséra Hugha Hudsona je příběhem dvojice britských atletů, kteří se účastní olympiády v Paříži v roce 1924. Přestože jsou povahově rozdílní, k vítězství jsou oba vedeni vznešenými pohnutkami. Film byl natočen podle skutečného příběhu a získal čtyři Oscary. V dnešní době si z něj nejspíše pamatujete notoricky známý soundtrack od Vangelise (jedna ze sošek putovala jemu).

Obyčejní lidé (1980)

Donald Sutherland, Mary Tyler Moore
Obyčejní lidé | Paramount Network
Režijní debut herce Roberta Redforda je komorním psychologickým dramatem jedné zdánlivě docela obyčejné středostavovské rodiny, která je vystavena těžké životní zkoušce. Náhodná smrt staršího syna značně naruší vztahy mezi zahořklou matkou (Mary Tyler Moore), dobromyslným otcem (Donald Sutherland) a vinou sužovaným mladším synem (Timothy Hutton). V roce 1981 si snímek odnesl celkem čtyři Oscary.

Oliver! (1968)

Oliver!
Oliver! | Columbia TriStar
Klasický příběh sirotka, jenž navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a krutost, neztratil víru v lidskou dobrotu a po mnoha nespravedlivých ústrcích se nakonec dočkal lepšího života. Výpravná britská muzikálová adaptace slavného románu Charlese Dickense Oliver Twist, již natočil Carol Reed, byla oceněná šesti Oscary.

Člověk pro každé počasí (1966)

Člověk pro každé počasí
Člověk pro každé počasí | Columbia TriStar
Životopisné historické drama, v němž Paul Scofield ztvárnil sira Thomase Mora, uznávaného anglického politika a filosofa, jehož vytrvalé odmítání manželství krále Jindřicha VIII. s Annou Boleyn nakonec stálo hlavu. Vítěze šesti Oscarů natočil slavný Fred Zinneman.

Tom Jones (1963)

Tom Jones
Tom Jones | Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
Filmová adaptace stejnojmenného románu Henryho Fieldinga v režii Tonyho Richardsona vypráví příběh mladého nalezence (Albert Finney), který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, někdy také označovaný za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba). A z Finneyho udělal mezinárodní hvězdu.

Gigi (1958)

Gigi
Gigi | Warner Bros.
Stejnojmennou novelou inspirovaný zapadlý výpravný muzikál režiséra Vincenta Minnelliho, jenž je příběhem lásky bohatého mladíka (Louis Jourdan) a krásné začínající kurtizány (Leslie Caron), v roce 1959 dokázal proměnit ve vítězství všech svých devět nominací.

Marty (1955)

Marty
Marty | Metro-Goldwyn-Mayer
Titulním hrdinou adaptace televizní hry Paddyho Chayefského je nesmělý řezník středního věku, který těžce nese svůj staromládenecký úděl. Jednoho dne ale potká ženu se stejným osudem, s níž naváže komplikovaný milostný vztah. Psychologicky laděný příběh, jenž nese znaky inspirace neorealismem, je pohledem do života obyčejných lidí. Oceněn byl ve čtyřech hlavních kategoriích – nejlepší film, režie, scénář a herec v hlavní roli (Ernest Borgnine).

Všichni královi muži (1949)

Všichni královi muži
Všichni královi muži | Columbia TriStar
Drama o vzestupu a pádu zkorumpovaného politika, který dělá ze svých přátel boháče a udržuje si moc populistickými činy, je dílem režiséra Roberta Rossena. Nadčasový příběh získal tři Oscary a v roce 2006 se dočkal remaku se Seanem Pennem v hlavní roli.

Džentlemanská dohoda (1947)

Džentlemanská dohoda
Džentlemanská dohoda | Twentieth Century Fox
Roku 1947 natočil Elia Kazan film o americkém reportérovi (Gregory Peck), jenž předstírá, že je Žid, aby tak ve společnosti odhalil skrytý antisemitismus. Na vlastní kůži pak poznává skutečnou hloubku fanatismu a nenávisti. Tematicky dodnes závažné drama se dočkalo celkem tří oscarových ocenění.

Farář u svatého Dominika (1944)

Farář u svatého Dominika
Farář u svatého Dominika | Paramount Network
Laskavé komediální drama vypráví o mladém knězi (Bing Crosby), jenž je přidělen na zastaralou farnost při kostele svatého Dominika. O něm a o jeho ideálech však má místní starý nerudný kněz jen velmi nízké mínění. Snímek Lea McCareyho byl oceněn sedmi zlatými soškami.

Paní Miniverová (1942)

Paní Miniverová
Paní Miniverová | Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
Válečné melodrama slavného Williama Wylera o britské rodině, která se snaží přežít první měsíce druhé světové války, bylo natočené jako demonstrativní morální podpora Velké Británie. Film se stal roku 1942 kasovním trhákem a vyhrál šest Oscarů.

Bylo jednou zelené údolí (1941)

Bylo jednou zelené údolí
Bylo jednou zelené údolí | Twentieth Century Fox
Film, který na Oscarech porazil Občana Kanea, se odehrává ve velšské vesnici na přelomu 19. a 20. století a vypráví o pohnutých osudech obyčejné hornické rodiny. Sociálně kritické drama Johna Forda vzniklo podle románu Richarda Llewellyna a získalo pět Oscarů. Ford byl v té době již zasloužilým tvůrcem, zatímco Orson Welles mladičkým debutantem, který svým způsobem vyprávění výrazně předběhl svou dobu.

Vždyť jsme jen jednou na světě (1938)

Vždyť jsme jen jednou na světě
Vždyť jsme jen jednou na světě | Columbia TriStar
Jedno z méně známých děl hollywoodské režijní legendy Franka Capry je romantickou komedií o obyčejné dívce, jež se zamiluje do svého nadřízeného a zasnoubí se s ním. Skutečné potíže ale začnou ve chvíli, když snoubenci chtějí seznámit své rozdílné rodiny. Ve filmu si zahráli Jean Arthur a James Stewart, Caprův dvorní herec, a kromě ceny za nejlepší film roku byl oceněn i Capra za svou režii.

Případ kapitána Dreyfuse (1937)

Případ kapitána Dreyfuse
Případ kapitána Dreyfuse | Warner Bros.
Životopisný film Wiliama Dieterleho pojednává o slavném francouzském spisovateli Emilu Zolovi a o jeho výrazném zapojení do boje proti nespravedlnosti v incidentu známém jako Dreyfusova aféra. Snímek získal celkem tři Oscary.

Velký Ziegfield (1936)

Velký Ziegfeld
Velký Ziegfeld | Warner Bros.
Velkolepý životopisný snímek mapuje historii kariéry broadwayské legendy Florenze Ziegfelda jr., slavného producenta extravagantních divadelních revue. Kromě hlavní ceny obdržel počin Roberta Z. Leonarda ještě další dvě sošky.

Cavalcade (1933)

Cavalcade
Cavalcade | Fox Film
Drama oceněné třemi Oscary vzniklo na motivy divadelní hry Noëla Cowarda a zobrazuje klíčové životní momenty dvou anglických rodin mezi lety 1899 a 1933.

Lidé v hotelu (1932)

Lidé v hotelu
Lidé v hotelu | Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
Hollywoodské meziválečné drama z prostředí berlínského Grand Hotelu, v němž se protnou osudy pěti rozdílných osob, bylo natočené podle stejnojmenného úspěšného románu Vicky Baum. Ve snímku, jenž si v roce 1932 odnesl Oscara za film roku, se objevily tehdejší hvězdy jako Greta Garbo, John Barrymoore či Joan Crawford.

Cimarron (1931)

Cimarron
Cimarron | RKO Radio Pictures
Epická rodinná sága, natočená podle stejnojmenného románu Edny Ferber, líčí zásadní kapitolu amerických dějin – osidlování Divokého západu koncem 19. století. Výpravný western byl oceněn dohromady třemi Oscary. V roce 1960 vznikl stejnojmenný remake.

The Broadway Melody (1929)

The Broadway Melody
The Broadway Melody | Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)
The Broadway Melody je prvním distribuovaným muzikálem, který byl plně ozvučen (dříve existovaly pouze částečně ozvučené filmy). Snímek Harryho Beaumonta je mixem komedie a dramatu a představuje raný typ muzikálu, jehož děj je situován do zákulisí revue a disponuje milostnou zápletkou.

Křídla (1927)

Gary Cooper
Křídla | Paramount Network
První film v dějinách, jenž se stal oscarovým vítězem. Epické romanticko-válečné drama z období první světové války natočil William A. Wellman a v jedné z rolí se objevil i legendární Gary Cooper. Kromě ceny za nejlepší film roku bylo toto dílo oceněno také za nejlepší speciální efekty.