Recenze filmu Mnichov

78%

Komentáře a recenze 14

Dle počtu bodů
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
10
Dokonalý snímek, kterým božský Steven dokazuje, že na ploše 3 hodin může perfektně odvyprávět příběh, ze kterého by mohla být v rukách jiného režiséra nepředstavitelná nuda. Spielberg nás nebombarduje zbytečnými dialogy a většina rozhovorů mezi hrdiny se týká jejich "práce". Steven má hlavně dar, díky kterému dokáže natočit podívanou, která vypadá až neskutečně reálně (hlavně se to týká různých výbuchů a přestřelek) a vždy si dokáže vybrat skvělé herce (přestože mi Bana vadí a hlavní role se mohl ujmout kdokoli jiný, výsledný skvělý dojem nekazí). Za doprovodu svého známého týmu, (nechybí kameraman Kaminski ani legendární skladatel Williams) tak Steven natočil film, který není pro každého, nezískal za něj další "sošku" do sbírky ale potěší všechny, kteří mají rádi kvalitní filmařinu a rádi se poučí i o jiných historických událostech než jsou jen válečné konflikty.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 687 bodů
9
Jde o několikáté filmové zpracování známého případu a tak v podstatě nepřináší nic nového. Je jen zpracován zase o něco jinak. A mistrovský rukopis Stevena Spielberga je skutečně znát. Jde o mimořádné dílo pojednávající okolnosti oné události, které se emočně dostávají do srdcí diváků a vyvolává u nich vytvořit si svůj vlastní úsudek. Násilí opravdu vyvolává jen další a zbytečné násilí a taková je kupodivu i myšlenka celého filmu. Snímek sice vyznívá jako další obyčejný zábavný akční thriller, ale přes své syrové konfrontační momenty a krapet provokujícími aspekty určitých událostí vlastně poukazuje na reálné nesmyslné použití násilí, které přežívá do dnešních dnů.
Pete69
Pete69
32 979 bodů
7
Steven Spielberg chtěl udělat z příběhu Mnichovského atentátu velkofilm a je to z filmu strašně cítit, chtěl udělat nejlepší zpracování.. ale má to i své negativní stránky, je tam spousta omáčky a dlouhých hlušších pasáží.. měl jsem co dělat, abych držel více než dvě a půl hodiny plnou koncentraci. Věci kolem likvidace atentátníků jsou pak pěkně zpracované a atmosféra ve scénách je hustá.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
8
-------Toto je upoutávka na můj komentář------Toto je upoutávka na můj komentář-------:))) Věrohodnost doby byla vskutku zdárně zachována. Tomu patří moje pochva. Jako pochvala. Děj byl taky originální. Hlavní hrdina vlastně nebyl žádnej klaďas, ale to tam asi nebyl nikdo. Spielberg po Schindlerově seznamu zase natočil něco, za co se nemusí stydět. Obzvláště vyzdivhuji realičtičn... realisčnost... realističnou.. reálnost chrstanců krve a dalších smrtelných zranění, jakožto i uvěřitelné přestřelky a výbuchy. Naopak co se mi nelíbilo bylo, že už jsem jen čekal na scénu, kdy se jim do cesty při nějaké vraždě připlete nevinný občan a vůbec mě nepřekvapilo, že to byla malá holka. Humorně na mě zase působila vážná scéna na konci, kdy jsme v mezistřizích při milostném aktu viděli zavraždění rukojmích a jak se stupňoval počet obětí, stupňovaly se i orgastické výlevy a fyzično sexuálního aktu bylo vyobrazeno jako vybití zlosti ze všeho atentátnického zla. Po shitu největším, jako je Válka světů, bych teď možná Spielbergovi aji podal hadicu, aby se uhasil, kdyby hořel.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
8
Kniha George Jonase popisující atentát na izraelské atlety na olympiádě v Mnichově roku 1972 se stala bestsellerem, ale její převedení na plátno trvalo více než 20 let. Rozhodně to však tématu neubralo na skandálnosti, ba naopak. Po brutálním teroristickém útoku se izraelská předsedkyně vlády Golda Meier (Lynn Cohen) odhodlá k razantní odezvě. Izraelská tajná služba Mosad vybere svého člena Avnera (Eric Bana), aby se stal šéfem speciální tajné špiónské buňky, která má za úkol atentátníky najít a povraždit. S přibývajícími mrtvými a více či méně úspěšnými atentáty však sami agenti pochybují o svém poslání. Steven Spielberg se netají svými názory a svůj opus Mnichov nabízí jako materiál k diskusi, která se ovšem začala odehrávat v médiích již hodně před premiérou filmu. Dokonce se přihlásil i jeden z přeživších atentátníků, který Spielbergovo dílo otevřeně kritizoval. Stejná kritika se však režisérovi dostala i z řad Izraelců. Film však nabízí divákovi doslova magický zážitek. Funguje jako brilantní thriller i jako psychologické drama. Spielberg skvěle dokázal navodit atmosféru a Mnichov tak rozhodně nepatří mezi filmy, které by měly vidět citlivější povahy. Autenticitě napomáhá pečlivá výprava a vizuálně doladěná složka evokující filmy ze 70. let. Svou úlohu však sehráli i skvělí herci, kromě osvědčeného Geoffrey Rushe nejvíce zaujme soustředěný výkon Erica Bany, který po neuvěřitelně komerčně úspěšné sérii filmů táhne celý film. Mnichov se hrál v kinech po celém světě bez žádné reklamní kampaně (nutno dodat, že bez placené, samotné uvedení plnilo stránky všech novin) a Spielberg si z pozice autora díla vynutil i různá distribuční privilegia. Mnichov byl nominován na 5 Oskarů včetně toho za nejlepší film.
Spooner
Spooner
15 887 bodů
10
Spielberg se tento rok opravdu překonal. Nejdřív nám dokázal naservírovat vynikající sci-fi záležitost Válka světů a teď nám předvedl další mistrovský kousek. Tentokrát ovšem úplně změnil žánr a pustil se na tenkých led izraelského konfliktu. A je to film vskutku mistrovský. Hned na začátku Steven vysvětluje, co že se tenkrát vlastně v Mnichově stalo, protože lidé o tom moc neví (ani já ne). Uvedl nás nádherně do děje a my se setkáváme z několika Izraelci, kteří chtějí uskutečnit pomstu. Je to pomsta velice krvavá a všechny vraždy jsou natočeny tak výborně,až se člověku tají dech. Atmosféru 70. let se podařilo vykreslit na 100%. Všechny postavy jsou dobře napsány a hlavně výborně zahrány. Eric Bana ukazuje,že opravdu patří k současné herecké elitě,i když zatím není moc znám. Daniel Craig je ve své roli více než přesvědčivý a Geoffrey Rush také potěší. Film je plný vynikajících vedlejších postav, ať už jde o Luise a jeho otce, nebo ostatní členy Avrenova "komanda". Spielberg opět dokázal, že si s ním dá počítat v každém žánru a umí každé téma natočit s citem a dokáže rozvířit davy, aby se lidé o toto téma začali zajímat. A to je dobře. Mně se totiž z kina nechtělo z tohodle filmu jentak odejít, a to trvá docela dlouho
sabule
14 227 bodů
9.5
Tento napínavý snímek jsem si dost užil a kdo se trochu vyzná v historii a atentátu na izraelské sportovce na olympiádě v Mnichově,tak by si ho neměl nechat ujít.Velmi dobrý výběr herců počínaje Hulkem a konče Bondem a jejich hledání a potrestání hlavních viníků onoho atentátu.
avenis
avenis
11 521 bodů
6
Velmi dlouhé, napínavé, smutné. Základní myšlenkce, že zlo plodí zlo a pomsta vyvolá odvetu, bylo učiněno zadost. Film je plný smrti a příprav na smrt. Politické pozadí je nutno znát, jinak se divák ztrácí. (21.9.2022)
Tom Hardy
Tom Hardy
8 369 bodů
6
Až nechutně akademický Spielberg, u kterého jsem měl permanentní pocit, že si „božský Steven“ přečetl, co všechno leze kritikům na nervy a pokusil se tedy vyjít „zlým jazykům“ vstříc. Možná je to dáno tím, že jsem se k tomu filmu dostal až po Letu číslo 93, možná je to dáno mou oblibou v Schindlerův seznam, ale u Mnichova jsem se většinu času nudil. Z filmu na mě sálal doslova chlad, přes který jsem příběh sledoval nejen coby fyzicky, ale především emočně nezúčastněný divák (což mi u téhle látky přijde až neuvěřitelné). Počáteční masakr byl tak útržkovitě podán, že nebýt seznámen s okolnostmi tehdejšího útoku, zřejmě bych tak úplně nepochytil, co se vlastně kde komu stalo. Spielberg se za pomoci syrové kamery a perfektní dobové atmosféry snaží seč může, ale na rozdíl od Kauzy CIA Roberta De Nira jsem nebyl zaujat samotnou spletitostí způsobu práce (které se tvůrci nijak zvlášť nevěnují), díky čemuž mi tu chyběl protipól k té úmyslně chladné atmosféře. V Kauze CIA jsem to vnitřní zničení hlavního hrdiny (i přes Damonův herecký minimalismus) chápal díky všemožným ukázkám práce tajných služeb, Bana mě nepřesvědčil ani řevem během soulože.
výfuk
výfuk
2 975 bodů
8
Původně jsem si myslel, že půjde o nějaké ekonomické drama, pak se z toho vyklubala Mnichovská olympiáda, ale místo oné olympiády se nakonec příběh zasadil do událostí po olympiádě. Steve to udělal docela zajímavé, ale přišlo mi, že třeba Affleck si s arabským světem v Argu pohrál líp. Do Banovi role by se klidně hodil Bale, ale Eric to také zvládl. Nicméně, krásně zfilmovaný pravdivý příběh, kde jsme měli trochu současnosti a trochu minulosti (na rok 72).