Proč vlastně na jediném receptu šetřit, když se alespoň jednou osvědčí? Kinematografií dnes hýbou letité filmové franšízy, jež v mnoha případech startovaly takzvaně od píky, po americku lze patrioticky říct s velkým snem a skromným zázemím podněcovanou kreativitou. Vezměte si Star Wars, jež George Lucas roku 1977 málem nedokončil a zadlužil se tak, že mu hrozil osud mrakodrapových skokanů po krachu newyorské burzy. Nová naděje ale obrovsky uspěla a následný úder Impéria stál třikrát tolik – nemluvě o moderních Disneyho článcích, jež i se započtením inflace své rozpočty trvale znásobují. Tento text vám představí několik zásadních filmových pokračování, jejichž rozpočty závratně vylétly buď nárazově oproti přímému předchůdci, nebo i postupně v průběhu let v rámci dlouhodobé série.
Články 160
Nedávno jsme si připomínali, že The Mandalorian & Grogu režiséra Jona Favreaua, jehož první díl se chystá na přespříští rok, je de facto jediným živým filmovým projektem ze světa Star Wars. Sedmiletou pomlku mezi filmy si Disney rozhodně nepředstavoval, když značku kupoval, ale chladné reakce na nové filmy vedly producenty k zmražení svých plánů a restartu. Zmínili jsme, že se kutí šest dalších námětů, ale žádný z nich není jistý. Jeden z nich se nyní dere na povrch.
„Miluju tě,“ dojemně vyhrkne princezna Leia (Carrie Fisher) ve chvíli, kdy její životní lásku Hana Sola (Harrison Ford) čeká zmrazení v karbonitu. „Já vím,“ suše odvětí neukočírovatelný hejsek a tato bez přehánění ikonická hláška se od té chvíle, tedy od jara roku 1980, stává nezapomenutelnou součástí popkultury. Za zmínku však stojí, že s tímto nápadem nepřišel ani George Lucas, ani scenáristé páté epizody Hvězdných válek Lawrence Kasdan a Leigh Brackett, nýbrž samotný Ford.
Zdá se, že Mandalorian je v tuhle chvíli jediným sub-brandem Star Wars, který zůstává naživu. Vývoj filmové trilogie o dalších osudech Rey Skywalker byl podle mnohých spekulací pozastaven a vlastně se pořád jistě neví, kdy (a jestli) se jí dočkáme. Přestože Disney samozřejmě už dávno získal zpět své 4,5 miliardy dolarů, které zaplatil Georgi Lucasovi, i tak je život Star Wars pod jeho dohledem v dost bezútěšné situaci. V tuhle chvíli to tedy vypadá, že myšák Mickey vsadí all in na svou poslední kartu.
O původní trilogii Hvězdných válek obvykle uvažujeme jako o výsostně autorském díle George Lucase. To on přece stál za veškerým děním z předaleké galaxie, že? Lucas je samozřejmě podepsán pod náměty všech tří epizod, režíroval však pouze první z nich, tedy Novou naději. Důležitost dalších dvou režisérů, tedy Irvina Kershnera a Richarda Marquanda, se dlouhodobě upozaďuje, zdá se však, že jim (a především prvnímu z nich) Lucas vděčí za mnohé.
Být ženou v branži, kde se chlapi s žílami na bicepsech ohání velkými kvéry a cedí drsné hlášky směrem k protivníkům, jež se chystají oddělat, není jednoduché. Maskulinní osmdesátá léta, kdy kinematografie jako čelní hvězdy uznala Arnolda Schwarzeneggera a Sylvestera Stalloneho, přesto otevřela prostor také hrdinkám, které nemohou čekat na pomocnou ruku. Silné ženy v akčních filmech, ať už těch dobrodružných, hororových či komediálně laděných, v některých případech ještě nesetřásly sexuální objektivizaci, ale mužům to dokázaly nandat a obstarat i lidštější, empatický přístup.
Nedávná Akolytka (Star Wars: The Acolyte) nepřinesla většině fanoušků Star Wars pozitivní náladu. Naopak, okolo projektu se rozbouřila obří vlna nenávisti, která jen potvrdila, že uspokojit názory i vkusem extrémně polarizované cílové publikum je čím dál složitější. Ještě letos si však bude chtít Lucasfilm napravit reputaci dalším seriálem, který bude v jistých ohledech jiný než jeho předchůdci. Bludná banda (Star Wars: Skeleton Crew) se totiž zaměří na dětské hrdiny. Dokázala ale prvním trailerem zaujmout?
Uchechtaný císař Palpatine vstoupil do světa Star Wars až v poslední klasické epizodě, kde jsme se o něm vlastně skoro nic nedozvěděli. Talent skotského shakespearovského herce Iana McDiarmida byl ale tak nezapomenutelný, že se sithskému padouchovi podařilo pohltit celou sérii. Pro pomoc k němu nakonec utíkal i bezradný Disney. A Není divu. Ať byly totiž Star Wars co do popkulturního postavení nahoře, nebo dole, McDiarmida si vždycky každý vychutnal. Sithský císař včera oslavil 80. narozeniny.
Z universa Hvězdných válek se postupem dekád poměrně nevyhnutelně stalo něco úplně jiného, než díky čemu George Lucas koncem 70. let stvořil tu nejpopulárnější ságu v dějinách kinematografie. Současné příspěvky do světa Star Wars se leckdy snaží být uvědomělejší a dospělejší nežli jejich předchůdci, což je také důvodem, proč je zatvrzelá fanouškovská komunita odmítá – vždyť minimálně původní trilogie stála na přiznané pohádkovosti, morální naivitě a jasně načrtnutých postavách.
Tento týden si fanoušci nejslavnější filmové franšízy všech dob připomínají dvě zásadní výročí. V úterý 14. května oslavil tvůrce a duchovní otec předaleké galaxie George Lucas kulaté 80. narozeniny. Dnes, tedy 19. května, pak uplynulo 25 let od premiéry ve své době jednoho z nejočekávanějších filmů všech dob, snímku Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (Star Wars: Episode I - The Phantom Menace). A to jsou rovnou dva velké důvody k tomu si ověřit, jak moc dobře svět Star Wars vlastně znáte.