Pojem „největší filmová katastrofa“ nevztahujeme na žádný konkrétní titul, ale hollywoodská studia jím mohou každoročně ocejchovat nějaký ten pompézně nabobtnalý kasovní průšvih ze svého katalogu. Roku 1999 to ve stáji Warner Bros. odnesl obludně předražený a koncepčně rozlítaný sci-fi western Wild Wild West s Willem Smithem, Kevinem Klinem a Salmou Hayek, který vydělal 220 milionů dolarů a vzhledem k podobné výrobní a marketingové ceně mohl putovat do šrotu. Režisér Barry Sonnenfeld se za nezvládnutou produkcí po letech ohlédl ve svých memoárech a jádro pudla nachází v pozdní herecké výměně a soupeření na poli komiky a extravagance.
Články 21
Někdy se zdá, že herec či herečka má pro určitou úlohu až přehnaně vysokou kvalifikaci. I ti nejslavnější lidé z oboru si často rádi odskočí k takřka komiksovému padoušství, kdy jejich zloduši vedou excentrické řeči o dominanci, podrobování či vsazení svých nemesis do věčných okovů. Někdy je k účasti na těchto projektech vedou silné osobní motivace, jindy peníze, důvěra ve scénář nebo i jejich umělecká vize, která daný film přímo utváří. V následujících případech se skvělí a renomovaní herci chopili záporáků v dílech, která u mainstreamového publika a kritiky pohořela. Často hlavně díky nim však posléze načichla kultovním odérem a přestřelené nebo prostě neobvyklé herecké výkony jsou tím, co si na nich můžeme zaručeně užívat.
Příbuzenské vztahy jsou v Hollywoodu nezanedbatelné. Stejně jako ve většině obchodních sfér, v nichž vás předchází reputace vašeho rodiče nebo staršího sourozence. Za víc než století, během něhož platí především herci a režiséři za hvězdy, jejichž filmografie nabývají kanonických rozměrů, se vyrojila řada rodinných klanů s vícegeneračním rozsahem. Následující dynastie jsou v Hollywoodu nejúspěšnější z hlediska kvality i kvantity filmových děl, na nichž se podílely.
Filmy vznikají podle skutečných událostí, novinových článků, knih, komiksů, hraček (ahoj, Transformeři a Barbie!), počítačových her, stolních deskových her a také podle atrakcí ze zábavních parků. V Česku tuto tradici naplňuje třeba Romance pro křídlovku, kde se významné scény odehrávají na kolotoči, podobně i v Dědictví aneb Kurvahošigutntág. V USA nestačí kolotoč, je zapotřebí mnohem masivnější a nákladnější atrakce. Příběh není určený pouhým pohybem, ale celým prostředím a atmosférou. Globálním hitem se stali Piráti z Karibiku, kteří opustili jednoduchou koncepci „jízdy na lodičkách“. Strašidelný dům svou podstatu opustit nemůže, a tak se víceméně celý odehrává... ve strašidelném domě.
Na Netflixu se objevilo všech osm dílů první sezóny seriálu Wednesday, za nímž stojí věhlasný Tim Burton a který využívá známých postav Addamsovy rodiny. Sází však především na temné hláškování titulní hrdinky, jež ale musí být trochu jiná, než jakou ji známe.
Pokud vaše děti zrovna neplánují v děsuplných kostýmech obcházet sousedství a koledovat o cukrovinky, což u nás ostatně nebývá tolik zvykem, máme pro ně filmové tipy, které je seznámí s hororovým žánrem.
Netflix chystá osmidílnou sérii Wednesday na motivy slavné Addamsovy rodiny. V čele tohoto projektu bude stát Tim Burton. Jeho Wednesday se vyhlíží takřka dekády, ale ruku na srdce: opravdu je to dobrý nápad? Upoutávky zatím sice dokonale naplňují očekávání, ale ani o kus víc. Má nás to skutečně nalákat?
Ivan Reitman se narodil v Československu a v USA se mu podařilo udělat velice slušnou kariéru. Kromě toho, že natočil dva díly Krotitelů duchů, v roce 2016 produkoval jejich ženskou verzi a letos i dětskou, zapříčinil také zlom v kariéře Arnolda Schwarzeneggera, kdy z akčního hrdiny udělal komika ve snímcích Dvojčata, Policajt ze školky a Junior. Produkoval rovněž skvělou komedii Soukromé neřesti o rozhlasovém moderátorovi Howardu Sternovi nebo film svého syna Jasona Reitmana Lítám v tom. Odešel z tohoto světa v poklidu, ve spánku v rodinném domě v Kalifornii. Tím se mu splnilo něco, o čem sní asi většina lidí.
Ačkoli se zdá, že devadesátky tu s námi byly ještě včera, opak je pravdou. Přelom tisíciletí nastal před dvaadvaceti lety. Za tu dobu se zvýšila nejen populace či inflace, ale rovněž se zcela zapomnělo na spoustu kdysi slavných a úspěšných herců a hereček. Následujících osmnáct jmen platilo v devadesátých letech za drahocenné hollywoodské harcovníky, ovšem nové milénium jim nepřálo. Dnes na ně vzpomínají jen pamětníci, kteří rádi tráví čas u retro filmů. O koho se jedná?
Pokud se film nepovede a kritici i publikum se mu vysmějí, neznamená to ještě, že nemá co nabídnout. Někteří uznávaní a talentovaní herci se totiž čas od času ocitnou v projektech nevalných kvalit, které zachrání od úplného fiaska. Následující seznam poukáže na patnáct takových případů, kdy na sebe jeden skvělý herecký výkon upoutal většinu pozornosti v jinak průměrných až mizerných filmech.