Méně známý ale výborný snímek, který s přehledem překonává známější "Tankový prapor" a s přehledem konkuruje "Černým baronům". Nepřekonatelný Rudolf Hrušinský a bezchybná atmosféra.
Moc krásný syrový snímek a jeden z prvních, který byl po převratu natočen "soudruhům na míru". Škoda, že v televizi na něj člověk nenarazí. Rudolf Hrušínský ukázal, proč byl jedním z nejlepších herců a ostatní "zobáci" už tenkrát ukázali svůj talent. Moc pěkné depresivní drama, které Rudolf Hrušínský povýšil na umělecké dílo.
Autobiografický scénář Jiřího Křižana (velká škoda, že jich nestihl napsat víc) ve výborném zpracování režiséra Martina Hollého, v hlavní roli vypravěčova dědečka exceluje Rudolf Hrušínský. Téměř dokonalá, autentická a velice přesvědčivá dokumentace života v komunistické represi, v níž v očích mocných přecházela "vina" z otce na syna ... a také krásná, procítěná ilustrace moravanství.
Srovnávat tento film s Černými barony je trochu podpásovka, protože ti jsou především komedií - sice místy hořkou a hodnou zamyšlení, ale přesto především komedií. V Tiché bolesti můžeme rozeznat spoustu motivů, které se vyskytují i ve známějším a divácky atraktivnějším snímku, zde se jde více do hloubky (a občas i na tu komedii dojde, protože něco je tak absurdní, že se tomu skutečně nedá nesmát).
Jeden z posledních filmů zlaté české éry charakteristické úžasnými herci, baladickým vesnickým prostředím a deprimující aurou nežádoucí socialistické záštity. Jedno z posledních velkých vystoupení Rudolfa Hrušínského, který byl a pro mnohé stále je největším českým hercem v historii. Smutné, velmi autentické a chvílemi úsměvné vyprávění o tehdejší lidové nátuře a problémech, které , částečně díky takovým filmům, přerůstají hranice minulosti. Neprávem zapomenutý filmový poklad a jednoznačně životní role Pavla Zedníčka :)
Křižanův pohled na členy jednotek PTP se všemi základními esencemi jeho tvorby, mužností, přímočarostí a chutí slivovice. Jiřík si svou postavu Uhraje, ale film stojí hlavně na panu Hrušínském a Jandákovi, kterému blbci vážně jdou! Pan Hollý si uměl vybírat příběhy a nebál na svou dobu a místo točit moderně, dočkáme se pohybu kamery, jednotného tempa vyprávění, přehledných flashbacků a hladkého střihu. Další dílo, jenž by si zasloužilo stát se povinnou četbou. Příběh o tom, že i když se k vám osud chová jako k mravenci, kterému právě spálili mraveniště, nemusí to znamenat, že se nemáte chovat jak rovný chlap!... 90%
Skoro jako by to v sobě českoslovenští filmaři po celou dobu normalizace dusili a při první příležitosti, když bolševik odstoupil, mu to vpálili do tváře a Tichá bolest spatřila světlo kinosálů. Filmová poetika v podobě, jakou snad umíme jen u nás, když dokonale balancujeme nad radostí a smutkem a pro tuhle melancholii u nás ani nemáme ten správný termín a přesto sálá ze všech dobově podobných snímků.. Prakticky zapadnutý československý snímek, který se i ve zdejším žebříčku ocitl snad z respektu, když jej samotný téměř nikde nereprízují, zatímco Zlatí úhoři anebo dokonce Černí baroni kolují v televizních programech několikrát do roka.. Balada o zlomené rodině, kterou systém odstrčil na okraj společnosti, otce odsoudil k smrti, matce pak puklo srdce žalem, až nakonec zbyl jen chlapec s dědou sami. Ale co s takovým dítětem? Vždyť je to potomek nekalých živlů, politických vyvrženců, buřičů těžce vybojovaného socialismu. Co by všechno mu zakažme, ukazujme si na něj, OSPOD u něj zřídí místopříslušnou stanici, jen pro jeho pravidelné kontroly, zda jeho výchova už konečně probíhá dle norem. Jaký život může malý Honzík mít.. Avšak jelikož má u sebe dědečka v podání mistrovského Rudolfa Hrušínského, který pro životní moudra a porozumění nechodí daleko, dostalo se i Honzíkovi slušné dětství.. Silný příběh vyprávěný s jedinečnou tragikomickou poezií, ve které ke štěstí stačí tak málo. Dokud ale někomu nedošlo, že Tichá bolest může být umocněna vojnou, která Honzíka s dědou definitivně rozdělí.. Pétépáci jsou sví, ale Černí baroni to tentokrát nejsou.. 75%
Rudolf Hrušinsky je génius ktorý každú scénu kde bol povýšil na niečo viac. Tichá bolesť je hlavne vďaka nemu silný film. Poetický a so smutným príbehom, melancholickou hudbou a zaujímavým námetom. Trochu rušilo nie úplne dokonalé skákanie v čase, pár dobre rozbehnutých vecí mi vyfučalo do prázdna, ajtak ale ide o jeden z tých lepších a bohužiaľ aj často prehliadaných Českosloveských filmov.
Skvělý film z padesátých let o vojácích pétépácích. Skvělé herecké výkony, přehledné přeskakování časových rovin a skvělěj scénář, hlavně moudra co vycházej z úst pana Hrušínského jsou k zamyšlení.
Hluboký lidský příběh, jehož jednoznačným vítězem je herectví Rudolfa Hrušínského. Kdykoliv je na scéně či promlouvá do obrazu, připadá vám, že mluví sám život. Napsané věty jsou protkány zkušeností a hlavně jsou pravdivé... "Nenech si nikdy nikým nic diktovat"