Armáda se krátce po sametové revoluci stala oblíbeným ztělesněním neduhů socialistické společnosti. Na konci května 1991 měl premiéru komediální Tankový prapor, o pouhý měsíc později se v kinech objevila komornější, méně divácky vděčná a notně temnější Tichá bolest, která navzdory svým nesporným filmařským kvalitám právě ze zmíněných důvodů větší ohlas nevyvolala. A o další rok později spatřila přítmí kinosálů vojenská řachanda Černí baroni. Všechny tři snímky se vracely do tuhých poměrů 50. let a hořkosladce zobrazovaly absurdní byrokracii zelených hlav.
Články 3
Filmy 11. 8. 2023
„Jak je to možné, soudruhu?!“ Rekordní Tankový prapor stále baví svou absurditouTéma 18. 10. 2020
Rudolf Hrušínský: Slavný herec upadl u komunistů v nemilost. Po revoluci obdržel 170 tisíc preferenčních hlasů a stal se poslancemVčera jsme si připomenuli 100 let od narození legendárního herce a režiséra Rudolfa Hrušínského. Vypisování jeho ikonických rolí by bylo nošením dříví do lesa, pojďme se tedy poohlédnout za jeho životními epizodami, kde nemuselo hrát hlavní roli divadelní a filmové umění, ale například politika, kolegialita nebo vizionářství, které ale přišlo příliš brzy.
Téma 14. 3. 2020
5 zásadních filmů o první světové válceTeprve nedávno do našich kin vstoupil skvělý velkofilm 1917, jenž se - jak už název napovídá - odehrává během první světové války. Té se sice filmaři nevěnují zdaleka tolik, jako té druhé, i o ní ale vzniklo několik silných a významných snímků, které si zaslouží diváckou pozornost.