Spalovač mrtvol

85%
Spalovač mrtvol
Rodina Kopfrkinglových žije na první pohled šťastně a spokojeně. Otec se o všechny svědomitě stará a zahrnuje je až přehnanou láskou a péčí. Miluje své zaměstnání v krematoriu a má přátele ve fašistických kruzích. Jeden z nich ho přesvědčí ke vstupu do nacistické strany a zároveň ho upozorní na neárijský původ jeho ženy. Z psychicky nevyrovnaného člověka se tak stává zvrácený udavač a vrah, který neváhá oběsit svoji manželku a brutálně zabít vlastního syna. V závěru přijímá nabídku účastnit se příprav na masové kremace v domnění, že tím přispěje ke spáse světa.



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
10
Perfektně zpracovaná novela Ladislava Fukse s výborným Rudolfem Hrušínským. Kdo knihu četl asi ví co ho čeká, avšak pro neznalce by to mohla být velice těžká podívaná. Neskutečný film.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 687 bodů
10
Mistrovské filmové dílo Juraje Herze dle literárního počinu autora Ladislava Fuksy s mistrovským hereckým koncertem Rudolfa Hrušínského, který postavu ředitele krematoria Karla Kopfrkingla zvěčnil tak dokonale, že je, stejně jako jeho pojetí Švejka, chtě nechtě, naprosto nepřekonatelné. Jedná se o epickou prózu s grotesktními až hororovými prvky, čemuž dal Juraj Herz režijním umem sobě vlastním ohromnou sílu, čemuž také pomohla kamera Stanislava Miloty. Černobílý obraz byl využit ve vší své dokonalosti a to i s použitím nejrůznějších úhlů obrazu a tzv. rybího oka. Z vnitřního myšlenkového přednesu Kopfrkingla při hlubším vnímání skutečně až zamrazí. Smrt je pojem a žeh osvobozením. Spojení se šílenstvím války důmyslně překonává veškerou absurditu doby právě v rámci psychiky a konání. Likvidace vlastní rodiny a spálení těl je plně v souběhu s nacistickou židovskou otázkou. Tělem a duší je Kopfrkingl hodný člověk a starostlivý otec od rodiny, odmítající násilí ze strachu z války. Jenomže propaganda udělá své a tak podlehne nátlaku, uvěří nadřazenosti a nutnosti zbavení se méněcenných lidí. Matka od rodiny židovka, syn charakterově změkčilý. Dle Tibetské filozofie navíc svůj čin osvětlí jako pomoc pro vyšší zájmy. Do tohoto díla je skutečně nutné se plně ponořit a vnímat každičké vyřčené slovo. Co věta, to myšlenka. Skutečně jde v takovém atmosférickém marasmu své doby o spásu lidstva? Sám Juraj Herz v koncentračním táboře nějaký čas pobyl, takže do snímku určitě přidal i něco svého. Pokud Kopfrkingl či snímek jako celek působí odtažitě, depresivně a zhnuseně, čímž nutí diváka od toho odejít, paradoxně splňuje svůj účel. Atmosféru nacistické doby, právě v kontextu se židovskou otázkou, už asi silněji vytvořit nejde. Reálný svět s iluzemi halucinogenních snů v souběhu s realitou a fikcí. V rámci své metaforické symbolicky docela složité filmové dílo, ale kdo se tomu poddá a nechá se unášet celým vyprávěním, plně se ocitne v duševním strachu židů, co bude dál. Snímek, který by měl být vlivem své výpovědi ceněn zlatem.
Pete69
Pete69
32 979 bodů
7
Koncert Rudolfa Hrušinského, který mluví snad v 60% filmu. Příběh jen pomalu graduje, ale o to více se napínavé to je. Knihu jsem nečetl, takže jsem úplně nevěděl, co se z toho vyvine. Neříkal bych tomu horor, spíše psychologické drama, nebo takový Český Film Noir.

Dodatečné informace

Původní název:
Spalovač mrtvol (více)
  • Československo Spalovač mrtvol
  • Československo El incinerador de cadáveres
  • Československo L’Incinérateur de cadavres
  • Československo L'uomo che bruciava i cadaveri
  • Československo The Cremator
  • Československo The Cremator - Der Leichenverbrenner
Premiéra v ČR:
14. 3. 1969
Distributor:
Národní filmový archiv
Země původu:
Československo
Přístupnost:
18+
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • Orchestrion a střelnice na pouti jsou stejné rekvizity, které byly použity ve stejném roce v úvodních titulcích seriálu "Hříšní lidé města pražského". Jak k nim, tak ke Spalovači mrtvol dělal hudbu Zdeněk Liška.
  • Exteriéry byly natočeny u krematoria v Pardubicích, které připomíná Tibetský chrám. Síň s rakvemi byla natočena ve Strašnicích, urnová místnost pak v ateliérech.
  • Autor stejnojmenné novely Ladislav Fuks, který na scénáři spolupracoval s Jurajem Herzem, si přál, aby roli Karla Koprfkingla ztvárnil Josef Somr. Režisér Juraj Herz však prosadil do hlavní role Rudolfa Hrušínského st.