Tento týden nás televizní stanice šetřit opravdu nebudou – svou premiéru si totiž odbudou hned tři seriálové novinky, od nichž si tvůrci slibují velké věci. Kromě nich si ale probereme také trojici filmových tipů, které by měly potěšit příznivce klasik i skvěle natočených žánrovek.
Články 28
Hrdina z Věci Kurt Russell měl dveře do showbyznysu pootevřené díky otci Bingu Russellovi, jenž v 50. letech válel na westernové scéně. Tam se jako ryba ve vodě cítil také Charles Bronson, legendární herec ze Sedmi statečných či Tenkrát na západě. Roku 1963 si přitom s mladým, teprve dvanáctiletým Russellem zahrál v seriálu The Travels of Jaimie McPheeters, který rok nato završil celovečerní snímek Guns of Diablo. Herec na prahu puberty poctil Bronsona, známého jako nedůtklivého a nepřístupného, zvláštní pozorností, čímž vzniklo přátelství plné sympatických gest.
George Lucas neměl v plánu dovolit Star Wars, aby mu pohltily život. Což je při zpětném pohledu hrozně smutné. Viděl se jako rebel a vesmírnou pohádku pro dvanáctileté kluky (jeho slova) točil proto, aby vydělal peníze na naplnění svých subverzivních autorských plánů. Proč v tom Lucas selhal, by byl námět na samostatný text. Pro nás je důležité, že prakticky okamžitě po premiéře Nové naděje začal shánět schopné řemeslníky, kteří by mu podle jeho náčrtu stloukli pokračování. Jedním z nich se stal i tehdy třicetiletý Lawrence Kasdan, jenž dnes slaví 75. narozeniny.
Nic Pizzolatto, bývalý tvůrce úspěšného detektivního seriálu Temný případ, chystá pro Amazon ambiciózní projekt z Divokého západu. The Hollywood Reporter přinesl informaci, že půjde o televizní předělávku slavného westernu Sedm statečných. Práva má Amazon od března 2022, kdy za 8,5 miliardy dolarů odkoupil klasické studio MGM.
Málokdo přizná, že by měl remaky osvědčených klasik rád, zároveň však na ně většina z nás chodí do kina. Kde se kouzlo remaků vlastně bere?
Původem československý skladatel filmové hudby Elia Cmiral emigroval v 80. letech do Švédska, načež se o dekádu později uchytil v Hollywoodu. Zná se s Dolphem Lundgrenem či s Johnem Travoltou. Na Českou republiku však nikdy nezanevřel a na konci dubna se sem znovu vrátil, tentokrát kvůli akci Composers Summit Prague, sympoziu věnujícímu se filmové hudbě a těm, kteří se v této disciplíně hodlají zdokonalovat. Rozhovor s Eliou Cmiralem byl vedený v kavárně Skautského institutu v pondělí 25. dubna, tedy ještě před závěrečným úterním koncertem v Rudolfinu, kterým Composers Summit vyvrcholil.
Keanu Reeves se momentálně těší velké pozornosti díky uvedení nového Matrixu. Při té příležitosti zmínil v rozhovoru pro časopis Esquire filmy, na které nedá dopustit.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.
Všichni víme, jak dopadla kinoverze Ligy spravedlnosti. Z velkého konkurenta Avengers se stal předražený pilot seriálu s uspěchaným tempem, mizerným představením nových hrdinů a legendárně tragicky zamaskovaným knírkem Henryho Cavilla. Nyní přichází původní vize. Ve čtyřhodinové verzi, s předlouhou expozicí, v níž se šetří akcí a s obrazovým formátem, která nás neplánovaně vrací do devadesátek, kdy jsme ještě chodívali do půjčoven pro videokazety. Asi to nezní úplně lákavě. A přesto výsledek stojí za trochu té trpělivosti.
Každý fanoušek filmu má své osobní herecké favority, jimž by nepřál nic jiného než nesmrtelnost a nekonečný příděl nových rolí. Bohužel, život nikomu nenadržuje a řada slavných tváří stříbrného plátna opustila tento svět předčasně, často ještě v útlém mládí. Pojďme si na ně krátce zavzpomínat.