Charlese Bronsona se každý bál. Nesmlouvavého herce obměkčil až mladičký Kurt Russell
Třiasedmdesátiletý Russell, jehož westernový seriál přivedl k dalším televizním hitům jako Uprchlík, The Man from U.N.C.L.E. nebo Gilligan's Island, v rozhovoru pro Vice před devíti lety zavzpomínal na zvláštní vztah se zesnulým hereckým kolegou. Bronson proslul jako představitel mlčenlivých drsných hrdinů prahnoucích po pomstě, kteří ale dokázali nastavit přívětivou tvář – tak jako Bernardo O'Reilly v Sedmi statečných, jenž se spřátelil se skupinou vesnických chlapců. Takovou odezvu v něm Russell toužil probudit a tvrdil, že si staršího kolegu oblíbil.
„Charlie Bronson byl v mnoha koutech průmyslu neoblíbený. Dělal podlé věci. Já ho ale měl rád a jednou jsem mu přinesl dárek,“ vrátil se Russell k zárodku své kolegiální tradice, již poté často dodržoval i v dobách největší slávy. Odezva však v případě Bronsona nebyla úplně tradiční. „Dárek přijal a odešel s ním rovnou do svého přívěsu. Všichni se na mě obraceli a varovali mě, že je to prostě nešťastný chlap. Já si říkal, že je to ok. Po půl hodině mi vyřídili, že mě Charlie chce vidět. Šel jsem k přívěsu, zaklepal jsem a přemýšlel nad tím, co jsem sakra udělal špatně. Otevřel dveře, podíval se na mě a prohlásil: ‚Um, nikdo mi předtím dárek nedal, tak díky.‘ A zabouchl dveře.“
Bronson vyrůstal v extrémní chudobě a v dolech těžil uhlí od dětství, kdy přišel o těžce pracujícího otce. Roku 1943 narukoval do armády a bojoval proti Japoncům na sklonku druhé světové války. Nebyl tedy zvyklý očekávat od druhých laskavosti, ovšem uměl na ně patřičně reagovat. Po dvou měsících Russellovi přinesl skateboard Makaha a jeden si koupil i pro sebe. Oba novopečení přátelé spolu jezdili po areálu MGM, dokud to mladému herci z pojistných důvodů nezakázali.
Když pak Kurt přišel na scénu bez skejtu, Bronson zpozorněl a šel rovnou za prezidentem studia. Podle Russella minul sekretářku a zamířil s ním přímo do kanceláře. „Tohle je Kurt, k narozeninám jsem mu donesl skateboard a budeme na nich venku všude jezdit. Jen jsem to chtěl nahlásit," řekl prý a bez dalšího slova spolu odešli. Po zbytek produkce spolu dál „skejtovali" a dvanáctiletý kluk tím zcela popíral Bronsonovu pověst tvrďáka, jenž dle režiséra Michaela Winnera „mlátil lidi“ a později pohrdavě odmítal herecké nováčky včetně Roberta De Nira, Al Pacina a Sylvestera Stalloneho.
Na Kurta Russella ovšem rodák z Pensylvánie udělal obrovský dojem a podle jeho stylové filmové persony vytvaroval několik vlastních postav včetně MacReadyho z Věci nebo Snakea Plisskena z akčňáku Útěk z New Yorku. Po přelomu tisíciletí Russell několikrát pracoval s Quentinem Tarantinem, jenž Bronsona rovněž v pubertě obdivoval, především jeho schopnost rychle přecházet od chladnokrevných záporáků ke cool antihrdinům, kteří v tehdejší exploatační tvorbě neměli konkurenci. A přitom jim stačilo jen přinést dárek.
Podívejte se na žebříček nejlepších herců a zkontrolujte, jak vysoko se zde Russell a Bronson nachází.