Letos to nebyla až tak záludná volba. Retro snímek Vlny od režiséra a scenáristy Jiřího Mádla od srpna dobývá tuzemská kina, v nichž před sebe nepustil žádnou z ostatních velkých premiér. Dosud jej vidělo přes 350 tisíc diváků a divaček, kteří většinou pějí nadšené ódy a na karlovarském festivalu filmu přiklepli vítězství v Divácké ceně deníku Právo s famózním skóre 1,05. Příběh redakce Československého rozhlasu, která v dobách před a bezprostředně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 bojovala za zachování svobodného projevu, bude po hlasování České filmové a televizní akademie bojovat jako český vyslanec o Oscara.
Články 21
Letní filmová škola slaví 50. narozeniny a její program proto bude snad ještě nabitější než jindy. Festivaloví návštěvníci se od pátku 26. července do čtvrtka 1. srpna v Uherském Hradišti dočkají množství retrospektiv, díky nimž budou moci na velkém plátně zhlédnout jedny z nejlepších filmů všech dob. Podívejme se na desítku titulů z letošního programu, která je seřazená chronologicky podle data vzniku snímku a řídí se pravidlem, že každá programová sekce může být zastoupena pouze jednou. I díky tomu je patrné, jak našlapaná letošní nabídka bezesporu je.
Zodpovědně a smysluplně vybrat ty nejlepší československé filmy je nejen obtížný, ale přímo nadlidský úkol. Do žádného žebříčku totiž nelze napasovat rozmanité trendy napříč více než stoletím tuzemské kinematografie, a tak člověk vždy ztroskotá na srovnávání nesrovnatelného. Je „lepším“ filmem tahle vtipná komedie, anebo toto strhující drama? A lze se na zaprášené veselohry dívat očima tehdejších diváků a divaček a nikoli dnešní, dobově podmíněnou optikou? Odpovědi nejspíš uhodnete, přesto je třeba se k tomuto náročnému úkolu nějak postavit.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Česká televize dnes večer na stanici Art uvede oscarové Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela a následně autorův dokumentární portrét v rámci cyklu Zlatá šedesátá. Naskýtá se tedy ideální příležitost připomenout si ceněný snímek i jeho režiséra, který v roce 2020 zemřel.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev, každoročně vybírá i kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. V letošním roce akademici v hlasování rozhodli vyslat za Českou republiku do boje o prestižní filmovou cenu snímek režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo.
Kandidáta na Oscara za Českou republiku vybrala Česká filmová a televizní akademie, která každoročně udílí ceny Český lev. Do širšího kola nominací v kategorii Nejlepší zahraniční film bylo vysláno životopisné drama režiséra, producenta a scenáristy Davida Ondříčka pojednávající o dráze fenomenálního běžce Emila Zátopka.
Dnes do českých kin vstupuje Cesta domů, třetí část vorlovské trilogie, kterou před 21 lety započal titul Cesta z města. Jak se originálnímu autorovi žije „mimo civilizaci“ na Rabštejnsku, co pro něj znamená technologický pokrok, 50 let divadla Sklep a jak se cítí v pozici režiséra kultovního Kouře? Dočtete se níže v obsáhlém rozhovoru.
A aktuálně probíhajícím nouzovém stavu jste si nenechali ujít VOD novinky, seriály ani československou oscarovou klasiku. S jakými dojmy, názory a poznatky? Kinobox i tento týden vybírá z databáze vaše nové komentáře. Nové tipy i na starší filmy, seriály a pořady.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která stojí za udílením cen Český lev, každoročně vybírá i kandidáta na Oscara za Českou republiku. Letos do boje o nejprestižnější filmovou cenu vysílá drama Šarlatán. Svůj poslední snímek, inspirovaný skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, natočila režisérka Agnieszka Holland podle scénáře Marka Epsteina a do hlavní role obsadila Ivana Trojana a jeho syna Josefa Trojana.