Natočit film je pořádná řehole. I když hlavní slovo má mít režisér, zvlášť u studiových produkcí se názory střetávají, představy se vyvíjí a původně dosazení členové štábu či obsazení z různých důvodů nemohou na projektu pokračovat. A tak se nadstavbové miliony dolarů občas musí vrhnout do přetáčení už pořízeného materiálu, což je v Hollywoodu naprosto běžnou praxí s různícími se kvalitativními efekty. Kuloáry nedávno pročísly zvěsti o masivních dotáčkách Baleríny ze světa Johna Wicka, jejichž drastičnost vůči přínosu režiséra Lena Wisemana sice zákulisní zdroje posléze mírnily, ale o zajetých praktikách věčně nespokojených studií říkají své. Pojďme si nastínit stručnou historii významných filmových přetáček, v angličtině nazývaných reshoots, které za pět minut dvanáct proměnily slavné filmy a občas i kulturu jako takovou.
Články 17
Vietnamský veterán John Rambo, jenž po návratu do vlasti naráží na odpor lokálního šerifa a v následných filmových výpravách decimuje nejen asijské protivníky, spadá mezi dvě nejslavnější postavy Sylvestera Stalloneho. Těžko si představit, že autor knižní předlohy David Morrell místo něj preferoval úplně jinou a románovému hrdinovi bližší tvář. Už roku 1972 si vysnil obsazení country zpěváka a pozdější filmové hvězdy Krise Kristoffersona, jenž zemřel 28. září ve věku 88 let.
Streamovací domovina nejdražšího seriálu všech dob, Prstenů moci ze světa Pána prstenů, ještě ve světě nemá takový apel jako Netflix nebo HBO. Na Amazon Prime Video přesto nalezneme několik více či méně zaprášených klasik, které s moderním publikem artikulují způsoby rozmanitými, nadčasovými a místy vyloženě rozkošnými. Problém nicméně v České republice a v mnoha dalších zahraničních trzích nastává s ohledem na jazykovou bariéru, neboť většina nejatraktivnějších klasických děl postrádá vedle dabingu i české titulky. Podívejme se na patnáct přehlížených filmů z tamní nabídky, které mohou z různých perspektiv uspokojit především nostalgiky. A současně nakrknout uživatele vyžadující český překlad, jemuž Amazon zatím moc nepřeje. A to je v případě následných perel velká škoda. Pro příznivce české lokalizace ale Amazon naštěstí také nabízí bohatou nabídku titulů (v našem filtru si nastavte dabing a nebo titulky).
Společnost Pannonia Entertainment uvádí do českých kin v omezené distribuci digitálně restaurovanou verzi kultovního Lovce jelenů (1978). Tříhodinový snímek Michaela Cimina (Magnum Force, Nebeská brána) s Robertem De Nirem v hlavní roli byl jedním z prvních, které reflektovaly válku ve Vietnamu a syndrom veteránů. Poukazuje na dobrodružnou povahu, bezstarostnost a rozčarování těch, kteří do války narukovali. Pokud přežili, vraceli se jako zcela odlišní lidé.
Poslední dekáda sice byla z pohledu nominálních tržeb pro Hollywood úspěšná, ale zdání klame. Zatímco všude vidíme jen filmy od Marvelu, které dokázaly ovládnout trh díky vyprávění na pokračování a bezprecedentnímu cílení na fanoušky, o bezpočtu drahých propadáků se mimo odbornější analytické kruhy moc nemluví. Koronavirus poprvé v historii přerušil hollywoodskou výrobu, streamovací služby otevřely náruč ještě zběsilejší vlně pirátství a velká studia v čele s Disneym jsou zadlužená až po uši. Rostoucí divácký nezájem a produkce „na jistotu“ v mnohém připomíná situaci, v níž se Hollywood ocitl už v padesátých a šedesátých letech. A jak si ukážeme, žádná změna není v kinematografii náhlá a náhodná. Současná situace sice v mnohém připomíná hollywoodské poválečné tápání, ale ve skutečnosti jde o lineární vývoj, který nám jistě brzy připraví další filmovou revoluci.
Za svou kariéru natočila pouhých 17 filmů, z toho většinu ještě v sedmdesátých letech. I proto je dnes Barbra Streisand vnímána hlavně jako zpěvačka. V roce 1983 však zaznamenala ve filmovém světě úspěch, který byl pro tehdejší postavení žen zásadní.
Francisi Fordu Coppolovi, který se navždy zapsal do dějin režií mafiánské trilogie Kmotr, bude brzy 83 let. V době, kdy většina lidí je už v důchodu, se ale chystá na možná největší film své kariéry. Připravuje ho skoro čtyřicet let a nikdo mu na něj nechtěl dát peníze.
Kevinu Costnerovi stačily pouhé dva filmy k tomu, aby si nadobro zničil pozici filmového hitmakera: ve Slavných propadácích již dostatečně propraný The Postman - Posel budoucnosti a Vodní svět, který si dnes večer můžete naladit v televizi.
Slavný herec se vůbec poprvé ocitá ve slunných westernových kulisách a diriguje ho přitom jeden z nejlepších režisérů současnosti. A dle očekávání jde o velmi vyspělý snímek, který se za western v pravém smyslu slova ani nedá označit.
Narodili jste se mezi lety 1980 až 1990? Pak vítejte v novém speciálu, kde vám řekneme, jaký největší filmový propadák patří k vašemu roku narození. Je to barvitá sestava!