Nalaďte se na Vlny dosavadního jednoznačného úspěchu Jiřího Mádla. Letní filmový hit, který atraktivně pokryl invazi vojsk Varšavské smlouvy ze srpna 1968 z perspektivy nemilosrdně stíhaných pracovníků Československého rozhlasu, má o krok blíž k oficiální nominaci na prestižní cenu Oscar. Americká Akademie zveřejnila zúžené seznamy letošních uchazečů v několika kategoriích včetně nejlepšího neanglicky mluveného (neboli zahraničního) filmu, kam se z českých zástupců naposledy probojovalo Nabarvené ptáče z roku 2019 a Šarlatán o rok později. Finální nominace budou vyhlášené 17. ledna a celkově 97. oscarový ceremoniál se uskuteční v noci na pondělí 3. března.
Články 47
O 17. listopadu 1989 se v Česku víc mluví a píše, než natáčí. To je vzhledem k posedlosti tuzemské kinematografie historií překvapivý stav věcí. Zvlášť když uvážíme, že události konce roku 1989 v životech mnoha současných filmařů představují nejvýznamnější historický milník, kterého se sami účastnili.
Letos to nebyla až tak záludná volba. Retro snímek Vlny od režiséra a scenáristy Jiřího Mádla od srpna dobývá tuzemská kina, v nichž před sebe nepustil žádnou z ostatních velkých premiér. Dosud jej vidělo přes 350 tisíc diváků a divaček, kteří většinou pějí nadšené ódy a na karlovarském festivalu filmu přiklepli vítězství v Divácké ceně deníku Právo s famózním skóre 1,05. Příběh redakce Československého rozhlasu, která v dobách před a bezprostředně po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 bojovala za zachování svobodného projevu, bude po hlasování České filmové a televizní akademie bojovat jako český vyslanec o Oscara.
Letní filmová škola slaví 50. narozeniny a její program proto bude snad ještě nabitější než jindy. Festivaloví návštěvníci se od pátku 26. července do čtvrtka 1. srpna v Uherském Hradišti dočkají množství retrospektiv, díky nimž budou moci na velkém plátně zhlédnout jedny z nejlepších filmů všech dob. Podívejme se na desítku titulů z letošního programu, která je seřazená chronologicky podle data vzniku snímku a řídí se pravidlem, že každá programová sekce může být zastoupena pouze jednou. I díky tomu je patrné, jak našlapaná letošní nabídka bezesporu je.
V první polovině 90. let se o Janu Svěrákovi hovořilo jako o nejspíš nejtalentovanějším filmaři z generace mladých českých tvůrců. A zcela oprávněně. Obecná škola to dotáhla až k oscarové nominaci, Kolja ji o pár let později už proměnil. Oba tituly patří mezi naše nejoblíbenější porevoluční snímky, v mezidobí však dal Svěrák do kupy ještě dva další podařené snímky, jimž se pohříchu dostalo mnohem méně pozornosti.
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Hořká komedie Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Kulový blesk patří mezi stálice televizního programu a nejoblíbenější normalizační díla. Populárním tvůrcům se zde podařilo spojit absurdní cimrmanovský humor s prvky melancholie a nostalgie, díky čemuž je snímek něčím víc než jen prvoplánovou řachandou. Nově ho najdete na iVysílání České televize, kde bude dostupný do 4. listopadu.
Česká televize uvedla jihokorejský oscarový film Parazit, který je nyní dostupný i na iVysílání, ale pouze do neděle 8. října. To, že neanglicky mluvený film vyhrál v roce 2019 i cenu za nejlepší film, byl průlom a zázrak. Vypovídá to něco i o tom, jak moc se svět globalizuje a jak různé společnosti stále víc řeší téma vykořisťování.
Ve čtvrtek v noci zemřel jeden z nejvýznamnějších českých filmových dramaturgů Václav Šašek. Na svém kontě má téměř 60 snímků jako dramaturg a 26 scénářů jako autor. Bez něj by neexistovala česká nová vlna a těžko si bez něj představit i 70., 80. a 90. léta naší kinematografie.
Osmý víkend se pro Avatara ukázal osudným, první pozici v žebříčku návštěvnosti opustil ve Spojených státech i v Česku. Nejde ale o ostudný ústup, nyní již více než dvoumiliardový kolos stále neřekl poslední slovo. Jednička u nás však již připadla české mainstreamové komedii Ostrov Rudolfa Havlíka, který si nejspíš bude moct spravit chuť po podměrečné Prezidentce.