Kamil Fila

Kamil Fila

Autor
Od roku 2023 vytváří pro Kinobox videorecenze na aktuální filmy a seriály, předtím magazín tři roky vedl. Začínal v roce 1999 jako externista magazínů Živel a od roku 2003 psal pro měsíčník Cinema. Mezi léty 2005-2010 pracoval jako redaktor odborného periodika Cinepur, od roku působil na plný úvazek jako redaktor deníku Aktuálně.cz a mezi léty 2012-2016 byl v týdeníku Respekt. V roce 2013 získal cenu Křepelka pro nejlepšího novináře do 33 let. V roce 2016 založil vlastní web Ještěvětšíkritik.cz. Vyučoval či vyučuje na katedře Teorie a dějin filmu a audiovizuální kultury na FF MU v Brně, Vyšší odborné škole publicistiky, FAMU a pravidelných seminářích MFF Jihlava. Byl nebo je externistou pro časopisy Finmag, Heroine.cz, magazín Salon deníku Právo, Hospodářské noviny, Deník N a Lidové noviny. Je spoluautorem knihy David Lynch: Temné stránky duše. Podílel se jako odborný redaktor knih Matrix (Joshua Clover) a Mrtvý muž (Jonathan Rosenbaum) pro nakladatelství Casablanca. Pro AktuálněTV točil videorecenze (Za)biják Kamila Fily. Píše knihu o filmových utopiích a dystopiích nazvanou Tohle je budoucnost?. V roce 2024 vyjde jeho kniha Velmi pozdní odpoledne zabývající se proměnami chápání sexuality.

Články autora

  1. Videorecenze: Oppenheimer není moc explozivní, ale spíš vibrační podívaná
    Filmy20. 7. 2023
    Videorecenze: Oppenheimer není moc explozivní, ale spíš vibrační podívaná

    Tříhodinové drama Oppenheimer o „vynálezci atomové bomby“ (nebo spíš o vedoucím týmu, který ji sestavil) je těžké, přetěžké. Žádný humor a nadsázka, žádné dobové hudební hity, jen proudy a kilometry slov od mnoha mužů v oblecích. V trailerech jsou použité snad všechny venkovní širokoúhlé záběry, ve skutečnosti se však jedná o stísňující konverzačku v několika malých místnostech.

  2. Videorecenze: Barbie není pro malé slečny, ale pro dospělé, co se nenechají snadno urazit
    Filmy19. 7. 2023
    Videorecenze: Barbie není pro malé slečny, ale pro dospělé, co se nenechají snadno urazit

    Vítězem tohoto týdne se nejspíš stane Barbie. Právě tento film budou lidé víc navštěvovat a víc si pamatovat. Je to natolik originální podívaná, že má šanci stát se kultovní.

  3. Film Barbie je příliš dobrý pro tento svět. Část publika z něj však může být zklamaná
    Recenze18. 7. 2023
    Film Barbie je příliš dobrý pro tento svět. Část publika z něj však může být zklamaná

    Těžko říct, co očekávají lidé, kteří budou první týden s představou letní růžové romantické komedie masově chodit na film Barbie. Přinejmenším v USA to z předprodeje vypadá, že do pokladen přinesou kolem 80 až 100 milionů dolarů. Reklamní kampaň dalece zamlžuje, o čem snímek vlastně je a pro koho. Možná jde o největší trolling v dějinách Hollywoodu, krátce předtím, než se zhroutí celý systém letních blockbusterů.

  4. Videorecenze: Animovaná Suzume je o červených cuccích řinoucích se z hlubin Japonska
    Filmy18. 7. 2023
    Videorecenze: Animovaná Suzume je o červených cuccích řinoucích se z hlubin Japonska

    Do českých kin se dostává jedno dvě anime ročně. Snímkem Suzume bychom měli kvótu víceméně splněnou. 122minutová romanticko-komediální fantasy road movie (ano, v Japonsku se s žánry nemažou) je sedmým celovečerním počinem Makota Šinkaie.

  5. Jak by to vypadalo, kdyby světelné meče ve Star Wars fungovaly tak, jak mají?
    Téma16. 7. 2023
    Jak by to vypadalo, kdyby světelné meče ve Star Wars fungovaly tak, jak mají?

    Všichni víme, že děj Hvězdných válek probíhá v předaleké galaxii, kde technologie fungují trochu jinak než v našem světě. Vyrobit světelný (tedy laserový) meč by bylo extrémně drahé a je otázka, zda by s ním vůbec šlo bojovat. Laserové gama nože používané při operacích dovedou řezat maso a kosti, laserem jde rozříznout i kov. Problém je, že by s nimi nešlo šermovat tak, jak jsme z filmů zvyklí, tedy něco vykrývat i zastavit.

  6. Videorecenze: Na lodi Adamant plují obzvláštníci. Berlínský vítěz ale není pro každého
    Filmy16. 7. 2023
    Videorecenze: Na lodi Adamant plují obzvláštníci. Berlínský vítěz ale není pro každého

    Na letošním festivalu v Berlíně získal hlavní cenu Zlatého medvěda dokumentární film Na lodi Adamant od francouzského režiséra Nicolase Philiberta. Do našich kin ho nyní uvádí Aerofilms.

  7. Videorecenze: V Mission: Impossible chceme Cruisovi sejmout z tváře znepokojivě nestárnoucí masku
    Filmy13. 7. 2023
    Videorecenze: V Mission: Impossible chceme Cruisovi sejmout z tváře znepokojivě nestárnoucí masku

    Harrison Ford jako Indiana Jones v pátém filmu neuspěl. Retro přestává táhnout, ani stáří hrdiny není atraktivní a digitální omlazování nepůsobí dobře. Tom Cruise v sedmé Mission: Impossible na to jde jinak, stáří neřeší a dívá se do budoucnosti.

  8. Nebaví vás Zaklínač na Netflixu? Dejte si japonského Zavírače v kině
    Recenze13. 7. 2023
    Nebaví vás Zaklínač na Netflixu? Dejte si japonského Zavírače v kině

    Japonské anime Suzume je sedmým celovečerním počinem padesátiletého scenáristy a režiséra Makota Šinkaie. Ve 122 minutách střídá epické měřítko a intimní momenty. Vypráví o středoškolačce, která se shodou okolností připlete do cesty kastě „zavíračů“, kteří zajišťují, aby do Japonska z podzemí neproudili démoničtí červi, kteří můžou způsobit zemětřesení.

  9. Zemřel nejslavnější český spisovatel Milan Kundera. Filmy podle svých knih neměl moc rád
    Téma12. 7. 2023
    Zemřel nejslavnější český spisovatel Milan Kundera. Filmy podle svých knih neměl moc rád

    V 94 letech zemřel v Paříži spisovatel Milan Kundera. V exilu zde žil od roku 1975 a do Česka zavítával jen sporadicky a inkognito. Psal francouzsky, nikdy neposkytoval rozhovory pro česká média a donedávna nedával ani svolení k českým překladům svých knih. Zfilmovány byly čtyři jeho texty. Po americké adaptaci Nesnesitelné lehkosti bytí z roku 1988 se zařekl, že už nikdy neposkytne filmařům práva na zfilmování jakéhokoli svého románu či povídky.

  10. KVIFF: Minnie a Moskowitz vás vyléčí ze závislosti na romantických komediích
    Recenze9. 7. 2023
    KVIFF: Minnie a Moskowitz vás vyléčí ze závislosti na romantických komediích

    Je to jedna z nejpodivnějších romantických komedií všech dob. Ani Opilí láskou od Paula Thomase Andersona nejsou tak vyšinutí jako Minnie a Moskowitz od Johna Cassavetese. Film z roku 1971 jako by vzniknul z odporu k tomu, jak Hollywood ukazuje lásku a nahrazuje ji něčím, co už v budoucnu ani nejde filmařsky opakovat.

  11. KVIFF: Kos v ostružiní jako metafora deflorace. Gruzínská poezie o nehezkých lidech
    Recenze8. 7. 2023
    KVIFF: Kos v ostružiní jako metafora deflorace. Gruzínská poezie o nehezkých lidech

    Ochota zhlédnout filmy z (kinematograficky) malých zemí je sama o sobě mizivá. Pokud někdo netvoří pod záštitou filmové velmoci, stává se téměř neviditelným. Tak schválně, kolik jste za svůj život viděli gruzínských filmů? A nepočítáme akční trhák Vyproštění 2 z Netflixu, který se zčásti odehrává v gruzínském vězení a hraje v něm vedlejší roli gruzínský velmistr v přetlačování paží Levan Saginašvili. Přitom nádherný snímek Kos v ostružiní, uváděný na karlovarském festivalu, rozhodně stojí za zhlédnutí.

  12. KVIFF: Umberto Eco posmrtně vypráví o dezinformacích a fašismu
    Recenze5. 7. 2023
    KVIFF: Umberto Eco posmrtně vypráví o dezinformacích a fašismu

    Italský učenec a spisovatel Umberto Eco zemřel v 84 letech v roce 2016. Nyní o něm uvádějí dokument, který není prostým medailonkem, ale spíše demonstruje způsob jeho myšlení. Snímek Umberto Eco: Knihovna světa nám během 80 minut poskytne tolik myšlenek jako několik jiných filmů dohromady. Činí to však naštěstí velmi přístupnou a zábavnou formou. Což by vás o díle, kde budou mluvicí hlavy popisovat knihy a knihovny, nejspíš předem nenapadlo.

  13. KVIFF: Unavená naděje je masterpiece, kde se kultura rozpouští v přírodu
    Recenze3. 7. 2023
    KVIFF: Unavená naděje je masterpiece, kde se kultura rozpouští v přírodu

    Každý rok čekáte na to, že přijde dílo s velkým D. Film, který „řekne všechno“. Něco, co shrne naši dobu do jednoho stlačeného uměleckého časoprostoru. Naposledy jsem tohle zažil s mexickým filmem s příznačným názvem Naše doba od Carlose Reygadase v roce 2018. Mezitím vždy vznikne mnoho skvostných miniatur, dokonalých psychologických mikrokosmů, kdy se na detailu ukáže celek, jen si ho musíme umět domyslet. Vznikají jednotlivé silné příběhy, které nemají přesah k veškerenstvu. Ale natočit něco rozmáchlého, co v sobě pojme všechny vrstvy reality, se nepodaří jen tak někomu. Zvládla to Unavená naděje.

  14. KVIFF: Citlivý člověk podle Topola je nesoudný experiment, který by se neměl opakovat
    Recenze3. 7. 2023
    KVIFF: Citlivý člověk podle Topola je nesoudný experiment, který by se neměl opakovat

    Adaptace románu Jáchyma Topola Citlivý člověk se uchází o cenu v hlavní soutěži festivalu Karlovy Vary. Jedná se o první samostatný celovečerní snímek 36letého režiséra Tomáše Kleina, který v roce 2016 dokončil za zesnulého Jana Němce film Vlk z Královských Vinohrad. Topolovy knihy jsou kvůli svému jazyku téměř nezfilmovatelné, což ukázal jak Anděl Exit, tak Sestra. Režisér před slavnostní premiérou řekl, že snímek bylo extrémně těžké natočit a práce na něm zabrala tolik času, že jeho žena stihla odrodit dvě děti. Ale to nevěděl, že pro spoustu lidí bylo ještě těžší jeho dílo dokoukat a že řada z nich odcházela z kina s pocitem, že také prožili cosi tak náročného jako porod.

  15. KVIFF: Pohrdá víc Brigitte Bardot svým manželem, nebo režisér publikem?
    Recenze2. 7. 2023
    KVIFF: Pohrdá víc Brigitte Bardot svým manželem, nebo režisér publikem?

    Každý rok je potřeba napít se z varských filmových pramenů a nasát do nozder trochu historického sirovodíku. Jinými slovy jít na filmy, které vznikly v době, kdy jsme ještě nebyli na světě, a které jsme většinou neviděli na plátně. A pokud viděli, technická kvalita nestála zanic. Letos nám ve 4K digitálním remastru přinesli Pohrdání od Godarda, a tím věru nepohrdneme.