Profilový obrázek

Marcos22

Marek Řeháček

Komentáře 258

Od nejnovějších
  1. Clouds
    Clouds (2020)
    10
    Clouds je inspirativním životopisným dramatem s obrovským srdcem, natočeným podle memoáru Fly a Little Higher: How God Answered a Mom's Small Prayer in a Big Way od Laury Sobiech, který svou láskou, lidskostí, pozitivním přístupem k životu a hlavním poselstvím, naprosto vyčnívá z běžné filmové produkce. Zde nejde pouze o film jako takový, zde jde o zanechání odkazu výjimečného člověka, anděla v lidském těle. Zachycení čistoty duše Zacha Sobiecha, jeho inspirativní přístup k životu v těch nejtěžších chvílích a přesné přenesení na plátno je v podání režie Justina Baldoniho doslova dechberoucí. Se zatajeným dechem divák sleduje neuvěřitelně intenzivní, niterný příběh sedmnáctiletého kluka, jehož primárním cílem je postrčit diváky, aby svůj život nezačali žít až v momentě, kdy se dozví, že umírají. Film vyjma výše zmíněného velmi vhodně poukazuje na důležitost rodiny, učitelů, přátel a lásek v našich životech, kteří mají v různé míře přímý vliv na jeho kvalitu. Filmový zážitek prohlubuje fantastický výkon Fina Arguse, který v roli Zacha Sobiecha předvádí herecky vyspělý výkon, až je to u profesí jednadvacetiletého modela zarážející. Perfektně jej doplňuje trojice Sabrina Carpenter v roli Sammy, Madison Iseman v roli Amy a Summer H. Howell v roli Grace. Soundtrack poté již jen umocňuje radostně nostalgické vyznění filmu, který nemá sebemenší chybu. Výjimečný filmový zážitek je dán také skutečností, že režisér Justin Baldoni na snímku poctivě pracoval dlouhých šest let a o životě Zacha Sobiecha již natočil v letech 2013 a 2014 dva krátkometrážní dokumenty s názvy Meet Zach Sobiech I My Last Days a Zach Sobeich, One Year Later | My Last Days. Velké doporučení úplně všem. 💯 (13.08.2024)
  2. Vetřelec: Romulus
    Vetřelec: Romulus (2024)
    4
    Komorní vesmírná sci-fi s komplexním diváckým zasvěcením do vetřelčí problematiky, působící edukativním dojmem pro frančízou nepolíbené publikum. Romulus nejvíce trpí tím, že se Fede Alvarez snažil vytvořit vetřelčí film pro všechny věkové kategorie, ale ve finále neuspokojí ani jednu z nich. Zatímco pro mladé publikum je zde vyjma poslední půlhodiny naprosto nulová akce a příběh nezaujme, pro padesátníky, kteří si jedničku a dvojku užili v kině zase není zajímavé sledovat bandu špatně napsaných, nevyzrálých a přechytralých puberťáků. Nutno podotknout, že vyjma skutečnosti, že divák nemá jediný důvod fandit ve filmu lidem či si přát, aby některá z postav přežila, musí hodně přivřít očí nad umem hlavní představitelky (Cailee Spaeny v roli Rain) se zbraní, protože několikasekundové zaškolení působí jakkoli, jen ne věrohodně. Vyjma vizuálních efektů, které však mnohdy působí velmi lacině, a několika viditelně předvídatelných lekaček tak nemá Vetřelec: Romulus vůbec co nabídnout a nelze jej doporučit žádnému fanouškovi série. Maximálně někomu, kdo neviděl žádný z dílů a nechce trávit hromadu času nakoukáváním ostatních dílů, aby pochopil veškeré souvislosti, které mu jsou zde shrnuty ve dvou hodinách. Oživení série jako v případě Predátora a jeho Kořisti se nekoná. Dvě hvězdy za akční poslední třicetiminutovku a nápad s kyselinou při stavu beztíže, jedno z největších zklamání roku. Romulus vyhrává alespoň hlavní cenu za nejhorší filmovou scénu desetiletí, a to výtahový teleport, to se opravdu vyplatí vidět :,D. Dvě hvězdy. 😕 (15.08.2024, ČSFD projekce)
  3. Five Feet Apart
    Five Feet Apart (2019)
    8
    Tři kroky od sebe jsou osudovou náctiletou romancí z nemocničního prostředí, ve kterém je hlavním tématem boj pacientů proti různým formám cystické fibrózy. Film je inspirován a věnován Claire Winelandové, kterou režisér poznal při natáčení dokumentu Meet Zach Sobiech: My Last Days. Baldoniho režijní celovečerní debut je mistrovský ve své komplexnosti a lidskosti, divák se dokáže velmi přesně vcítit do postav hlavních představitelů a představit si každodenní těžkosti a radosti, které život s nemocí přináší. Mistrovský je film také výběrem ústřední dvojice, Cole Sprouse aka "dvojče" Jana Ciny a Haley Lu Richardson aka "ženské dvojče" Jirky Krále, předvádí prvotřídní herectví, funguje mezi nimi chemie a jejich výkony jsou uvěřitelné. V neposlední řadě je mistrovská též hudba, takřka každé jedné zvolené písni se daří významně prohloubit intenzitu zážitku dané scény. Silné čtyři hvězdy a obrovská natěšenost na každý nový Baldoniho film. 👍 (12.08.2024)
  4. Longlegs
    Longlegs (2024)
    6
    Detektivní atmosférický satanistický soft horor, plynoucí ve velmi pozvolném tempu, ve kterém herecky exceluje Maika Monroe a velmi zdatně ji sekunduje Nicolas Cage v roli Longlegse. Největším pozitivem snímku je vedle hereckých výkonů, zdařilá a velmi neortodoxní práce s kamerou a se závěrečnými titulky, které v divákovi evokují dojem pekla a jeho blízkosti. To je však k pozitivním stránkám vše. Mezi ty negativní, jež utkví v mysli diváka po skončení filmu nejvíce, patří scénář, konkrétně nelogické jednání hlavní představitelky v závěrečné pětiminutovce, a také režisérovo doslovné vysvětlení veškerých dějových souvislostí na samém konci. To zde působí značně nevhodně a potlačuje prostor pro divákův důvtip a vlastní výklad. Celkově hodnotím Perkinsův počin jako solidní průměr za tři hvězdy. 🙂 (12.08.2024, Kino 35, ČSFD projekce)
  5. Námi to končí
    Námi to končí (2024)
    8
    Námi to končí je soft variací Padesáti odstínů šedi a dospělejší verzí španělské teen romance Láska přes okno. Od zmíněných dvou eroticky laděných titulů se liší naprostou absencí explicitní nahoty, a také svým hlavním tématem. Tím je domácí násilí, jakožto nepřípustný element pro zdravý partnerský vztah. Filmové zpracování stejnojmenného románu Colleen Hoover je zářným příkladem povedené transformace knižního díla na filmové plátno. Režisér a představitel hlavní mužské role v jedné osobě, Justin Baldoni, je mistrem dramatických romancí a po Třech krocích od sebe a Clouds zde tato slova pouze potvrzuje. Do své prozatím skromné filmografie připisuje třetí povedený kousek a v budoucnu se od něj máme rozhodně na co těšit. Čtyři hvězdy a doporučení každé romanticky smýšlející duši. 👍 (11.08.2024)
  6. Až na věky
    Až na věky (2024)
    8
    Hravé severské vztahové drama, postupně rozkrývající příčiny chování hlavní představitelky skrze profesionální práci párové terapeutky. V porovnání s oscarovou a tematicky obdobnou Manželskou historií se Až na věky soustředí více na samotnou psychoanalýzu osobnosti a na interakci páru v době vztahu, kdy jej lze zdánlivě ještě zachránit. Režisérka snímku, Lilja Ingolfsdottir, pracuje velmi sofistikovaně s poskytováním informací o páru směrem k divákovi. Zatímco pohnutky ženy rozkrývá velmi detailně, pohnutky muže nechává zahaleny tajemstvím, tak aby nechala výklad na libovůli diváka. A právě to činí film tak svěží, atraktivní a jedinečný. Čtyři hvězdy. 👍 (23.07.2024)
  7. Manželská historie
    Manželská historie (2019)
    8
    Vztahový masterpiece, který divákovi prezentuje velmi lidským a srdceryvným způsobem závěrečnou fázi neúspěšného, avšak přátelského, manželství, v němž se vše podstatné točí okolo témat opatrovnictví a důležitosti kvalitního právního zastupování. Zatímco po stránce hereckých výkonů ústředního tria, Adam Driver, Scarlett Johansson, Laura Dern, nelze snímku absolutně nic vytknout, po té scénáristické již ano. A to konkrétně v oblasti blokování právních služeb v Los Angeles protistranou, kdy ta "největší hrozba" není z neznámého důvodu eliminována jako jedna z prvních. Když divák odpustí Manželské historii tento významný scénáristický přeslap, dostane nadstandardní rozvodovou dramedy, postavenou na potřebě seberealizace matky a manželky v jedné osobě a síle ženy při oproštění se od toxického a nenaplněného vztahu. Čtyři hvězdy. 👍 (24.07.2024)
  8. Past
    Past (2024)
    8
    M. Night Shyamalan do dokázal! Po dlouhých 20 letech navázal na kvarteto Šestý smysl, Vyvolený, Znamení, Vesnice a opět natočil opravdu kvalitní hravý thriller. Vyjma toho se mu Pastí podařilo katapultovat Joshe Hartnetta zpět mezi Hollywoodskou smetánku, z níž se nenápadně vytratil v roce 2007 po Sladově 30 dní dlouhé noci. Hartnett zde předvádí naprosto strhující OCD herecký výkon a dává vzpomenout na disociativní poruchu osobnosti Jamese McAvoye v Rozpolceném, jednom z předchozích snímku režiséra M. Night Shyamalana, v němž hráje prim právě postava s určitou poruchou. V Pasti nelze opomenout vyzdvihnout výjimečnou práci kameramana Sayombhu Mukdeeproma, který po čtveřici snímků Dej mi své jméno, Suspiria, Třináct životů a Rivalové ukazuje, že kvalitativně dospěl mezi takové velikány za kamerou, jakými v současné době jsou Roger Deakins či Emmanuel Lubezki. Svými schopnostmi se mu Past podařilo pozvednout o level výš. To s jakou precizností se mu daří přenést atmosféru živého koncertu na plátno je doslova dechberoucí, naposled se něco takového podařilo Andrew Dunnovi v roce 1992 u Osobního strážce, klobouček. Vyjma několika málo nelogičností, týkajících se převážně chování členů policejního sboru, mohu Past všem divákům vřele doporučit, zejména pak teen publiku, které baví thrillery a rádo chodí na koncerty svých oblíbených interpretů. Tohle je film přípo pro vás. Čtyři hvězdy. 👍 (01.08.2024)
  9. Deadpool & Wolverine
    Deadpool & Wolverine (2024)
    10
    Režisér Shawn Levy natočil film, který oslavuje celoživotní hereckou kariéru Hugh Jackmana, a ten zabalil do svěžího a velmi originálního multiverzního deadpoolovského hávu. Deadpool & Wolverine je přošpikován celou řadou ultimátně povedených hlášek, který diváka nejednou přinutí katapultovat v ústech třímající popcorn na kinoparťáka sedícího jednu, dvě řady před ním. Stejně povedené jsou zde taktéž veškeré bojové scény a jejich nápaditá choreografie, kultovního statusu dosahuje především ta kooperativní, v níž si to ústřední dvojice rozdává se značnou přesilou, a celá scéna je snímána arkádově z boku. S otevřenou pusou dokořán bude divák vyjma těchto scén sledovat i ty s hereckými camey, kterých se zde objeví opravdu přehršel a řada z nich je velmi nečekaná. Ten nejsilnější emotivní moment si Shawn Levy schovává do závěrečných titulků, v něm zaplesá srdce všech milovníků mutantího univerza a jen kvůli tomuto sestřihu stojí za to nového Deadpoola vidět. Tohle se povedlo na výbornou! Pro zachycení veškerých souvislostí, vtípků a easter eggů doporučuji před projekcí zhlédnout minimálně následující tituly: Spider-man: Paralelní světy, X-Men, Logan: Wolverine, Šílený Max: Zběsilá cesta, Fantastická čtyřka, Bídníci, Největší showman, Free Guy: Hra na hrdinu, Návrh, Blade, Elektra + nastudovat články o problematice 20th Century Fox/Disney, o rozpadu manželství Hugh Jackmana, o nikdy nevzniknuvším snímku Gambit. Naprosto zasloužených a poctivých pět hvězd. 👌 (25.07.2024)
  10. Ohjik geudaeman
    Ohjik geudaeman (2011)
    10
    Jihokorejská kultovní lovestory, která se od svého vzniku dočkala už několika úspěšných zahraničních remaků (v Turecku Sadece Sen, v Indii Do Lafzon Ki Kahani, v Japonsku Kimi no me ga toikakete iru). Ohjik geudaeman je srdceryvná romance o tom, co je ve vztahu jeden pro druhého ochotný udělat bez ohledu na následky, které to pro něj přinese. V jednoduchosti příběhu zápasníka, Cheol-Mina, a telefonní operátorky, Jung Hwa, režiséra Il-gon Song je krása, a když k tomu přidá jeden niterný zvrat, tne divákovi přímo do srdce. Právě kvůli snímkům jako je tento mě baví objevovat nové a další země kinematografii zaslíbené, poněvadž se zde ukrývají opravdové filmové poklady. Pět hvězd. 👌 (22.07.2024)
  11. Vlny
    Vlny (2024)
    10
    Jiří Mádl to dokázal! Natočil historicky nejlepší český autorský film. Vedle režie se zde ujal i scénáře a není absolutně od věci jej v této kategorii zařadit po bok takového filmového velikána, jakým je Christopher Nolan s jeho posledním tvůrčím počinem, Oppenheimerem. Pocitově má film nejblíže k Affleckovu oscarovému Argu. Vlny jsou niterným a velmi emotivním exkurzem do života novinářů Československého rozhlasu, bojujících za vysílání necenzurovaného zpravodajství v období okupace Československa v srpnu 1968, které navíc ovlivňují vnější tlaky na členství v StB. Výjimečnost Vln je způsobena jednak intenzivním a uvěřitelným přenesením diváka do 60. let minulého století, a jeho vcítěním se do hlavní postavy filmu, Tomáše Havlíka (Vojtěch Vodochodský). Druhak velmi zdařilým prolínáním veškerých linek příběhu - novináři Československého rozhlasu, bojující za nezávislost vysílání / studenti, bojující za svá práva v ulicích velkoměsta / Tomáš Havlík, bojující se systémem v pracovním a osobním životě. Emoční dopad snímku na diváka je v dnešní době navíc mnohem silnější, než by byl kdy dřív. Důvodem je řada paralel, které může divák spatřovat s Ruskou invazí na Ukrajinu. V závěru se slzám neubrání žádný vlastenec. Vlny v divákovi ještě dlouho po projekci zanechají pocit národní hrdosti a patriotismu. Plná palba, 100 % hodnocení a velké přesvědčení o účasti Vln na závěrečném ceremoniálu v boji o Oscara za nejlepší zahraniční film roku 2024. 💯 (01.07.2024 KVIFF, světová premiéra s osmiminutovým standing ovation)
  12. V hlavě 2
    V hlavě 2 (2024)
    6
    „Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš." Tohoto rčení se bohužel Kelsey Mann, tvůrčí nástupce megaúspěšného kinohitu V hlavě, nedržel a přináší divákům vykradenou a emocionálně vyčpělou kopii prvního dílu. Ta je tentokrát zahalena do sportovního hávu a prim zde hrají témata přátelství a puberty. Tématicky sequel vyjma svého předchozího dílu vykrádá i dva roky starou pixarovku Proměna, která je však minimálně po stránce fyziologických proměn lidského těla komplexnější a edukativnější, navíc je v ní příhodně kladen větší důraz na důležitost rodiny. V hlavě 2 citelně postrádá silný emotivní moment, který by učinil film nezapomenutelným, tak jak se to podařilo u jedničky v případě postavy Bing Bonga. Dvojka kopíruje již divákům známou výpravu hlavních emočních hrdinů do Rileyiny dlouhodobé paměti ve snaze ji "zachránit". Stejně V hlavě 2 pracuje i se střihem příběhů, opět zde dochází ke střídání pohledu na život Riley a lidské emoce, ovládající řídící centrum v jejím mozku. Vyjma zjevení nových pěti lidských emocí (Úzkost, Závist, Stud, Nuda, Nostalgie), tak ani zde nedochází k žádné inovaci. Závěrečné poselství o důležitosti dobrých i špatných vzpomínek, které utvářejí náš charakter, a nepotlačování ani jedné z nich, je velmi chabým vyústěním filmu. Potenciál nebyl absolutně naplněn, a to je ohromná škoda, těch originálních variací, jak s tímto světem pracovat, existuje celá řada. Tři hvězdy. 🙂 (19.07.2024, 3D projekce)
  13. O závod s měsícem
    O závod s měsícem (1984)
    8
    Velmi civilně natočené romantické drama, úzce se dotýkající témat přátelství, narukování, lásky a zodpovědnosti. Režisér Richard Benjamin trefil s castingovou režisérkou, Wallis Nicita, jackpot již při samotném obsazení filmu, trio Sean Penn, Nicolas Cage a Elizabeth McGovern prodávají v základu velmi prostý příběh s nikterak složitou zápletkou za cenu toho nejluxusnějšího zboží na trhu. Každá jedna scéna je natočená a zahraná s naprostou bravurou. Zejména ta při níž Nicolas Cage zpívá píseň Tangerine, patří do zlatého fondu světové kinematografie. Jedinou kaňkou na kráse je skutečnost, že při několika přechodech mezi scénami nepůsobí snímek jednotně, to je nicméně drobnost a čtyři hvězdy si Závod s měsícem plně zaslouží. 👍 (15.07.2024)
  14. Zahradníkův rok
    Zahradníkův rok (2024)
    6
    Tragikomický film o nezlomné lidské vůli, absurditě úředního aparátu, amatérismu tuzemského policejního sboru a nehynoucí a bezpodmínečné lásce k přírodě. Režiséru Jiřímu Havelkovi se po Vlastnících, Očitém svědkovi a Mimořádné události podařilo najít další originální způsob vyprávění svého díla, za což si zaslouží pouze slova chvály a uznání. Každý z jeho filmů je svým přístupem naprosto unikátní a navzájem se nevykrádá. Síla Havelkových snímků tkví především v jedinečném citu převést látku, s níž se diváci setkávají na vlastní kůži ve svém běžném životě, na plátno a tu prodat skrze emoce hlavních představitelů. To se v Zahradníkově roce daří na výbornou, zvláště zásluhou výjimečného mimického galapředstavení Oldřicha Kaisera, který o co méně sdělí divákovi prostřednictvím své postavy, o to více a úderněji toho řekne prostřednictvím role vyprávěče. Pro Zahradníkův rok mám nicméně i přes řadu výše zmíněných superlativů také několik negativních slov. Režisér Havelka působí ve svém čtvrtém celovečerním filmu až přespříliš kriticky a agresivně. Dalo by se říct, že jím pouze podporuje násilí ve společnosti a nedůvěru zejména starší populace v úřady a orgány činné v trestním řízení. Dále chování jednotlivých postav přílišně paušalizuje a nedává prostor pro jejich charakterový vývoj, ty se drží po celou dobu stopáže jednotné šablony svého chování a jednání. Celkové vyznění snah oběti (Oldřich Kaiser) o nekonfliktní vyřešení sporu je zde pojato v negativním duchu, a snímek spíše nabádá k násilné reakci v duchu známé fráze „Silnější pes mrdá.“ Posledním negativem pro mě byla stopáž filmu, 103 minut při převážném užití scén pracujících pouze s mimikou protagonistů, působí nekonečně a pocitově se dostáváme někam ke 130 minutám. Chtělo to alespoň o 20 minut zkrátit a se závěrem si více pohrát. Suma sumárum, Zahradníkův rok přináší do české kinematografie svěží vítr, který zdárně reflektuje agresi ve společnosti a přetrvávající absurditu některých oblastí českého úředního aparátu. Tři hvězdy. 🙂 (16.07.2024, slavnostní premiéra filmu v Cinestar Anděl)
  15. Hra na city
    Hra na city (2024)
    6
    Velmi povedená německá komediální variace na Naprosté cizince a Šílený rande, u které se rozhodně nudit nebudete. Hra na city si jede ve velmi svižném tempu a vygraduje velmi originálním zápasem ve stolním tenise. Tohle se režiséru Marco Petrymu opravdu povedlo! Po dlouhé době opravdu kvalitní německá komedie ze života, ve které nenarazíte na typický a často užívaný pubescentní trapnohumor. Na hranici tří/čtyř hvězd. Za "americký závěr" se přikláním k nižšímu hodnocení, nicméně doporučuji úplně všem. 🙂 (12.07.2024)
  16. X
    X (2022)
    6
    Klasická, poctivá venkovská retro vyvražďovačka s puritánským přesahem a velmi kvalitním vizuálem, avšak s hodně "přitaženým" geriatrickým porno scénářem. Ti West ve svém X kombinuje tvůrčí genialitu, kdy využívá význam mluveného slova pro dvě souběžně se mísící a naprosto odlišné scény, s banálním béčkovým zbavováním se postav teatrálními záporáky. Tato kombinace ústí v konečném důsledku v průměrnou hororovou podívanou. Tři hvězdy. 🙂
  17. Tiché místo: První den
    Tiché místo: První den (2024)
    4
    Režisér Michael Sarnoski natočil snímek o eutanázii, který se nese v duchu snah o splnění posledních několika málo přání hlavní protagonistky. Tento příběh je zasazen do prvního dne přistání mimozemšťanů, známých z prvního dílu Tichého místa, do rušného New Yorku. Absurdita spojení vážného tématu s přistáním marťanů na Zemi bohužel na plátně absolutně nefunguje a působí spíše parodicky. Velkým negativem Prvního dne je oproštění se od funkčního paralelního vyprávění příběhu z pohledu více postav, což byla jakási ochranná známka tohoto univerza. Z toho důvodu je Tiché místo: První den sterilní, nudnou podívanou bez výraznějšího napětí a akce. Takové znásilnění za bílého dne si velmi kvalitně rozjetá Krasinskiho značka opravdu nezasloužila, a Lupita Nyong'o už tuplem ne. Dvě hvězdy. 😕
  18. Osudově blízko
    Osudově blízko (2024)
    10
    Režisér Takahiro Miki natočil emotivně silnou a hluboce srdceryvnou asijskou romantickou variaci na Hvězdy nám nepřály a P.S. Miluji Tě. Na diváka dopadnou v průběhu sledování niterné, upřímné a láskyplné emoce, které vyplaví vodopád slz, a to zásluhou nádherně napsaného scénáře s vynikajícím vykreslením lidských duší hlavních představitelů, které myslí v první řadě na dobro druhého. Osudově blízko je snímkem, vyprávějícím o spřízněných lidských duších, s nimiž se v průběhu života přeje co nejdříve střetnout každý z nás. Bezchybná romance, maximální hodnocení. 💯 (08.07.2024)
  19. Milé laskavosti
    Milé laskavosti (2024)
    8
    Milé laskavosti rozčleněné do tří povídek spojují jednak hlavní postavy (Emma Stone a Jesse Plemons), a druhak téma lidské manipulace, které je v jednotlivých příbězích kombinováno s negativními prvky, s nimiž se ve velkém potýká současná společnost - vydírání, sexuální zneužívání, kanibalismus, náboženský extremismus. To vše je do jednotlivých dějových linek implementováno velmi zdařile a sofistikovaně. Lanthimos nenechá divákovi mozkové závity ani na chvíli vydechnout. 👍 Čtyři hvězdy. (30.06.2024, KVIFF)
  20. Substance
    Substance (2024)
    10
    Sexistická giallo soft porno variace na Aronofskyho Requiem za sen, zkombinovaná s Garlandovým snímkem Men a Lynchovým Sloním mužem. Hlavní poselství o absurditě lidské povrchnosti předává režisérka Coralie Fargeat divákovi velmi neortodoxním způsobem, který jde v závěrečné části až přespříliš za hranu lidské únosnosti a důstojnosti. Pět z pěti dávám pouze z důvodu, jaké haló, diskuzi a nevoli mezi diváky tento kontroverzní počin vyvolal, a přesně o tom kinematografie je. Kultovní film a jeden z nejzásadnějších počinů uplynulé dekády, o Substanci si budou povídat ještě tři generace po nás. Plná palba. 👌 (29.06.2024, KVIFF)
  21. Zatracená krvavá láska
    Zatracená krvavá láska (2024)
    6
    Syrová kriminální romance o tom, jaké hranice jsme ochotni překročit při cestě za láskou. Zatracená krvavá láska svým stylem a atmosférou silně připomíná Refnův Drive, avšak v porovnání s ním značně trpí po scénáristické stránce. Dochází zde k naprosto náhodnému zjevování a mizení příslušníků FBI a otce hlavní protagonistky (Ed Harris), což vede k destrukci uvěřitelnosti příběhu. Herecký výkon Katy O'Brien je kulervoucí a vůbec nepochybuji o tom, že ji role Jackie vystřelí mezi hollywoodskou hereckou smetánku. Režisérka Rose Glass natočila velmi příjemnou žánrovku, které nechybělo moc a mohla se pyšnit označením kultovní, takto to má za tři. 🙂 (18.06.2024)
  22. Já, padouch 4
    Já, padouch 4 (2024)
    6
    Já, padouch 4 je zrodem ultimátního Megaversu, který tvoří pětice kopií ze slavnějších komiksových stájí. Tenhle neortodoxní tým je složený z DC "Plastic man" Tima, X-Men "Cyclops" Mela, Fantastic Four "Thing" Jerryho, MCU "Dr. Strange" Guse a Street Fighter "Blanka" Dejva. A právě tahle pětka superhrdinských Mimoňů na sebe, zejména u dětského publika, strhává tu největší pozornost. Jejich eskapády slouží jako výplň pro hlavní akčně laděný příběh, který je po scénáristické stránce velmi prostý a přímočarý. Vyjma zmíněného nápadu s představením nové partičky, která by v případě úspěchu mohla dostat vlastní sérii filmů, nic nového Já, padouch 4 nenabízí. Ve své 94-minutové stopáži nicméně neurazí a nějaký ten úsměv na tváři vykouzlí. Hodnocení na pomezí tří/čtyř hvězd, za první polovinu, která mě lehce nudila se přikláním k tomu nižšímu. 🙂 (24.06.2024)
  23. Kupé č. 6
    Kupé č. 6 (2021)
    8
    Romantické drama, pojednávající o dvou ztracených lidských duších, které cesty osudu svedou v kupé č. 6 na trase do přístavního města na severozápadě Ruska. Celý, velmi komorní snímek, se nese v duchu postupného sbližování dvou hlavních protagonistů, Laury (Seidi Haarla) a Lyokhy (Yuriy Borisov), u nichž si divák při první konfrontaci řekne, že jsou ze zcela odlišných světů a společnou řeč nikdy nenaleznou. A právě to je největším kouzlem filmu Juha Kuosmanena, který v průběhu 107 minutové stopáže postupně boří bariéry, jež si Laura i divák postavili, a to až do závěrečných scén, kdy to celé sepne a vy si uvědomíte, že v životě nepotřebujete někoho dokonalého, ale někoho kdo vás aktivně posune k dosažení vašich životních snů a cílů. Jedinou slabinou Kupé č. 6 je velmi povrchní rozkrytí ústředních postav, zajít víc do hloubky, nic by nebránilo udělení pětihvězdy, takto za čtyři. 👍 (21.06.2024)
  24. Motorkáři
    Motorkáři (2023)
    6
    Jeff Nichols natočil sociální exkurz do motorkářského klubu a představil dívákovi skrze retrospektivní vyprávění manželky jednoho z motorkářů, veškeré těžkosti, radosti a povinnosti, plynoucí z členství ve společenství obdobně smýšlejících jedinců. Hlavním tématem snímku je problematika generační diverzity, které každý z nás v průběhu života čelí nespočetněkrát. V tom je společně s vymazleným scénářem, kdy je každá jedna scéna pro příběh a vývoj postav významná, tou největší zbraní snímku. Stejně pozitivně vnímám i výkony hereckého tria Austin Butler v roli Bennyho, Tom Hardy v roli Johnnyho, Jodie Comer v roli Kathy. Naopak nejslabším aspektem filmu je paradoxně jeho vizuál. Motorkáři se odehrávají na přelomu 60. a 70. let 20. století a je použita supermoderní kamera z 21. století, prostá jakéhokoli filmového zrna v retro duchu, tím film významně trpí na důvěryhodnosti a samotném diváckém prožitku. Závěrečný dovětek, že ženy ve vztazích vždy dosáhnou svého, jsou velice pravdivou třešničkou na tomhle chutném filmovém dortíku, který si ode mě vysloužil poctivé tři hvězdy. 🙂 (19.06.2024)
  25. Mizerové: Na život a na smrt
    Mizerové: Na život a na smrt (2024)
    10
    Letní blockbuster léta 2024! Přesně takhle má vypadat svěží, inteligentní, zábavný a pořádnou akcí nabitý flák s výborným hlavním záporákem a charismatickou partičkou hlavních hrdinů. Noví Mizerové „vykrádají“ v tom nejlepším slova smyslu sérii Rychle a zběsile, a staví se rázem na piedestal současných bláznivých akčních krimi komedií. Dvojice režisérů Adil El Arbi a Bilall Fallah se společně s jejich dvorním kameramanem Robrechtem Heyvaertem nebojí experimentální práce s vizuálem a divák si přijde na řadu dechberoucích akčních sexy záběrů, včetně FPS scén. Při nich sledujeme akci z pohledu první osoby, kterou jsme si v poslední době mohli naplno užít například u Najšullerova Hardcore Henryho. Vyjma výše zmíněného je na vysoké úrovni taktéž scénář s hudbou, což v konečném zúčtování znamená, že se čtvrtí Mizerové prostříleli k naprosto zasloužené pětihvězdě. Nejzábavnější blockbuster roku a jedno obrovitánské doporučení! 👌 (16.06.2024)
  26. Vrah naoko
    Vrah naoko (2024)
    6
    Richard Linklater natočil velmi neortodoxní romantickou akční komedii, v níž jsou opěvovány sexuální energií nabité záporné postavy (Glen Powell v roli Garyho, Adria Arjona v roli Madison) a divák je na základě tohoto povrchního živočišného pudu adoruje. Napomáhá tomu taktéž fakt, že charakterově správné a férové postavy jsou zde vykresleny dosti neschopně a hloupě. Příběh je sám o sobě velmi prostý a přímočarý. Je velká škoda, že tvůrci v závěru nevyužili udičku na "double twist", který by Vraha naoko posunul o level výš. Takto zůstáváme u průměrného, lehce lascivního, feeling good filmu, kde zlo zvítězí nad dobrem. Tři hvězdy. 🙂 (17.06.2024)
  27. Máme prachy!
    Máme prachy! (2024)
    6
    Edukativní francouzská povídková černá komedie o tom, že vyhrané peníze v loterii štěstí a změnu života k lepšímu nepřináší. Minimálně ne ve čtyřech představených příbězích, které dvojice režisérů Maxime Govare, Romain Choay, rozčlenila dle zaměření na rodinu - seznámení - terorismus a prokletí. V každém z výše zmíněných příběhů se divák zasměje, nejvíce pak u toho prvního, kde se dokáže nejlépe do situace vžít. Zbylé jsou určené spíše pro paranoiky, diváky na zcestí a fatalisty. Námět snímku je originální a řadou scén významně připomíná Trojúhelník smutku, v porovnání s ním mu však schází kvalita a větší příběhová provázanost. Tři hvězdy. 🙂 (12.06.2024) / TOP hláška: "Se*em na babičku!"
  28. La bestia debe morir
    La bestia debe morir (1952)
    10
    Strhující noirová detektivka, natočená na motivy stejnojmenného románu od Cecila Day-Lewise, ve které jsou hlavními tématy láska, zneužívání, násilí, nenávist a pomsta. To vše je zabaleno do velmi sofistikovaného hávu, ve které je velmi vhodně využíváno retrospektivního stylu vyprávění. Zcela nadstandardně kvalitně se zde pracuje s dvojsmysly ve scénách (střílení „krys“, kostka cukru potopená v kávě), jež jsou použity jako jakási paralela k příběhu. Za zmínku též stojí vynikající kamera v podání Alberta Etchebehereho, adaptovaný scénář dvojice Román Viñoly Barreto - Narciso Ibáñez Menta a herecký cast, kde výborné výkony podává kvarteto Narciso Ibánez Menta (Felix Lane), Guillermo Battaglia (Jorge Rattery), Humberto Balado (Ronnie Hershey) a Laura Hidalgo (Linda Lawson). 👌 (12.06.2024)
  29. Baree', Al
    Baree', Al (1986)
    10
    Mistrovsky natočené vojenské drama, ve kterém se prolíná řada silných témat, přičemž mezi ty nejsilnější patří právo na svobodu slova, dospívání a nebezpečí podlehnutí extremistické ideologii. Divák se zde dočká i jedné z nejlépe vystavených záporných postav napříč světovou kinematografií, a to konkrétně v případě plukovníka Tawfika Sharkase, ztvárněného Mahmoudem Abdelem Azizem. Velmi silnou stránkou filmu je též skutečnost, že každá z představených postav v průběhu děje má své opodstatnění a sehraje svou roli. Závěrečná srdceryvná píseň, الدم في عدي (Svoboda pro všechny vězněné ve věznicích arabských tyranských vládců), pouze korunuje výjimečnost tohoto egyptského počinu. Plná palba a doporučení všem. 👌 (05.06.2024)
  30. Grand Prix
    Grand Prix (1966)
    10
    Klenot světové kinematografie a nejlepší závodní film všech dob, který vydláždil cestu pro budoucí nástupce žánru. Definoval a představil divákům neuvěřitelně úzkou a pravdivou hranici mezi slávou a tragédií, a zároveň zakomponoval do arkádového příběhu vztahovou linku. Přesně v takové podobě se i takřka po 60 letech tento žánr dále v nezměněné podobě natáčí. Ke špičkovému scénáři Roberta Alana Aurthura se zde navíc přidává i geniální kamera Lionela Lindona - split screeny, záběry z přidělané kamery na monopostu formule, prolínání obrazů přes sebe a výjimečná hudba Maurice Jarreho. Silnou inspiraci z Grand Prix lze z poslední doby spatřovat v Mannově Ferrari či Kammertonsovu Schumacherovi. Kvalitu snímku podtrhují i vynikající herecké výkony tria Brian Bedford v roli Stoddarda (ten, co vypadá jako Robert Downey Jr.) - James Garner v roli Peta - Yves Montand v roli Sartiho. Geniální dílo a atak na osobní žebříček TOP10 všech dob. 💯 (04.06.2024)
  31. Strážci
    Strážci (2024)
    4
    Mytologický soft horor, tak jak to máme u Shyamalanů rádi. Celovečerní prvotině dcery v Hollywoodu známějšího tatínka Manoje sice nechybí rodinný rukopis, zcela však postrádá napětí, které je pro kvalitní dílo nezbytné. V závěru je divákovi tradičně vše rozklíčováno, a je velká škoda, že třeba právě zde nenalezla Ishana vlastní styl, kde by příběhově nevyřkla vše a něco zůstalo tajemstvím, na vlastní interpretaci diváka. Takto jsme zkrátka dostali kopii Manoje, která je ještě nevybroušená, méně zkušená a po experimentální rovině bojácná. Pokud máte rádi filmy M. Nighta Shyamalana, Strážci vás neurazí, pokud nikoli, tak se jim vyhněte, poněvadž dostanete o jeden (Čas), dva (Vesnice) levely horší zážitek. Dvě hvězdy. 😕 (06.06.2024)
  32. Atlas
    Atlas (2024)
    5
    Futuristické akční sci-fi béčko o hledání důvěry v druhé, ve které se snaží umělá inteligence vyhladit po technologické stránce vyspělé lidstvo. Proti však stojí vysoce inteligentní, avšak emocionálně labilní agentka Shepherdová, kterou ztvárňuje Jennifer Lopez. Právě její nesympaticky působící postava společně s přílišným využíváním „digitálního bordelu“ snímek nejvíce sráží. Atlas je svými častými hloubavými rozpravami mezi hlavními charaktery velmi podobný nedávno vydanému Kosmonautovi z Čech, avšak v porovnání s ním je Atlas podstatně akčnější. Pokud je to tedy element, který jste u filmu Johana Rencka postrádali, pak vám mohu Atlas doporučit, v opačném případě očekávejte velmi průměrnou podívanou s nepříliš atraktivní Jennifer.
    • Hlavní téma filmu: Hledání důvěry u druhých
    • Výkon Jennifer Lopez
    • Příliš CGI
  33. Furiosa: Sága Šíleného Maxe
    Furiosa: Sága Šíleného Maxe (2024)
    10
    Prequel Zběsilé cesty, rozdělený do pěti kapitol, je v porovnání se svým předchůdcem umírněnějším postapokalyptickým revenge akčňákem s vynikající ženskou protagonistkou v hlavní roli. Anya Taylor-Joy je v roli Furiosy fantastická a každá scéna s ní je ohromně zábavná. Mezi top momenty snímku patří takřka všechny scény, v nichž probíhá její interakce s Tomem Burkem v roli Pretoriána Jacka. George Miller si dal neskutečně záležet jak na scénáři, tak na vizuálu (vyjma značně nepřirozeného úvodního naskočení Mary Jabassy na koně) a po této rovině nelze filmu vytknout absolutně nic. Rozvinutí světa, komplexnější rozbor postav a mocenské boje ve stylu Hry o trůny dodávají snímku ten správnej říz. Je jen několik málo hodin po projekci a už mě láká se do tohoto světa opět vrátit. Tak silnou emoci ve vás dokáže George Miller i ve svých 79 letech vyvolat, klobouček. Plná palba.👌(23.05.2024)
  34. Oni 2: Noční kořist
    Oni 2: Noční kořist (2018)
    4
    Hutná atmosféra společně s povedenou kamerou předního českého světového kameramana, Milana Petera Sovy, je u série Oni bohužel minulostí. Z pokračování povedeného ambiciózního originálu z roku 2008, se pod taktovkou režiséra Johannese Robertse a kameramana Ryana Samula, který je zřejmě velkým vyznavačem extrémních Tarantinovských close-up záběrů, stalo tuctové béčko, které ztratilo punc originiality. Ani opětovná přítomnost hlavních záporáků, ikonické hlášky "Je tu Tamara?" či Easter eggu s povolenou žárovkou nepřeváží misky vah na pozitivní notu. Casting herců se vyloženě nepovedl a s žádnou z postav nenaváže divák citovou vazbu, což snímek v konečném zúčtování taktéž sráží. Největším kladem snímku je vynikající soundtrack z osmdesátek, zejména pak songy Kim Wilde - Kids in America a Cambodia, které navíc působí soudobým dojmem, když podklad druhé zmíněné písně můžeme aktuálně slyšet v hitparádách v písni Overdrive od Ofenbacha. Celkově je Oni 2: Noční kořist podprůměrným hororem, který absencí mrazivé a dechberoucí atmosféry pouze ničí to, čemu dala jednička kultovní základy. Dvě hvězdy. 😕 (22.05.2024)
  35. Kaskadér
    Kaskadér (2024)
    8
    Kaskadérské profesi hold vzdávající komická akční romantická jízda, která zasazením připomíná Babylon či Tenkrát v Hollywoodu, Goslingovým komediálním timingem Barbie, akcí Free Guye a množstvím filmových easter eggů Ready Player One. Na Kaskadérovi lze vyzdvihnout především zdařilé dravé tempo, kdy vás snímek cca po pěti minutách zaháčkuje a do závěrečných titulkových scén z natáčení nepustí. Z Ryana i Emily je cítit, jak moc si natáčení společně užívali, a tento feeling se jim daří skrze plátno přenést i na diváka. Akční scény jsou zde různorodé a nápadité, takže vás ani při více než dvouhodinové stopáži neomrzí. Jedinou významnější vadou na kráse je doslovná prezentace děje v závěrečné třetině filmu, která působí vůči divákově IQ urážlivě. Při sledování tak můžete úplně vypnout mozek a plout na těžce pohodové flow, poněvadž vám David Leitch celou zápletku před závěrečným finále velice názorně odprezentuje. To však nebylo vůbec potřebné, poněvadž Kaskadér má obrazové vyprávění na vysoké úrovni. Za TOP momenty, jakými jsou dojímavé poslouchání Taylor Swift, zjevování jednorožce či veřejná megafonová omluva, zasloužené udělení čtyř hvězd. 👍 (30.04.2024)
  36. Rockeři
    Rockeři (1994)
    6
    Typická bláznivá devadesátková hudební komedie s vynikajícím hereckým trojlístkem Fraser - Buscemi - Sandler. Když vám v životě selžou nápady, jak legálně dosáhnout svých snů a cílů, stále existuje odvrácená strana zákona, pomocí níž může vše dopadnout pohádkově. Ač Rockeři nenabízí nikterak inteligentní humor či přehnaně zábavnou interakci mezi hlavními postavami, dívá se na ně příjemně, můžete u nich úplně vypnout a nechat se unášet na těžce pohodové flow. Filmeček, který nenadchne ani neurazí a vzdá poctu několika málo ikonickým bijákům osmdesátých a devadesátých let. Tři hvězdy. 🙂 (27.04.2024)
  37. Rivalové
    Rivalové (2024)
    10
    Luca Guadagnino natočil jedno z absolutně nejlepších vztahových sportovních dramat v historii kinematografie, které je velmi osobité, ukrutně zábavné a propracované do těch nejmenších detailů, které se krásně propojí se závěrečnou scénou snímku. Rivalové jsou nevídaně hravým sexy filmem o ztracené a opětovně nalezené lásce k bezelstnému životu, milování, přátelství a seberealizaci. Jeho výjimečné kvality jsou podpořeny skvělým castingem Francine Maisler, hereckými výkony tria Zendaya - Mike Faist - Josh O'Connor, prvotřídním debutujícím scénářem Justina Kuritzkese a úchvatnou kamerou Sayombhua Mukdeeproma. Rivalové jsou jednoduše strhující filmový klenot, jenž podle mého již v roce 2024 žádné jiné dílo nepřekoná. Totální masterpiece, který si velmi brzy získá kultovní status. Jedna velká filmová genialita a maximální bodové hodnocení. 💯 (28.04.2024)
  38. Volání Antarktidy
    Volání Antarktidy (2023)
    8
    S ohromnou láskou a úctou, k posledním nedobytým územím na naší planetě, natočený dokument režiséra Luca Jacqueta. Ten diváka doslova provází faunou a flórou jižního pólu, přičemž zvláštní pozornost věnuje tučňákům a jeho nadpozemskému vztahu k nim. Velmi decentní a nenásilnou formou zároveň upozorňuje na dopady lidské činnosti vůči tamní vegetaci a spekuluje nad možnými následky pro budoucí generace. Volání Antarktidy je velkou srdeční záležitostí jednoho ohromného nadšence do panenské přírody zcela prosté lidské civilizace, kterou dává divákům skrz plátna kin na obdiv. Čtyři hvězdy. 👍(26.04.2024)
  39. City Hunter
    City Hunter (2024)
    6
    Ztřeštěná asijská akční sexistická číčovinka, kombinující humor Jaye a mlčenlivýho Boba s nápaditou akcí Johna Wicka, které dochází s blížícím se koncem dech. Nejnovější snímek Júiči Satóa nejvíce trpí nevybalancovaností mezi vtipem a akcí. V mnoha uvolněných scénách se film bere přespříliš vážně, a naopak řadu vytříbených bojových akčních scén s prvotřídní choreografií zazdí nepovedený závěrečný joke. Je obrovská škoda, že si City Hunter nedokáže udržet v průběhu stopáže jednotnou tvář, takto divák nemůže v žádné scéně predikovat, zda bude následovat laciný vtípek nebo melodramatická pasáž s významnějším přesahem. Suma sumárum, za řadu velmi originálních akčních scén a odlehčenou atmosféru tři hvězdy. 🙂 (26.04.2024)
  40. Daaaaaalí!
    Daaaaaalí! (2023)
    10
    Daaaaaalí ! je geniální Dupieuxův majstrštyk, který je postavený na vnímání filmu, jakožto svébytném druhu umění, a tak je s ním pracováno. Neexistuje zde jeden správný výklad filmu, tak jako je tomu v drtivé většině ostatních titulů. Film umožňuje divákům naprosto volnou interpretaci toho, jak na ně snímek působí, a to splňuje na výbornou. Daaaaaalí ! je naprosto geniálním, sofistikovaným a originálním kinematografickým dílem, které by měl v životě vidět každý. Pro mě osobně je Daaaaaalí ! hravou a extrémně pohodovou surreální podívanou, která pojí dohromady snovou a paralelní realitu do jednoho obrazu, nabízí strhující a velmi vhodné mixování žánrů, a také nadstandardně kvalitní práci s kamerou. Byl jsem naprosto ohromen. Výjimečné dílo světové kinematografie. Plná palba, tady nepřipadá do úvahy nic jiného. 💯 (16.04.2024, ČSFD projekce v Edisonu Filmhub)