Milé laskavosti

68%
Milé laskavosti
Robertův (Jesse Plemons) život ve všech aspektech řídí jeho zbožňovaný šéf Raymond (Willem Dafoe). Když mu ale jednoho dne přikáže, aby záměrně způsobil autonehodu, Robert se poprvé vzepře. Mladá vědkyně Liz (Emma Stone) se vrací za svým manželem poté, co nedobrovolně strávila několik měsíců izolována na jakémsi tajuplném ostrově. Skutečně je to ale ona? Emily (Emma Stone) a Andrew (Jesse Plemons) jako členové náboženské sekty hledají spasitelku, schopnou oživovat mrtvé. Povídkový film Milé laskavosti, za nímž stojí oceňovaný režisér Jorgos Lanthimos, byl roku 2024 uveden v hlavní soutěžní sekci MFF v Cannes.



Recenze: Milé laskavosti

Kinobox.cz
75%

Nevyzpytatelný Lanthimos zcela záměrně nepředkládá dalšího kandidáta na filmový event či oscarového favorita, ale freestylovou jízdu, kterou podstoupil se svými oblíbenými herci. Formát tří oddělených povídek a zaplněných absurditami a paradoxy nesedne každému. Pokud však na Milých laskavostech neskončíte jako na posledním filmu po celodenní festivalové štaci, kdy může jít i kvůli stopáži o tvrdý oříšek, snad nebudete litovat.


Chrustyn
Chrustyn
44 871 bodů
4
Lanthimosovská podivnost, která je přístupnější jen díky známým hercům a americkému prostředí. Jinak podivný art, který připomene Lanthimosovu počáteční tvorbu a divných lidech, dělajících divné věci v divném světě.
Klajnik
Klajnik
9 246 bodů
2
Film má 160 minut a sestává ze tří povídek, z nichž všechny jsou poněkud bizarní, ale na můj vkus málo prokreslené na to, abych z těch příběhů měl něco víc a málo vyjeté na to, abych se velmi bavil jen tím bizárem.
Bylo pro mě bylo docela náročné si napříč příběhy najít nějaký společný motiv, který by je svázal a činil tak tento film tematicky ucelený a dal mu nějakou výpovědní hodnotu - kterou podle mě ani moc nemá, což je v poho, když to film vynahrazuje mírou zábavnosti. Tento se však jmenuje Druhy Laskavosti a ta laskavost je v jednotlivých příbězích přítomná v nějaké zvrácené nebo nakyslé podobě.

1. povídka / Smrt R.M.F.: Mužův život řídí a ovládá nějakej starej manipulátor, kterej po něm chce, aby zabil jiného muže - jistého R.M.F. Nezjistíme však, proč se stal protagonista vůbec takto závislý. Nezjistíme, kdo je onen manipulátor. Nezjistíme, proč měl protagonista pro manipulátora zabít toho druhého člověka. Víme jen, že protagonista svůj život podřizuje onomu manipulátorovi a že když neuposlechne, tak ho manipulátor vystrnadí ze svého života, což protagonista emocionálně nezvládá a snaží se k manipulátorovi opět najít cestu. Nakonec onoho muže, známého jako R.M.F. zabije a manipulátor ho opět přijme.

2. povídka / R.M.F. Létá: Policejní důstojník truchlí nad zmizením své manželky, mořské bioložky, která zmizela na moři. Ukáže se však, že byla zachráněna ve vrtulníku pilotovaném R.M.F. Polda však postupně nabývá ke své navrátivší ženě nedůvěru, protože se nevešla do svých starých bot a nepamatovala si jeho nejoblíbenější song. Začne ji považovat za nějakou falešnou kopii, nejí jídlo, které mu připravila, obviní ji, že schovala jeho mobil a poté, co mu řekne, že je těhotná, hrozí jí, že ji nechá zatknout, když neodejde. Později obviní řidičku nějakého auta při kontrole, že má jeho ztracený mobil a střelí do ruky jejího přítele, jehož krvavou ránu pak začne olizovat. Když manželčin otec řekne své dceři, že vždycky věděl, že je s jejím mužem něco v nepořádku, tak ho fackou zastaví a sdělí, že se tehdy ztracená na ostrově naučila, že je lepší záviset na něčem, co je pořád k dispozici, než záviset na něčem, co každý den brzo ráno dojde. Manželka se nyní stará o svého muže, suspendovaného policistu, který si k jídlu pořučí její prst s květákem. Žena tak učiní. Později polda tvrdí psychologovi, že jeho žena je šílená, že se sama bije. Žena u lékaře tvrdí, že ji bije manžel, ale že za to nemůže, protože bere prášky, po nichž je agresivní. Pak muž požaduje játra, protože prsty mu nechutnaly. Žena si tedy vyřízne játra a zemře. Muž ji najde a pak otevře dveře od domu a vpustí do domu svou "pravou" ženu, s níž se začne mazlit a líbat, zatím co jeho "jiná" žena je mrtvá ve vedlejší místnosti.

3. povídka / R.M.F. Jí sendvič: Žena je součástí sexuálního kultu. Pokud se v tomto kultu někdo dopustí kontaminace/nevěry, tak je buď vyhoštěn anebo může podstoupit očistný rituál v sauně, pro vypocení toxinů, což ovšem nutně nemusí fungovat. Protagonistka má pro tento kult hledat ženu, která má schopnost oživovat mrtvé - tato žena by měla být jedním z dvojčat, z nichž druhé je mrtvé. Jednoho dne k ní v bistru přijde žena, která tvrdí, že její dvojče je tou, kterou hledá. Protagonistka však říká, že jedním z požadavků je, aby druhé dvojče bylo mrtvé. Ta se tedy později zabije a protagonista navštíví její sestru-veterinářku, která zázračně uzdravuje. Následně ji omámí, unese a otestuje její schopnost na mrtvole muže v márnici. Položí na něj její ruku a on obživne. Jedná se o muže R.M.F., který byl protagonistou první povídky zabit, a který v posledním záběru jí sendvič. Protagonistka třetí povídky naloží ženu do auta a rychle se vrací ke kultu, z níž ji vyrazili, protože ji k sobě v průběhu dění zlákal její odcizený muž, který jí taky omámil a znásilnil. Protagonistka se však při rychlé jízdě rozptýlí a zabije onu ženu, která umí léčit rány a přivádět k životu mrtvé.

Povídky tedy volně spojuje okrajová postava R.M.F., o níž ale nic nevíme a která v příbězích prakticky nehraje žádnou roli. V první povídce má být zabit v druhé najde a zachrání ztracenou ženu a ve třetí je oživen. V každé povídce lze hledat větší i menší podoby laskavosti, které mají kolikrát divnou příchuť anebo mnohdy ani nejsou laskavostmi, nýbrž ochotou se nechat zneužívat. Můžeme mluvit o laskavosti u ženy, která trpí násilnické chování svého muže a chrání ho před problémy? Do jisté míry asi ano, ale spíše mluvíme o něčem nezdravém, o nějaké slabosti nebo závislosti. Mnohem radši bych na celovečerák roztáhnutou třeba tu druhou povídku. Výslednou podobu totiž považuji za narativně nejasnou, neprokreslenou a samoúčelnou. Bizár, absurdno, dadaismus či metaironii mám totiž rád, ale tohle by přišlo poněkud narychlo spečené. Jakoby Yorgos Lanthimos věděl, že už nějaké jméno má a že mu to beztak sežerem. Na jeho předchozí film, Chudáčky, se to kvalitativně vůbec nechytá jak po stránce vyprávění tak formy.
Chudáčky považuji za ucelenější i zábavnější - ale i za audiovizuálně více atraktivní film, což není dáno jen tím fantaskním a barevným světem, nýbrž i tím, jak si tvůrci vyhráli se scénografií. Kinds od Kindness oproti tomu působí poněkud monotónně a jednoduše.
Za takřka 3h času podle mě fakt nestojí, ačkoliv je to furt zajímavější než třeba ezo-detektivka Longlegs nebo lesbické krimi "drama" Love Lies Bleeding.
  • bizarní prvky
  • nesmyslné (buď nedodělané anebo autor ani nic říct nechtěl)
blackkocour
blackkocour
5 018 bodů
6
Nevím, co krom řecké ekonomiky upadá stejně rapidně jako jejich kinematografie, že se to musí expandovat do USAÁ, ale Gyros Lanthimos a jeho bizarní notu úplně nešteluju do svého hledáčku, ale co se nedá vytknout jsou Chudáčci, které se narozdíl od Milých laskavostí dá považovat za blockbuster v špatném slova smyslu, a tohle zřejmě psal po večerech, když mu Ema Kameňáková honila tatsiky. Osvědčilo se mi, že Lanthimos je nevyzpytatelnej, a když si myslíte že už znáte jeho hříčky, a přivádění herců do fauxpaux situací, kdy musí například točit párovou terapii přes vložení stožáru do golfové jamky, ale aspoň má nějaké zábavné historky z natáčení. Povídky jsou jak v čem zajímavé, přišlo mi že na papíře můžou znít dobře, ale provedení už není natolik uspokojivé. První a druhá povídka jsou vyloženě něco na způsob creepypast nebo do epizody černého zrcadla, hlavně u druhé ta část ostrova, kterým vládnou psi a řídí teslu s automatic driverem, protože dvakrát neovládají kognitivní funkce. A ta třetí, ani nevím o čem mělo kráčet, ani já neumím ze sebe dělat yntelechtuála 2 hodiny a 44 minut.


Dodatečné informace

Původní název:
Kinds of Kindness (více)
  • Irsko Milé laskavosti
  • Irsko Kinds of Kindness
  • Irsko A kegyelem fajtái
  • Irsko Forme de bunătate
  • Irsko Histórias de Bondade
  • Irsko Malonės rūšys
  • Irsko Mehribonlik turlari
  • Irsko Merhamet Hikayeleri
  • Irsko Podoby láskavosti
  • Irsko Rodzaje życzliwości
  • Irsko Sortes de gentillesse
  • Irsko Soug shel Khessed
  • Irsko Tipos de gentileza
  • Irsko Tipos de Gentileza
  • Irsko Tipos De Gentileza
  • Irsko Xeyirxahlıq növləri
  • Irsko Ιστορίες καλοσύνης
  • Irsko Благи деяния
  • Irsko Види милосердя
  • Irsko Виды доброты
  • Irsko Мейірімділік түрлері
  • Irsko Сва лица доброте
  • Irsko 憐れみの3章
  • Irsko 憐憫的種類
Premiéra v ČR:
12. 9. 2024
Distributor:
Falcon
Země původu:
Irsko, Velká Británie, USA, Řecko
Přístupnost:
15+
Rozpočet:
15 mil. USD
Tržby:
16,4 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Milé laskavosti je dostupný s českými titulky

Podobné


Powered byJustWatch

  • Margaret Qualley si ve filmu Death Stranding (2019) zahrála také dvojčata.
  • Většina hlavních herců hraje explicitní a polonahé sexuální scény, s výjimkou herce Hong Chau.
  • Podle vedoucí vlasového oddělení Jennifer Serio nechtěl Yorgos Lanthimos paruky, které mohou vypadat falešně, a tak musel pracovat s pravými vlasy herců. Problémem však byly vlasy Emmy Stone, protože herečka právě přišla z jiného natáčení se silně poškozenými vlasy, takže je musela nejprve obarvit na blond a ostříhat, aby je " vyléčila".