Jiří Šust

6.6
Jiří Šust

Jiří Šust, český hudební skladatel, se narodil 28. srpna 1919 v Praze, Československo. Jeho hudební talent se projevil již v raném věku, kdy začal hrát na klavír a hoboj. Navzdory počátečním kázeňským problémům a neochotě podřídit se standardnímu vzdělávacímu systému se jeho vášeň pro hudbu stala základem jeho budoucí kariéry.

Studium a počátky kariéry V roce 1936 odešel do Moskvy, kde jeho otec působil v diplomatických službách. Zde byl přijat na Moskevskou státní konzervatoř, kde studoval hru na klavír u Grigorije Ginzburga a skladbu u Sergeje Vasilenka. Po návratu do Prahy pokračoval ve studiu skladby na Pražské konzervatoři pod vedením Jaroslava Řídkého a Aloise Háby, které dokončil v roce 1942.

První kroky ve filmové hudbě Po absolvování konzervatoře začal Šust svou kariéru ve zlínských filmových ateliérech, kde komponoval hudbu pro krátkometrážní filmy, včetně snímků Bořivoje Zemana. Jeho práce na filmu "Vánoční sen" byla oceněna na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. V této době také spolupracoval s režisérem Jiřím Krejčíkem na filmech jako "Týden v tichém domě" (1947) a "Morálka paní Dulské" (1958).

Spolupráce s Jiřím Menzelem Zásadním momentem v Šustově kariéře byla spolupráce s režisérem Jiřím Menzelem, která začala v roce 1965 u povídkového filmu "Perličky na dně". Následně složil hudbu k dvanácti Menzelovým filmům, včetně "Ostře sledovaných vlaků" (1966), které získaly Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jejich společná díla, jako "Rozmarné léto" (1967), "Na samotě u lesa" (1976), "Postřižiny" (1980), "Slavnosti sněženek" (1983) a "Vesničko má středisková" (1985), jsou dodnes ceněna pro svou hudební i filmovou kvalitu.

Další filmová tvorba Kromě spolupráce s Menzelem komponoval Šust hudbu i pro další významné české filmy. Spolupracoval s režiséry jako Věra Chytilová na filmu "Sedmikrásky" (1966) a František Vláčil na snímku "Skřivánci na niti" (1969). Jeho schopnost přizpůsobit se různým filmovým žánrům a režijním stylům z něj učinila vyhledávaného skladatele filmové hudby.

Televizní a dokumentární tvorba Šustova hudba zazněla i v mnoha televizních inscenacích a dokumentárních filmech. Jeho skladby doprovázely seriál "Byli jednou dva písaři" (1972) a řadu dokumentů s vojenskou a politickou tematikou, což souviselo s jeho působením jako hudebního dramaturga Armádního filmu od roku 1953.

Poslední léta a odkaz Jiří Šust byl aktivní až do svých posledních let. Jeho posledními pracemi byly hudba k filmům "Krvavý román" (1993) a "Hrad z písku" (1994). Zemřel 30. dubna 1995 v Praze ve věku 75 let.

Ocenění a uznání Během své kariéry získal Šust řadu ocenění za svou hudební tvorbu. Jeho práce na filmu "Vánoční sen" byla oceněna na festivalu v Cannes, a hudba k "Ostře sledovaným vlakům" byla vydána na gramofonových deskách v USA.



Jiří Šust: Filmy a pořady 186



Dodatečné informace

Narození:
28. 8. 1919
Praha, Československo
Úmrtí:
30. 4. 1995
Praha, Česká republika