Upíři prošli během kinematografie mnoha proměnami. Od odpudivých příšer z jiného světa, jak je představil Murnauův Upír Nosferatu, přes neodolatelné a zhoubné svůdce, jakým byl Dracula Bély Lugosiho, až po komické postavičky či tragická monstra. Spisovatelka Anne Rice započala v roce 1976 románovou sérii Upíří kroniky, jejíž první díl Interview s upírem (Interview with the Vampire) obnovil představu upíra jako nadpozemské a krásné bytosti, naprosto osamělé ve svém údělu nesmrtelného vrcholového predátora. Dává jedině smysl, že se látky chopili filmaři, byť až téměř 20 let od jejího napsání.
Články 28
Quentin Tarantino se rozloučí ve velkém stylu. Teprve nedávno vyšlo najevo, že první zvučnou posilou jeho jubilejního a pravděpodobně posledního desátého filmu The Movie Critic bude Brad Pitt. Ten si pod kultovním filmařem zahrál už v Hanebných panchartech (2009) a snímku Tenkrát v Hollywoodu (2019), za který obdržel Oscara pro nejlepšího vedlejšího herce. Tarantino však dlouho obdivuje také dalšího čerstvého šedesátníka Toma Cruise. Jeho obsazení zvažoval už pro úlohu kaskadéra Cliffa Bootha, jež nakonec připadla Pittovi, a nyní hodlá hvězdu Mission: Impossible údajně dostat před kamery alespoň pro malý epizodní štěk.
Brad Pitt má na svém kontě úctyhodný počet vynikajících filmů. Kdysi byl označován za nového Roberta Redforda a postupem let dokázal, že ne náhodou. Přitom se jeho počátky nesly v nenápadném duchu, kdy mu zajímavá tvář sice uměla zajistit větší role, ale na opravdu hvězdný status si musel nějakou dobu počkat.
Brada Pitta netřeba představovat. Dnes šedesátiletý hollywoodský herec a producent se dlouhodobě řadí k nejpopulárnějším celebritám a dávno prokázal, že za pohlednou tváří vězí pořádná dávka talentu. Jakožto milovník filmů si umí vybírat zajímavé role v projektech, jejichž kvalitativní rovnováha patří k těm nejstabilnějším v Hollywoodu. Držitel dvou Zlatých glóbů, jednoho hereckého a jednoho producentského Oscara a mnoha dalších ocenění se nebojí výzev a čas od času se na stříbrném plátně předvede v poloze, která zcela popírá jeho obecný status a image. Tak jako v šesti níže popsaných filmech, jež nejlépe reflektují hercův výjimečný rozsah.
Druhá řada seriálové adaptace románu Anne Rice, jenž se na stříbrná plátna dostal roku 1994 ve filmu s Bradem Pittem a Tomem Cruisem, bude v pražských studiích a ulicích pokračovat v natáčení navzdory probíhající herecké stávce. Stanice AMC, pro niž Interview s upírem vzniká, dosáhla cenné dohody s hereckou asociací SAG-AFTRA. Shodné povolení obdržel také další připravovaný projekt AMC The Walking Dead: Daryl Dixon, jehož štáb se chystá druhou sérii vytvářet v dosud nespecifikovaných evropských lokacích.
Za počátek moderní komiksové filmové vlny označujeme většinou Raimiho Spider-Mana, Singerovi X-Meny a Bladea. Poslední jmenovaný přišel do kin jako první z nich, přesně před čtvrt stoletím, a jeho komerční úspěch byl nezbytný pro vše, co následovalo. Akční horor má však blíž k Matrixu než k dnešním komiksovkám od Marvelu.
Na Hromnice o den více dnes patří k nejmilovanějším americkým komediím nejen devadesátých let. Snímek s Billem Murrayem ale vznikal za složitých okolností a odráží se v něm mnoho protichůdných vizí a představ, o čem by snímek vlastně měl být. Možná i proto klasika, která měla premiéru přesně před třiceti lety, stále neztratila svou energii.
Online nabídka audiovizuálního obsahu se den ode dne rozšiřuje a začíná být čím dál těžší se v ní neztratit. Každý týden proto vypíchneme několik titulů hodných vaší pozornosti, které právě dorazily na některou ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci.
Interview s upírem se po mnoha letech dočkalo nové adaptace, a to ve velkém stylu. Americká stanice AMC se chystá lukrativní, byť dlouho nevyužitou značku zužitkovat na maximum a prvních sedm epizod je jen počátkem chystaného Immortal Universe. Možná se zdá trochu otravné, že se další producentská skupina pokouší zažehnout „fikční vesmír“, nicméně Marvel, DC ani Star Wars si s touto melodramatickou campovou gotickou gay romancí rozhodně nespleteme.
Upíry si spojujeme s kříži, osikovými kůly, černými kápěmi, rakvemi a česnekem. Spoustou česneku! Některá jejich zpodobnění tomu odpovídají do puntíku, jiná se takovým klišé záměrně vyhýbají. Podívejme se na seznam deseti nejdůležitějších filmových upírů.