Excalibur

76%
Excalibur

Jen ten, kdo je předurčen, dokáže vládnout magickým mečem. Jen ten se může stát králem. Britský film na motivy dávné legendy o králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. Temný věk. Země je rozdělena a zmítána válkami. Má však naději na mír, neboť Uther Pendragon, jemuž kouzelník Merlin slíbil za jeho sjednání magický meč Excalibur, uzavře se svým sokem vévodou z Cornwallu příměří. Vášeň je však silnější než vůle. A vášni, která Uthera posedne při spatření krásné Cornwallovy manželky, je tento muž ochoten obětovat vše. I těžce vydobytý mír...

Tak začíná jedno ze zpracování dávné legendy o králi Artušovi a jeho rytířích kulatého stolu. (Z těch starších připomeňme např. hollywoodskou muzikálovou verzi KRÁL ARTUŠ A JEHO DRUŽINA z roku 1967 a filmy LANCELOT OD JEZERA z roku 1974 či PERCIVAL GALSKÝ z roku 1978.) Režisér Boorman se myšlenkou, natočit Artušovy příběhy, zabýval řadu let. Vyšel z klasického středověkého románu Thomase Maloryho Artušova smrt a pokusil se zrekonstruovat starobylou legendu z pohledu člověka 20. století. Nadpřirozeno a zázračno se v jeho podání stává přirozenou součástí realisticky nazíraného příběhu. Natáčení se odehrávalo v irských exteriérech, v tajuplné, až mysticky působící přírodě, jež si uchovává mnohé z půvabu a kouzla dávno minulých dob.

K nezanedbatelným kladům filmu patří výtvarná stránka (kameraman Thomson byl nominován na Oscara), i hudba, používající motivů z děl Carla Orffa (Carmina Burana) a Richarda Wagnera. Excalibur byl uveden v soutěži 34. MFF v Cannes v roce 1981, kde získal Cenu za umělecký přínos.




martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
37 016 bodů
8
Excalibur. Legendární meč krále Artuše, kterému je připisována magická schopnost či spojení s oprávněnou svrchovaností Británie. Excalibur a 'meč v kameni' jsou většinou považovány za stejnou zbraň, ale v některých verzích naopak spolu nemají nic společného. Každopádně je spojen s Artušovou legendou, což už nikdo neodpáře. Různých příběhů je bezpočet, avšak asi nejslavnější je ten, který napsal Thomas Malory. A je to ovlivněno hlavně tímto snímkem, který je po vizuální stránce extravagantní a hodně ambiciózní ve vyprávění právě dané legendy. Takto zpracovaný mystický a brutální temný věk nebyl kolem krále Artuše ještě překonán. Režisér John Boorman údajně uvedl svůj artušovský film jako produkční triumf designu, kostýmů a speciálních efektů. A i po tolika letech nelze jinak, než smeknout klobouk. Samozřejmě by se nějaké nedostatky také našly, avšak jednalo by se jen o takové menší drobky. A tak tu máme krále Artuše, který se za pomoci čaroděje Merlina přizpůsobil Excaliburu a naplnil svůj osud spojením rytířů kulatého stolu v Camelotu a sjednocením země. Dobrodružný příběh plný hrdinů i padouchů, který zanechá filmový zážitek, ať kladně nebo záporné. Kladný dojem však určitě převažuje.
Pete69
Pete69
33 684 bodů
6
Notoricky známý a zajímavý příběh o Králi Artušovi a jeho bájném meči, kulatém stolu, Lancelotovi, Merlinovi a dalších.. Problém je, že se mi tolik nelíbil, když jsem ho viděl tenkrát a ani dnes z něj nemám dobrý pocit. Příliš mystiky, moc nablýskané zbroje, bohužel herci v rolích Merlina a Artuše mi také nesedli, některé bojové scény a souboje působí celkem naivně ( viz dobývání hradu, kde si Artuš v klidu pobíhá mezi nepřáteli a bez povšimnutí přivazuje lano k obléhací věži, aby jí strhnul ). Ve výsledku je to ale stále ještě dobrý film se zvláštním vizuálem a tajemným nádechem.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
6
Film hodnej označení legenda. Takhle silnej příběh, kterej je navíc propletenej fantasy prvky, se jen tak nevidí. Scéna, kdy se Lancelot a Guenevera v lese políbí, je jeden z nejhezčích polibků, co jsem kdy viděl. Vzadu ten zelenej les, kameny obrostlé mechem a zakázaná láska, kdy Lancelot nejdříve odhání Gueneveru, div jí neprožene břichem meč, pak ji odhání rukou ve zbroji a nakonec tento rozpor vyústí ve vášnivé a neodolatelné spojení dvou těl, přičemž do toho hraje dojemná orchestrální hudba. Když jsme u té hudby, Carmina Burana je kromě filmů o Satanovi v tomto filmu použita tak dokonale, jako nikde. Další scéna, která mě dostala, je když se Excalibur vynořuje a ponořuje z jezera, v rukou ho drží záhadná jezerní paní a kolem je takové mystično... Samozřejmě je to film starší, bitvy a efekty jsou dost primitivní, což trochu zamrzí. Jako ne že by to byl úplně super skvělej film, ale prostě mě bavil.

Dodatečné informace

Původní název:
Excalibur (více)
  • Velká Británie Excalibur
  • Velká Británie Ekskalibur
  • Velká Británie Ekskaliburas
  • Velká Británie Excalibor - Das Schwert des Königs
  • Velká Británie Excalibur - kongernes sværd
  • Velká Británie Excalibur - Mec kralja Arthurja
  • Velká Británie Excalibur: sankarin miekka
  • Velká Británie Excalibur - Vér és mágia
  • Velká Británie Eξκάλιμπερ
  • Velká Británie Kongens sverd
  • Velká Británie Krallar savasiyor
  • Velká Británie The Knights
  • Velká Británie Екскалибур
  • Velká Británie Экскалибур
Země původu:
Velká Británie, USA
Rozpočet:
11 mil. USD
Tržby:
35 mil. USD (celosvětově)

Podobné


  • John Boorman měl původně natáčet film The Lord of the Rings. Jakmile nezískal na tento film práva, rozhodl se natočit Excalibur.
  • Igraine, jezerní ženu, a Mordreda, hrají děti režiséra Katrine Boorman, Telsche Boorman a Charley Boorman.
  • Ruka, která drží Excalibur, patří dceři režiséra, Telsche Boorman.